Babiš otálí se zrušením superhrubé mzdy. Danit odvody chce i v roce 2020

Autor: ČTK - 
19. 1. 2019
20:22

Vláda znovu odloží nejméně o rok snížení daní a odvodů. Premiér Andrej Babiš (ANO) České televizi řekl, že kabinet chce zrušit superhrubou mzdu až v roce 2021. V příštím roce si podle něj výpadek v rozpočtových příjmech dovolit nemůže. Odklad kritizuje část opozice, ČSSD nevadí. Koaliční jednání o daních se budou konat v příštích týdnech, uvedla ČT.

„Já to spíš vidím na rok 2021, protože ten rozpočet na rok 2020 bude napjatý, takže spíš 2021. Ale určitě to chceme předložit v rámci období této vlády, řekl Babiš ČT.

O zrušení superhrubé mzdy od letošního roku ministerstvo financí mluvilo ještě loni v zimě. Tehdejší menšinová vláda ale pro návrh nenašla podporu ve Sněmovně. Loni v únoru pak ministerstvo financí předložilo návrh na zrušení superhrubé mzdy a související snížení přímých daní. Kvůli zákonu by veřejné rozpočty přišly o více než 22 miliard korun - o 15 miliard by přišel stát, o zbytek obce a kraje. Loni v září ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) mluvila o snížení daní od ledna 2020.

KSČM: Odklad je trapný

Spolu se zrušením superhrubé mzdy chtělo ministerstvo financí snížit daň z příjmu, přepočteno na hrubou mzdu by klesla z 20 na 19 procent. Zákon, který zruší superhrubou mzdu, počítá i s vyššími odvody živnostníků. Nově by platili daň z příjmu 19 procent místo současných 15 procent, klesl by jim ale daňový základ i pojistné a tím i celkové odvody, uvedla ČT.

Odklad daňové reformy kritizuje část opozice, například ODS a TOP 09. Vládní ČSSD posunutí termínu podle ČT nevadí, místo toho chce mluvit o vyšším zdanění korporací. Jiří Dolejš z KSČM, která vládu toleruje, televizi řekl, že další odklad působí trapně.

Zdanění superhrubé mzdy zavedl zákon z roku 2007. Znamená to, že základem daně z příjmů u zaměstnanců je hrubá mzda zaměstnance navýšená o odvody zaměstnavatele na sociální a zdravotní pojištění.

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Kandidáti Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
qaker ( 20. ledna 2019 21:43 )

Opět jen sliby. *** jedny. Koho volit příště? Smažky, komouše ( asi ano- kovaní vymřeli snad) nebo udělat žluté vesty? Tady to ale nejde. Půlka chce přežívat spát tisíc to nedá. Vždy poserové.

osinek ( 20. ledna 2019 11:55 )

Souhlas Zemanebureši Navíc od vstupu babiše do vlády se zvýšily dotace pro Agrofert o cca 200%. Dotace , daňové úlevy, investiční pobídky jsou totiž v kompetenci ministrerstva financí, které od vstupu Hnutí ANO do vlády bylo v rukou Babiše a pak Babišem jmenovaných ministrů financí Pilného a Schilerky!!! Není zajímavé, že největší soukromý holding v této zemi (zaměstnáva cca 34 tisíc lidí) odvádí do státní kasy (daň ze zisku) podstatně méně než dostává formou dotací, daňových úlev a investičních pobídek!!! Loni byl tento nepoměr v nerprospěch státu o víc než 200% Kdyby i jiné velké firmy tak profitovaly ze státu, tak by Česko již dávno zbankrotovalo!!! Proč zde nejsou kobliháři, aby hájili "moudrou politiku" svého guru?

osinek ( 20. ledna 2019 11:42 )

Prostřednictvím zdanění superhrubé mzdy Babiš bere z kapes lidí, kteří tvrdě makají, těžké miliardy!!!! A pak Andy čerpač ty vybrané peníze přerozděluje podle svých představ! Není zajímavé že po vstupu Babiše do vlády (za Sobotky bylministr financí) a nyní již přes rok řádí" jako premiérkse zvýšily dotace proAgrofert o cca 200% Ještě za vlády premiéra Nečase bylo rozhodnuto zrušit daň ze superhrubé mzdy (tj. nechat lidem víc peněz z jejich výdělků) do r.2016. A loni na podzim ministryně financí za hnutí ANO Schilerová prohlásila, že v r.2019 bude již konečně zrušena superhrubá mzda. A nyní velký guru Hnutí ANO zavelel žádné zrušení superhrubé nzdy-státní kasa by přišla o víc než 20 miloiard korun. A Babišovi poskoci ve vládě, včetně ministryně financí Schilerky, sklapli kufry a na své sliby a prohlášení "zapoměli" Kobliháři, co vy na to? Nevadí vám, že Hnutí ANO neplní své klíčové sliby a bere rekordní množství peněz z kapes poctivě vydělávajících daňových poplatníků?

anonym01 ( 20. ledna 2019 01:43 )

NO , BUDE NA TO MUSET MIT PLEBS A JEHO DETI. . TEDY MY CO TO VOLIME. ŽE SE MU TA HUBA NEVYVRTNE TOMU KLAUSOVIC SYNKOVI JESTE VICE Z PANTU. MA JI PLNOU LEPSOLIDI, ALE SAM TO PODPORUJE SPOLU S CHMATAK TATIKEM !

anonym01 ( 20. ledna 2019 01:29 )

TOHLE JE ROZDIL CO? MEZI BYZNYSMENEM A POBIRACEM EURODOTACNICH KOBLIH! KOBLIHAŘI?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa