Expert žasne, laik se diví. Ministryně Nováková za drahá data čelí posměchu

20. 2. 2019
05:30

Řekla, že za drahá data si můžeme sami, protože je málo používáme. A rovnou může změnit rezort, případně radit českým komediantům. Z ministryně průmyslu Marty Novákové (64, za ANO) je totiž v očích odborné i neodborné veřejnosti nová česká ministryně pro smích. Ve středu v 15 hodin dostane v pořadu Blesku Epicentrum prostor v přímém přenosu svůj pohled vysvětlit a obhájit.

Ačkoliv je v Česku cena za mobilní data, pomocí nichž surfujeme na internetu, skoro nejvyšší v celé EU, prý to je kvůli našemu spotřebitelskému chování.

„Když budete prostě někomu pořád dokola opakovat: Máme drahá data, máme drahá data, tak co uděláte – vezmete mobil, nepřipojíte se na internet přes data, ale budete hledat volnou wifinu (lokální síť zdarma - pozn. red.). A tady jsme u toho. Čím méně se těch dat používá, protože se jim vyhýbáme, tak tím nepřispíváme k tomu, aby byla levnější,“ řekla Nováková v neděli v České televizi.

Nechte to téct

Internet pak doslova zahltily různé parodie na její výrok i vyjádření politiků. „Máme veliké štěstí, přátelé, že paní ministryně šla zrovna kolem, a mohla tak poradit,“ napsal si na sociální síť nejmladší poslanec Dominik Feri (22, TOP 09). „Vypadá to, že ministryně Nováková se snaží snížit tlak na kolegu Ťoka,“ napsal zase pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík (31). A s radou přispěchali také internetoví recesisté, podle nichž bude voda lacinější, když ji necháme odtékat, a něco podobného platí pro alkohol a cigarety.

Vytrženo z kontextu?

Ministryně se včera v Českém rozhlase kála, že její výrok byl vytržen z kontextu. „Odpovídala jsem na otázku, co může vést ke snížení cen dat. A těch argumentů jsem uváděla celou řadu, byl ale použit pouze tento. Tím argumentují operátoři, když s nimi jednáme,“ řekla. A právě z toho, že by byla vlastně skvělou mluvčí operátorů, na jejichž horentní ceníky nadává i premiér Andrej Babiš (64, ANO), ji osočují její kritici...

IT expert: Češi zaplatili sítě půlce Evropy

Proč jsou ceny mobilních dat o tolik vyšší než ve zbytku Evropy a kdo za to může ? Na to se Blesk zeptal IT odborníka Michala Valáška.

Co říkáte na výrok paní ministryně, že si za takové ceny můžeme sami?

Je to nesmysl z hlediska ekonomického i z hlediska technologického. Nechápu myšlenkové pochody, které ji k tomu vedly.

Co je tedy za cenami, které jsou o tolik vyšší než ve zbytku EU? Operátoři tvrdí, že tady hodně investovali.

Je to přesně naopak. Česká mobilní infrastruktura je dlouhodobě podfinancovaná. Je to způsobeno tím, že u nás se téměř přeskočily tzv. sítě třetí generace (sítě 3G - pozn. red.). Místo toho se to pořád tak nějak plácalo, a když už se začaly datové služby využívat, najednou sítě nedostačují kapacitně. Ve skutečnosti je to tak, že Češi zaplatili tyto sítě půlce Evropy. Operátoři u nás měli velmi vysoké zisky, které tu nezůstaly. Teď je třeba investovat pro změnu do nás, což je bolí. A to je v kostce důvod, proč máme vysoké ceny.

Promiňte, ale jak se tohle mohlo stát?

Operátorům to zkrátka procházelo. Zákazníci data nepoužívali, protože byla nedostupná. A projevila se neschopnost našeho regulátora.

Na něm je tedy zodpovědnost?

Český telekomunikační úřad (ČTÚ), ale i ministerstvo průmyslu a obchodu se operátorů dlouhodobě zastává a zastávalo, aniž by je krotilo a regulovalo. Ale je nutné říci, že ČTÚ se s tím poslední dobou snažil něco dělat.

Proč ale regulátor nejednal, když viděl, že sítě jsou zastaralé?

Je to obecná neschopnost státu a přílišná ochota všech státních orgánů raději se domluvit dobře s velkými firmami než hájit malé firmy a spotřebitele. Mám dojem, že to je u nás ve všech odvětvích.

Video Babiš: Mám nezkušenou ministryni. O drahých datech se Nováková vyjádřila nešťastně, na operátory kvůli cenám tlačím - Jakub Veinlich, Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

wilda ( 20. února 2019 12:59 )

A tohleto nám vládne! Ani se nedivím, že nás předběhly státy z Afriky kde se jenom povalují, plodí děti a nic zhola nedělají!

panamira ( 20. února 2019 12:13 )

Politici na telefon berou 9 000 Kč. Realita za ful mobilní služby platí maximálně 300 Kč. Proč 9 000 Kč???? A ta nosatá klekánice jenom mlží a vypouští lži!!!!!

77fugas ( 20. února 2019 11:46 )

Za čí zájmy podnikatelka Nováková kope je patrné, jen blbec věří slovům agenta Bureše, že se "paní ministryně" jen špatně vyjádřila!

trkic ( 20. února 2019 08:54 )

Debilové, naco si tu krávu zvete do plesku? Přečtěte si článek od kamberskýho na lidovkách a máte jasno, nic novýho se od ní stejně nedovíte.😠

zdenek43 ( 20. února 2019 08:49 )

...." ale lidem se líbilo poslouchat, že bude líp " BABIS - to jsou zase KECI - OBLBOVANI ...... min. od 2.2017 - SOUDRUZI??? v CESKU MAKAJI - oblbuji ....... Andrej Babiš (ANO) kritizuje ministra Jana Mládka (ČSSD). Vysoké ceny dat v Česku, na které doplácí především domácnosti, měl prý řešit už dávno. Tématu se chopil i premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) s tím, že je třeba pro lidi něco udělat. /// Vláda Bohuslava Sobotky (29.01.2014 - 13.12.2017) - Ing. Andrej Babiš od 29. ledna 2014 do 24. května 2017 1. místopředseda vlády pro ekonomiku a ministr financí.... /// ......... NO A PISE SE ROK 2019 - 2.2019 a velke NICCCCCCCCCCC . . . . SOUDRUZI-StBaci z ANO2011 jen a jen kecaci -lzou , homi si jen a jen TRYKA , aby se udrzeli u moci ........ CECHUM staci jen a jen dokola rikat "" BUDE LIP ...... jen rikat , a soudruh-StBak potom muze vesele dal rozkradat CESKO ........... Babiš přiznal, že před volbami 2013 plácal a střílel od boku - 5.2015 - Ministr financí Andrej Babiš poprvé přiznal, jak volil předvolební rétoriku, kterou si získal velkou popularitu u veřejnosti a jeho hnutí ANO se díky tomu dostalo do vlády. Babiš sice uznává, že informace, které používal při snaze získat politickou moc, nebyly podložené, ale lidem se líbilo poslouchat, že bude líp. Přitom předseda ANO podle svých slov jen plácal a hovořil bez hlubší znalosti věcí, které kritizoval. Druhý nejbohatší Čech by však svá slova, přestože byla přehnaná, neměnil. V rozhovoru pro Hospodářské noviny sice nejprve zapíral, že by mluvil o úniku 200 miliard ze státního rozpočtu ročně, ale později jako obvykle změnil názor. „Jasně, tak na mítinku něco říkáte bez hlubší znalosti resortu“ hájí se Babiš. Babiš káral Mládka, řešení hledá i Sobotka Andrej Babiš toto téma vytáhl v Partii na Primě. „Dáme to na koaliční radu a budeme chtít, aby sociální demokracie to řešila intenzivně. Pan Mládek to měl řešit hned po nástupu do funkce, protože to všeobecně se ví,“ vytkl ministrovi průmyslu a obchodu.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa