Češi si mohou za drahá data v mobilech sami, myslí si Nováková. Babiš kroutí hlavou

Autor: ČTK, FiM - 
18. února 2019
17:16

O pozdvižení se postarala ministryně průmyslu a obchodu Marta Nováková (za ANO), podle které si Češi za drahá mobilní data mohou sami, protože se raději připojují přes veřejné wi-fi sítě. Ministryně to řekla v pořadu České televize 168 hodin s tím, že pokud budou zákazníci využívat internet od operátorů více, ceny za data se mohou snížit. Ceny mobilních dat jsou podle analýz u českých operátorů třetí nejvyšší v Evropě. Podle premiéra Andreje Babiše má Nováková částečně pravdu, serveru iDnes.cz pak řekl, že výrokům nerozumí a nesouhlasí s nimi.

Potíž v tlaku na ceny je podle Novákové v tom, že Češi nemají o mobilní data dostatečný zájem.  „Když budete prostě někomu pořád dokola opakovat: máme drahá data, máme drahá data, tak co uděláte, tak vezmete mobil, tak se nepřipojíte na internet přes data, ale budete hledat volnou wifinu. A tady jsme u toho. Čím méně se těch dat používá, protože se jim vyhýbáme, tak tím nepřispíváme k tomu, aby byla levnější,“ řekla Nováková v České televizi.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (ANO) po jednání vlády uvedla, že Nováková popsala informace v médiích za vytržené z kontextu. Plánuje k věci vydat stanovisko.

Podle Babiše vláda dělá vše pro to, aby se cena mobilních dat snižovala. Premiér opakovaně jednal s jednotlivými operátory a stále není s cenou spokojen. „Faktem je, že operátoři argumentují, že mají velké investice,“ poznamenal. Ministryně průmyslu má podle něj pravdu v tom, že pokud lidé budou více využívat data, pro operátory to může být výhodnější.

„My na ně tlačíme, nám se nelíbí tarify, protože individuálně, když jsem byl ministr financí, jsem vyjednal skvělý tarif, což se nakonec obrátilo proti mně, protože ho chtěli všichni. Je nepřijatelné, aby drobní uživatelé platili na tarify velkých firem,“ dodal Babiš.

Dražší data mají jen v Belgii a Německu

Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) na dotaz novinářů před zasedáním vlády označil slova Novákové za lehce absurdní. Pravým důvodem vysokých cen je podle něj nízká konkurence, popřípadě malý tlak regulátora. „Zkušenosti z okolních států ukazují, že ve chvíli, kdy na trh vstoupí nějaký další aktér, z logiky věci potom ceny jdou dolů. Není to o tom, že lidé chodí po městě a vyhledávají volné wifiny. To si opravdu myslím, že hlavní důvod není,“ řekl.

Podle analýzy společnosti Point Topic z loňského roku je v Česku průměrná platba za jeden gigabyte (GB) dat v mobilních sítích LTE třetí nejvyšší v Evropě. Vedla Belgie před Německem, kde vychází jeden GB na zhruba sedm dolarů, v ČR je to pět dolarů. Za Českou republikou následovaly ve výši plateb přepočtených podle parity kupní síly Španělsko a Slovensko.

Naopak mezi nejlevnější země s náklady hluboko pod jedním dolarem patřily Finsko, Rakousko nebo Švýcarsko.

Video Babiš: Indie je těžko dostupný trh. Nováková: Indové chtějí naše know how, ale vyrábět si sami. Mají podobnou strategii jako Čína - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

victor1 ( 19. února 2019 15:08 )

No to je jedno,ale obě jsou pí-če.Proto tvrdím,že ženy v politice nemají co pohledávat!Ruku na srdce:Vždyť je to blbé jak kráva a to urážím krávy.A prý ještě nějaké kvoty do politiky.No,tak nazdar.

victor1 ( 19. února 2019 15:04 )

Jasně.To je jako bych kupoval nějaké předražené žrádlo a doufal,že čím víc ho bude takových blbců kupovat,tak to žrádlo časem milostivě zlevní.Právě naopak,že?Vyseru se jim na to předražené žrádlo!To děvče vytáhli z Jedličkova ústavu,nebo co?

Jan Brandis ( 19. února 2019 09:24 )

Ta Nováková je podle jména žena ale není to zas přeoperovanej chlap?

tomik007 ( 19. února 2019 05:44 )

Presne tak - lide pouzivaji malo dat prave proto ze jsou predrazena, stejne jako voda a el. proud atd...

flora ( 19. února 2019 00:05 )

Takovéhle vyjádření by se měla tesat do kamene, abychom nezapoměli kdo tady velí. Ministryně dosáhla na metu poslankyně Peckové. Ta byla pro snížení důchodů, protože důchodci se narodili za války a jsou na bídu zvyklí.... Těžko rozhodnout, která z nich si zaslouží zlatý metál.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud