„Štvanice a hnusný populismus.“ Sněmovna zkrátila platy politiků na více židlích

13. 3. 2019
12:35

Mzda placených zastupitelů obcí a krajů, kteří jsou zároveň členy parlamentu nebo vlády, se zřejmě sníží na dvě pětiny. Předpokládá to novela skupiny poslanců ANO a Pirátů proti kumulaci odměn z funkcí, kterou ve středu po ostré debatě schválila Sněmovna.

Předloha odolala návrhu lidovců na vrácení do druhého čtení i občanských demokratů na zamítnutí. Zamíří nyní k posouzení do Senátu. Z úst odpůrců často zněla slova jako pokrytectví, populismus a závist.

Sněmovna novelu schválila hlasy 93 ze 166 přítomných poslanců. Proti jich bylo 40 a 33 poslanců se hlasování zdrželo.

Krácení odměn má podle Mikuláše Ferjenčíka (Piráti) snížit motivaci ke hromadění funkcí. Peníze zůstanou v rozpočtech měst, obcí a krajů, které je budou moci použít na své projekty, uvedla za předkladatele Jana Mračková Vildumetzová (ANO).

Naopak Marek Benda (ODS) mluvil o „zbytečném populismu“, předseda lidovců Pavel Bělobrádek o „normálním hnusném populismu“ a Petr Pávek (STAN) o „výronu závisti a populismu“. Odpůrci poukazovali také na to, že někteří zákonodárci souběžně působí ve svých původních zaměstnáních, přičemž v takovém případě by se jim mzda nekrátila.

„Tohle je pouze štvanice na politiky,“ řekl Bělobrádek. Někteří poslanci včetně například Karla Raise (ANO) také zdůrazňovali, že během hry se nemají měnit pravidla, a upozorňovali, že voliči vědí, jaké funkce kandidáti do voleb zastávají.

Starostové berou až 111 tisíc, hejtmani ještě víc

Sněmovna nepodpořila žádný z pozměňovacích návrhů, jak je prosazovali poslanci Pirátů a SPD Tomia Okamury. Hnutí SPD chtělo nulovou odměnu za druhou funkci, Piráti například krácení odměn placených členů obecního zastupitelstva, pokud zároveň zastávají placené funkce v krajském zastupitelstvu a začlenění prezidenta pod zákon o střetu zájmů. Piráti tyto návrhy předložili už dříve v samostatné novele. Sněmovna ji vrátila předkladatelům k dopracování, což je obecně vnímáno jako měkčí forma zamítnutí.

Starostové a primátoři vydělávají podle velikosti obcí, měst a městských částí, které vedou, zhruba od 39 tisíc korun do 111 300 korun. Hejtmani pobírají přibližně mezi 117 200 a 128 900 korunami, které náleží primátorovi hlavního města. Základní plat poslance a senátora bez příplatků a náhrad činí 82 400 korun.

petr12 ( 16. března 2019 14:29 )

nekhorší politická pakáž křiváku,udavaču,prospěchářu lidovci to nejsou politici a politický sajrajt nenažraných korytářu volby a zničit humus.

ivoadler ( 13. března 2019 15:05 )

Když už to není rovnou zakázáno, tak snížení platů je plně na místě. Lidovci jsou známí mnohoobročníci, těm to musí vadit. Funkce hromadí přímo zběsile.

horalysa ( 13. března 2019 14:41 )

Tu tlupu feťáckou bych nikdy nevolil, ač v tomto omezení funkcí a platů bych je podpořil. Ať si kecá lempl Bendů co chce, politikům jde jen a jen o vlastní koryta. Klidně si naberou několik zaměstnání a dozočích rad. Jak tolik práce dokáži stihnout, neví ani bůh. Hlavně ať se prašulky sypou ze všech stran. Když jim chce na ně někdo sáhnout, je zle. Dobře si zapamatujte, kteří lempli návrh pirátů považuji za populismus. Nejsou to právě tito sběratelé funkcí?

zdenek43 ( 13. března 2019 14:27 )

Čtyři mušketýři. Pražští Piráti představili své nominanty do eurovoleb. Ladislav Koubek, Mikuláš Peksa, Matěj Šandor a Jiří Hoskovec. To jsou čtyři Piráti, kteří získali podporu v nominaci do evropských voleb. Jejich jména se tak mohou s vysokou pravděpodobností objevit na hlasovacích lístcích ve volbách do Evropského parlamentu. Volí se už letos v květnu. ++ Mikuláš Peksa (1986) je pirátský poslanec za Ústecký kraj .... ++ Matěj Šandor (1984) je pirátský radní Prahy 4 pro investice a městské společnosti..... ++ Jiří Hoskovec (1992) je pirátský zastupitel na městské části Praha 6..... !!!!! Krácení odměn má podle Mikuláše Ferjenčíka (Piráti) snížit motivaci ke hromadění funkcí. !!??!! ...... ++ ++ Mgr. Mikuláš Peksa - 32 let - Stranická příslušnost - Členství - Piráti (od 2013) .... ++ ++ JUDr. Bc. Matej Šandor, Ph.D. - 35 let - Členem strany se stal během roku 2018 .... " dlouholetý přesvědčený liberál, později příznivec Pirátské strany" ++ ++ Jiří Hoskovec (*1992) - 27 let - CLEN STRANY??? - Během volební kampaně do Poslanecké sněmovny v roce 2017 pracoval jako hospodář kampaně a zástupce volebního manažera - // Piráti si vybrali volebního manažera, bude jím absolvent Cambridge Štěpán Štrébl - absolvent Cambridgeské univerzity s praxí z poradenské společnosti PricewaterhouseCoopers. .. PwC Česká republika je součástí celosvětové sítě firem s více než 250 tisíci lidí ve 158 zemích světa. V PwC usilujeme o vytváření důvěry a řešení důležitých problémů ve společnosti. Poskytujeme kvalitní auditorské, daňové, právní a poradenské služby, jimiž podporujeme naše klienty při dosahování jejich cílů.

zdenek43 ( 13. března 2019 14:00 )

Pražští radní odvolali členy dozorčích rad Technické správy komunikací a Výstaviště......11.2018 Technické správy komunikací (TSK) - Novými členy rady se stali náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě), Jan Jílek (PS), Martin Kala (PS), Pavel Dobeš (STAN), Pavel Richter (TOP 09), Jiří Hoskovec (Piráti) a Jan Lička (Piráti). V radě zůstal zástupce, kterého nominují zaměstnanci TSK. ++ Jan Lička - zastupitel hl. m. Prahy, zastupitel městské části Praha 11 za Piráty,,,,, ++ Ing. Jiří Hoskovec - Je členem MS Praha 6. ///// Z dozorčí rady Technické správy komunikací (TSK) vedení města odvolalo Lucii Svobodovou (ČSSD), Petra Novotného (ANO), Michala Pince (ANO), Ondřeje Mirovského (Zelení), Vladislavu Hujovou (dříve TOP 09), Romana Mejstříka (ANO), Petra Burgra (KDU-ČSL) a Romana Petruse (ČSSD). O změnách informoval primátor Zdeněk Hřib (Piráti). /////

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa