Babiše rozzuřily nové „bavoráky“ za miliony. „Ryzí papalášství,“ hřímá na Sněmovnu

Autor: Petra Štefková - 
3. 4. 2019
05:02

Premiéra a předsedu ANO Andreje Babiše nadzvedly ze židle plány Poslanecké sněmovny, která pro své místopředsedy koupí nové, luxusní „bavoráky“ sedmičkové řady. Dolní komora Parlamentu vypsala veřejnou zakázku v únoru, za šest aut se chystá zaplatit 5,5 milionu korun. Místopředsedové Sněmovny se tak můžou těšit na vyhřívaná kožená sedadla, výhled na oblohu skrz střešní okna a díky 10 reproduktorům i na skvělý zvuk. Babiš pro Blesk Zprávy označil nákup nových vozů, které nahradí teprve dva roky stará auta stejné značky, za papalášství. Přiznal ale, že nemá žádnou možnost, jak mu zabránit.

Veřejnou zakázku na nákup šesti kusů osobních automobilů vyšší třídy značky BMW v celkové hodnotě 5,5 milionu korun vypsala kancelář Sněmovny v únoru. V dubnu má být ukončena. 

Vedení Sněmovny bude auta měnit i přesto, že má teď k dispozici vozy pouze dva roky staré.

Babiš: Je to rozhazování peněz

„Vůbec s takovým nákupem nesouhlasím. Je to projev ryzího papalášství,“ napsal Blesk Zprávám premiér Andrej Babiš. Zároveň ale dodal, že vláda nemůže vstupovat do nákupu Sněmovny. „Ale kdybychom mohli, nikdy bych takový nákup nedovolil. Je to nezodpovědné rozhazování peněz,“ vytkl Sněmovně Babiš.

Fiala: Premiér je schovaný za svými miliardami a luxusem

S takovým názorem zásadně nesouhlasí jeden z uživatelů těchto vozů, místopředseda Sněmovny a předseda ODS Petr Fiala. „Na používání služebního vozu není nic papalášského. Je to od premiéra ubohý populismus, který je schovaný za svými miliardami a luxusem a přitom si jako ministr financí nechal přidělit ochranku,“ uvedl pro Blesk Zprávy Fiala.

„Přidělený vůz využívám podle potřeby k výkonu funkce, jak je k tomu určen,“ vyjádřil se Fiala k četnosti užívání „bavoráku“ s tím, že nákup nových vozů je v kompetenci kanceláře Sněmovny a předpokládá, že postupuje ekonomicky výhodně.

Pikal: Vůz využívám průměrně 1x týdně

Opatrně se k nákupu nových „auťáků“ staví i další z členů vedení Sněmovny. „Mám přidělené pro pracovní účely auto s řidičem značky BMW a využívám ho průměrně jednou týdně. Některé týdny třikrát a některé týdny vůbec,“ přiblížil, jak často vůz využívá místopředseda dolní komory Vojtěch Pikal (Piráti).

Obměnu vozového parku ale za nutnou nepovažuje. „Nejsem ale odborník na protokolární věci,“ dodal.

Podle údajů ve věstníku veřejných zakázek mají mít nové limuzíny mimo jiné kožená vyhřívaná sedadla, asistenta sledování bdělosti řidiče a rozpoznání únavy, systém autonomního krizového brzdění a výbava má zahrnovat také minimálně 10 reproduktorů.

Okamura jezdí škodovkou

Už dříve takový luxus odsuzoval jeden z místopředsedů Sněmovny Tomio Okamura (SPD). Všichni, kdo jsou ve vedení Sněmovny, jezdí nejdražším BMW sedmičkové řady a užívají si plnými doušky luxus za veřejné peníze. Já jsem jediný, který od prvního dne po zvolení do vedení Sněmovny řekl, že odmítám sednout do tohoto auta. Já si nepotřebuji užívat za státní peníze nepřiměřeného luxusu a jezdím škodovkou,“ napsal v listopadu 2018 na svém facebookovém profilu. 

Šéf Sněmovny Vondráček „béemvéčko“ nepoužívá

Pro koho jsou určená další auta, není jasné. Ani šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO) totiž s „bavorákem“ nejezdí.

„Předseda tato vozidla nevyužívá vůbec. Jako chráněná osoba se přepravuje vozy Policie ČR. Hlavní hledisko obměny automobilů je každopádně bezpečnostní a také ekonomické,“ napsala Blesk Zprávám mluvčí šéfa Sněmovny Barbora Štenglová. Zakázka na nákup podle ní není ve Vondráčkově kompetenci, protože agenda spadá pod vedoucího Kanceláře Sněmovny.

Mluvčí Sněmovny Roman Žamboch minulý týden Blesk Zprávám potvrdil, že nové „bavoráky“ jsou určeny pro vedení dolní komory Parlamentu.

Vedoucí Kanceláře Sněmovny Jan Morávek se k nákupu nechtěl vyjadřovat a odkázal redakci na informace zveřejněné k veřejným zakázkám na webu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

anonym01 ( 4. dubna 2019 13:36 )

KDYBY SKODOVKA NA SPLATKY. JA MAM BOTKY SAMOCHODKY NA SPLATKY. KOMOUSI A JEJICH OBTLOUSTLE OSKLIVE BREEECY SI BUDOU VOZIT ZADNICE V BMW. TO JEN V CESKU MUZE STAT

anonym01 ( 4. dubna 2019 13:33 )

A ŽE SE NEJVIC ČILIŠ TY? PODEZRELÝ

anonym01 ( 4. dubna 2019 13:31 )

ZA 1 BMW 5 MILIONU

anonym01 ( 4. dubna 2019 13:27 )

U NAS SE ROZVIJI ANARCHOKAPITALISMUS STEJNY JAKO JSEM VIDELA V RUSKU. OLIGARCHOVE A JEJICH POBOČNICI MAJI NAVRCH, LIDE POD NIMI JEN OMEZENÁ PRAVA. FACAN TEM HRADNIM LOTRUM BY NEUSKODIL. VECNE TAM SEDET NEBUDOU, NEDOTKNUTELNI NEJSOU!

PetrSP7 ( 4. dubna 2019 10:15 )

Naopak je měl Bureš pochválit. Za 6 takových aut 5,5 mega, to se asi povedlo vyjednat dobrou cenu ...

Zobrazit celou diskusi
Další videa