Babiš: Nejvýhodnější scénář brexitu pro Česko? Nové referendum a setrvání v EU

Autor: ČTK - 
5. 4. 2019
15:00

Premiér Andrej Babiš (ANO) by byl pro to, aby se ve Velké Británii vypsalo nové referendum o odchodu z EU. A v ideálním případě skončilo tak, aby Britové z Unie neodešli. Bylo by to dle něj nejlepší i pro Čechy, kteří v Británii žijí či pracují. Předjímat český postoj k britské žádosti o další odklad brexitu však dnes Babiš nechtěl. A čeká na vývoj summitu EU, který se uskuteční ve středu. 

Britská premiérka Theresa Mayová dnes požádala o odklad brexitu do 30. června s tím, že by se země účastnila květnových voleb do Evropského parlamentu. Předseda Evropské rady Donald Tusk následně uvedl, že by nejlepším řešením byl pružný roční odklad brexitu, který by Londýnu umožnil odejít z EU spořádaným způsobem i dříve, a to poté, co schválí text dohody o vystoupení.

Babiš dnes při návštěvě Ústavu jaderného výzkumu v Řeži u Prahy nechtěl předjímat český postoj k britské žádosti ani k Tuskovu návrhu. „Uvidíme, jak se to vyvine. Každý den je něco. Počkejme si do toho 10. (dubna),“ odkázal na termín mimořádného summitu EU, který se bude brexitem zabývat.

„Já stále tvrdím, že nejlepší jsou předčasné volby a druhé referendum, aby Velká Británie zůstala v Evropské unii,“ zopakoval také svůj postoj k možnému vývoji kolem brexitu. „To je pro Českou republiku určitě nejvýhodnější. Byl to vždycky náš spojenec. My tam máme obrovské ekonomické zájmy, je tam strašně moc našich lidí,“ řekl Babiš.

Británie měla původně EU opustit 29. března. Termín ale v březnu unijní summit po první žádosti premiérky Mayové odložil na 12. duben. Pokud by se minulý týden v britském parlamentu podařilo najít většinu pro text dohody o spořádaném odchodu, měla podle summitových závěrů Británie odcházet k 22. květnu. Dohodu o brexitových podmínkách ale britští poslanci i na třetí pokus odmítli. Hrozbu brexitu bez dohody už za týden se tak dnes Mayová snaží odvrátit druhou žádostí o odklad.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

TERMINATOR007 ( 9. dubna 2019 07:23 )

Přesně Bureš to má stejný v ČR 👎👎👎

flesch2z ( 7. dubna 2019 11:27 )

Když referendum dopadne stejně, tak se za další 2 roky se bude opakovat znovu a znovu a vovu............... Dokud eurohujeři nedostanou odpověď že Británie nevystoupí.

flesch2z ( 7. dubna 2019 11:24 )

op: martyrium

flesch2z ( 7. dubna 2019 11:21 )

Babiš by byl pro to, aby se ve Velké Británii vypsalo nové referendum o odchodu z EU. A kdyby dopadlo stejně, tak se celé to dvouleté martírium bude taky opakovat? A kdyby dopadlo opačně, tak se všechny ty smlouvy druhý den skartují a na vše se zapomene? Babiši, ty jsi ale v*l.

junkiexl ( 6. dubna 2019 00:05 )

To zas byla cestin. Bures zacal sam o sobe mluvit v majestatnim “my”, to neni v poslednich par tydnech poprve a to uz neni nahoda, zrejme si zacal opravdu myslet, ze je “ Queen of Cehunia” .Queen, protoze nema koule. Idiot. Dejte blbci moc a narod ma pruser.

Zobrazit celou diskusi
Další videa