Další průšvih Mynáře? Z dotací dostal miliony na sjezdovku, ta už léta nefunguje

23. 2. 2019
18:17

Vratislav Mynář, kancléř prezidenta Miloše Zemana, má další problém. Tentokrát se týká dvoumilionové dotace, kterou jeho firma dostala na zasněžování sjezdovky v Nové Lhotě. Voda se totiž měla brát z načerno vybudované nádrže v přísně chráněné zóně, plán tak zatrhlo vedení Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty. Sjezdovka tedy už léta leží ladem, což se pochopitelně nelíbí dotačnímu úřadu a zvažuje vymáhání peněz zpět. O případu informoval iDnes.cz. S „černou nádrží“ nemá přitom kancléř potíže prvně, v Osvětimanech má už léta vybudovaný rybník bez potřebných povolení.

Do sjezdovky v Nové Lhotě, za kterou stála Mynářova firma Ski-Moravia, měly podle informací iDnes.cz proudit doslova milionyNejprve přišlo v roce 2008 na technické zasněžování 900 tisíc korun, o rok později z Fondu rozvoje venkova přibylo dalších 1,1 milionu a v roce 2012 ještě 200 tisíc na rozšíření osvětlení sjezdovky. 

Pořádně se nelyžovalo

Daný areál přitom ani nevlastnila Mynářova firma, ale obec. Ta požádala stát o další 2 miliony na postavení vleku, turniketů a nakoupení příslušenství. Přesto se na svazích nikdy pořádně nelyžovalo. Nejdříve byl problém v tom, že nebyla včas zajištěna elektřina pro vleky, následně chyběla, a stále chybí, voda. Měla se totiž brát z načerno vybudované nádrže, CHKO tak vystavilo stopku. 

„S provozovatelem sjezdovky jsme v minulosti jednali s cílem najít řešení, ale prostě není možné povolit černou nádrž jen tak v libovolném místě. Jde o oblast, která je v tom nejcennějším pásmu ochrany přírody,“ uvedla pro MF DNES ředitelka CHKO Bílé Karpaty Jiřina Gaťáková.

V reakci na to měla firma ztratit o projekt zájem a Mynář - po výhře Miloše Zemana v prezidentských volbách v roce 2013 - společnost opustil. Za pouhých 70 tisíc korun převedl podíl na nynějšího starostu Osvětiman Aleše Pfeffera, jak uvádí iDnes.cz.

Pospíšil: Mynářova dojná kráva

Státní zemědělský intervenční fond bude zřejmě nyní dotaci po Mynářově bývalé firmě vymáhat zpátky, nebyla totiž splněná pětiletá lhůta pro udržitelnost.  „Na základě sdělených informací vykoná SZIF u žádostí příjemce dotace kontroly ex-post a v případě potvrzení zahájí řízení o vymáhání neoprávněně vyplacených prostředků,“ řekla iDnes.cz mluvčí SZIF Vladimíra Nováková. Pfeffer pochybení popírá.

„Další ukázka, jak si kancléř Mynář dělá z veřejných peněz dojnou krávu. Smutné je, že dotační úřad, který má hlídat efektivní čerpání dotací, začíná věc řešit až po upozornění od médií,“ postěžoval si na Twitteru šéf opoziční TOP 09 Jiří Pospíšil.

Nelegální rybník v Osvětimanech

Starosta Osvětiman na Uherskohradišťsku přitom hradního kancleře dobře zná, právě v tomto městysu strávil Mynář mnoho let svého života, vlastní zde řadu pozemků a zasedá mezi místními zastupiteli. A navíc tu má i načerno postavený rybník, jak zjistili na začátku února Reportéři ČT. V reakci na to jim právě Pfeffer tvrdil, že se o nelegální stavbu vůbec nejedná. 

Mynář zřídil rybník už před třinácti lety, nezískal k tomu ale potřebná povolení. Kancléř z rybníka navíc částečně zasněžuje vlastní sjezdovku, ani na to podle ČT nemá povolení. Mynář tvrdí, že má souhlas na čerpání vody od správce toku. Přiznal ale, že na vybudování rybníka povolení neměl a nemá.

„Musím konstatovat, že k dnešnímu dni se nám nepodařilo celou anabázi uzavřít. Byť jsme poněkolikáté požádali o dodatečné stavební povolení, tak z důvodu úmrtí několika majitelů pozemků se nám nepodařilo dotáhnout veškerá dědická řízení,“ hájil se Mynář ve svém vyjádření. Podotkl, že rybník byl postaven v souladu s územním plánem a s platným územním rozhodnutím.

kalina107 ( 24. února 2019 19:06 )

Někdo by měl pitomým novinářům prozradit , že v zimě nebyl sníh a v podstatě vůbec nemrzlo !!!!

marmat ( 24. února 2019 12:05 )

Možná, že parta okolo prezidenta vyloučila/odradila řadu státnických návštěv i pozvání Nebo je to jisté ???

marmat ( 24. února 2019 12:01 )

Kdo ví COKOLIV pozitivního na adresu pana tajemníka Mynáře ať to zde zveřejní !!!Zatím druhý JANOUŠEK !!!

tomik007 ( 24. února 2019 04:06 )

MYNARZUV ZIVOT - je retez neustalych p r u s e r u

zdenek43 ( 24. února 2019 00:25 )

Miloš Zeman složil slavnostní slib a stal se třetím prezidentem České republiky. V proslovu uvedl, že chce být prezidentem všech občanů ... Hodlá naopak bojovat proti kmotrům, neonacistům a části médií, která podle něj vymývají lidem mozek. "Slibuji věrnost České republice. Slibuji, že budu zachovávat její Ústavu a zákony. Slibuji na svou čest, že svůj úřad budu zastávat v zájmu všeho lidu a podle svého nejlepšího vědomí a svědomí," pronesl Zeman. NOOOO A PROBLEM JE SE s v e d o m i m ...... u cloveka-soudruha ...... Miloš Zeman po veřejné stránce : prokomunisticky a proputinovsky laděný kariérista, který svým směřováním a činy destruuje zahraniční i vnitřní politiku a svými názory, vystupováním i životosprávou dělá ostudu ČR ve zbytku kulturního světa. Obklopuje se a navazuje styky s osobami s podivnou minulostí i s bývalými nomenklaturními kádry. v osobní rovině : samolibý, nenávistný, mstivý, nereprezentativní, alkoholický, ve sprostotě si libující člověk, který využívá ke zvýšení své popularity laciné nabídky a neplnitelné sliby, které zabírají v úrovni 4.cenové skupiny, ale bohužel někdy i u naivních, méně vzdělaných nebo vypočítavých lidí. Odměňuje své oblíbence a patolízaly, hanobí oponenty, jimž svým projevem většinou nesahá ani po kotníky. "Jsem si vědom toho, že tento závazek nemohu naplnit pouhými slovy, ale především konkrétními činy v průběhu svého funkčního obdobi..... 2014 - Už téměř rok pracuje Vratislav Mynář na postu hradního kancléře a pořád ještě nemá bezpečnostní prověrku. Požádal o ni až poté, co mu prezident Miloš Zeman pohrozil, že bez ní bude muset z Hradu odejít. Ke své práci totiž potřebuje prověrku nejvyššího stupně - tedy na přísně tajné. NO A VIDITE soudruh Ing. Vratislav Mynář - Od března 2013 je vedoucím kanceláře prezidenta Miloše Zemana......

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa