Rok 2019: Politikům porostou platy, jízdenkám se sníží DPH a skončí poukázky

 • Autor: ČTK,nkov - 
  29. 12. 2018
  11:53

  Zvýšení platů vrcholných politiků, snížení daně z přidané hodnoty na jízdné ve vlacích či autobusech nebo roční odklad plného zavedení elektronické neschopenky. I to přinese desítka zákonů, která nabude účinnosti počátkem roku. Podívejte se na přehled toho nejzásadnějšího.

 • 1.Platy politiků

  Platy vrcholných politiků vzrostou příští rok o devět procent. Parlament na poslední chvíli rozhodl o tom, že se tyto platy zákonodárců, členů vlády či prezidenta nezvýší o původně schválenou pětinu. Základní měsíční plat poslance nebo senátora se tak od ledna zvýší o 6500 korun na 82 400 korun.

  Proti navýšení platů o původně nesvrchovaných 20 % se ostře vymezila Pirátská strana. SPD Tomia Okamury v předkládané novele navrhovala naopak růst zmrazit. To by znamenalo, že platy neporostou, na rozdíl od ostatních profesí, společně s ekonomikou. S návrhy však neprošla ani jedna strana.

  Výbor nepodpořil úpravu SPD na zmrazení platů vrcholných politiků. Porostou tak o 9 %Výbor nepodpořil úpravu SPD na zmrazení platů vrcholných politiků. Porostou tak o 9 % | 

 • 2.Cena za jízdné

  Jízdné na hromadnou dopravu Parlament koncem roku přeřadil z nynější patnáctiprocentní sazby DPH do desetiprocentní. Přesun do nižší sazby by podle předkladatelů z hnutí STAN mohl jízdenky zlevnit. Dopravci zatím dopady na výši jízdného nekomentovali, chtějí nejprve opatření analyzovat. Podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) změna ochudí veřejné rozpočty o 930 milionů korun ročně.

  Novelu prosadilo hnutí STAN, které upozornilo na to, že původní 15% sazba byla mezi nejvyššími v Evropě. Proti sníženi DPH se postavili poslanci ČSSD a ANO, mezi nimi i ministr dopravy Dan Ťok (ANO). „Ničemu to nepomůže, jen to bude výpadek peněz ze státního rozpočtu,“ řekl pro Novinky.cz ministr.

  DPH z jízdného se sníží z 15 na 10 %DPH z jízdného se sníží z 15 na 10 % | 

 • 3.Plemenářský zákon

  Další daňová novela má zajistit, že stát bude od příštího roku nadále vracet zemědělcům část spotřební daně z nafty podle intenzity chovu hospodářských zvířat. Nově se bude ve výši vratky odrážet i to, zda zemědělec pěstuje i takzvané citlivé plodiny nebo vinnou révu.

  Vratky se zvýší například pěstitelům vinné révyVratky se zvýší například pěstitelům vinné révy | 

  Z citlivých plodin jde třeba o ovoce, zeleninu, brambory, chmel nebo cukrovou řepu.  Vratka by se od příštího roku měla sjednotit pro všechny zemědělce na úrovni 4,38 Kč na litr nafty. Autorem pozměňovacího návrhu byl poslanec Vlastimil Válek (TOP 09).

 • 4.Hmotná nouze

  Novela o pomoci v hmotné nouzi zaručí, že lidé s těžkým zdravotním postižením a lidé, kteří o handicapované pečují, už nebudou dostávat část příspěvku na živobytí v poukázkách. Plně peněžitá dávka se vrátí také například lidem v pobytových zařízeních sociálních služeb.

  V původním znění mohly úřady podíl částky hmotné nouzi vyplácet lidem v poukázkách a stravenkách. Mnozí z nich měli následně problém například s placením nájmu, poukázky se totiž většinou vztahují pouze na potraviny. Ve snaze potírat zneužívání dávek schválili poslanci toto ustanovení v prosinci minulého roku.

  Lidé s těžkým postižením už nebudou místo peněz dostávat poukázkyLidé s těžkým postižením už nebudou místo peněz dostávat poukázky | 

 • 5.Posudková služba

  Další ze zdravotnických norem vedle odkladu e-neschopenky zaručí, že posudkoví lékaři v důchodovém věku nebudou muset skončit a posudková služba tak nebude ohrožena.

  Posudkoví lékaři tak už nebudou podle novely od ledna nového roku spadat pod státní službu, kde je jejich služba omezená 70 lety věku, a jejich pozice se bude nově řídit zákoníkem práce, což by mělo přilákat více praktiků. Komise posuzují například invaliditu a změnu jejího stupně, zdravotní znevýhodněnost nebo stupeň závislosti fyzické osoby pro účely uznání příspěvku na péči.

  Povinné zasílání e-neschopenek by podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) mělo být zavedeno nejdříve od roku 2020. 

  Tak podobným papírovým neschopenkám (zatím) neodzvoníTak podobným papírovým neschopenkám (zatím) neodzvoní | 
 • 6.Některé fondy přijdou o lepší zdanění

  Některé z investičních fondů počátkem roku přijdou o možnost výhodnějšího zdanění pětiprocentní sazbou daně z příjmů místo devatenáctiprocentní sazby. Platit to bude pro fondy, v nichž by některá právnická osoba vlastnila více než desetiprocentní podíl.

  Čeští lodníci pracující v Nizozemsku pak budou mít od nového roku výhodnější podmínky pro placení daní v Česku, než měli dosud. Hrubá mzda se jim totiž bude nově navyšovat o nizozemské pojistné, nikoliv to tuzemské odvedené zaměstnavatelem.

  Novela pirátského poslance Michálka míří především na developerské firmy, které ve snaze ušetřit zakládají místo klasických akciových společností investiční fondy, s těmi ale následně nejsou aktivní na burze. Cílem původní novely z roku 2015 přitom bylo rozproudit obchodování na pražské burze.

  Některé z investičních fondů počátkem roku přijdou o možnost výhodnějšího zdanění pětiprocentní sazbou daně z příjmů místo devatenáctiprocentní sazbyNěkteré z investičních fondů počátkem roku přijdou o možnost výhodnějšího zdanění pětiprocentní sazbou daně z příjmů místo devatenáctiprocentní sazby | 

 • 7.Změna jímek

  Účinnosti nabude počátkem roku také novela vodního zákona, která zpřísní požadavky na odvoz obsahu jímek u rodinných domů. Lidé budou muset zpětně dokládat odvoz obsahu svých žump do čistírny odpadních vod, tato povinnost pro ně ale začne platit až od roku 2021.

  Doložit budou muset likvidaci odpadu za poslední 2 kalendářní roky. Poplatky za odběr podzemní vody nebo za vypouštěné odpadní vody se však novelou nemění.

  Lidé budou muset zpětně dokládat odvoz obsahu svých žump do čistírny odpadních vodLidé budou muset zpětně dokládat odvoz obsahu svých žump do čistírny odpadních vod | 

Doporučujeme
Pepax ( 29. prosince 2018 22:53 )

zlymikes: Ovšem ty se řadíš mezi tupou, neschopnou a línou chátru, tak musíš trpět.

anonym01 ( 29. prosince 2018 21:02 )

JJUSO, TY JSI JAKO DEDEK KONSTATOVALA? VZDYT O VAS VIM VSECHNO !

jardahl87 ( 29. prosince 2018 20:55 )

alusinek: Ne,ne !! Do vlády se moc necpou,protože tam mají taky nějakou zodpovědnost,ale cpou se horem dolem do poslanecké sněmovny a do senátu,protože na jednání chodí,kdy se jim zachce,za nic nezodpovídají a hlavně berou nesmyslné peníze a ani neví za co !!! Že jo Mirko Němcová, Marečku Bendů,Kalousku ,chrápající Šláfnberku,Rakušane,Fialo,Bělobrádku,a.t.d. ????

anonym01 ( 29. prosince 2018 20:43 )

TAK JA JSEM V PRAZE MEZI STAVKUJICIMI NEVIDELA NIKOHO VE VOJENSKYM STEJNOKROJI . DEMONSTRUJICI MONSTRA Z HNUTI ŽLUTYCH VEST MELO NA VOJENSKYCH STEJNOKROJECH NAVLIKNUTY ZLUTY VESTA, OŠKLIVE ZENSKE HORE BEZ BRR....! ORGANIZATOR MLUVIL RUSKY. CO TY NA TO?

anonym01 ( 29. prosince 2018 20:38 )

PANDO, ALE MAS DOMA V DUCHODU FRAJERKU KTERA BY SE NATRELA NA ČERNO A HORE BEZ I BEZ ŽLUTYCH VEST, NE? BUREŠ BY Z NI MĚL INFI, LEKY NA SRDCE CHYBÍ. NEBLBNI! KDO BY ROZDAVAL KOBLIHY?

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa