Psychiatrička udeřila: O Babiše ml. se neměl starat řidič. A škodí mu i otec

1080p720p360p
Autor: ula, red - 
20. 11. 2018
05:00

Pokud má Andrej Babiš mladší duševní chorobu, měli by se o něj starat odborníci, ne náhodní lidé, povoláním řidiči. To si myslí psychiatrička a bývalá ministryně pro lidská práva Džamila Stehlíková. V pořadu Blesku Epicentrum tak narážela na fakt, že se o premiérova nejstaršího syna staral Petr Protopopov, který byl manželem psychiatričky Dity Protopopové. To, že se o pacienta staral člen rodiny ošetřujícího lékaře, považuje Stehlíková za porušení lékařské etiky. Uvedla i to, že schizofrenie není překážkou v běžném životě a definování člověka na základě jeho duševní choroby je diskriminace.

Odbornici v Epicentru zneklidnil hlavně fakt, že byl Babiš junior odvezen na Krym, do země, kde podle ní není tak kvalitní lékařská péče jako v Česku nebo v jiných západoevropských zemích.

„Kdyby došlo k akutnímu zhoršení stavu, je to obrovské riziko. Hrozí tam i manipulace ze strany okolí, ze strany jeho přítelkyně, která byla v uvozovkách prověřená, ale nechat člověka, který údajně trpí schizofrenií, na území, kde není dostupná kvalitní péče? Tam opravdu hrozila celá řada negativních následků,“ vyjádřila se Stehlíková k pobytu Andreje Babiše mladšího na Ruskem okupovaném Krymu a na Ukrajině.

Jeho opatrovník jej nechal samotného s přítelkyni, kterou mu pomohl najít. A se kterou se podle jeho otce i zasnoubil.

Psychiatrička peskuje kolegyni

Stehlíková také zkritizovala postup psychiatričky Dity Protopopové, která prý cestu na Krym doporučila. „Nikdy bych nevstupovala do života svého pacienta – zajistila bych mu ústavní, psychologickou péči, zajistila bych mu bydlení v azylovém domě. Pokud mám bílý plášť, tak se držím dál, neuzavírám transakce, protože jsem ve velkém střetu zájmu,“ řekla Stehlíková.

Podle Stehlíkové se má o psychicky nemocného člověka starat odborník. A ne řidič. Narážela tak na původní povolání Petra Protopopova, který pracoval v Agrofertu, bývalé premiérově firmě, jako šofér.

Od Stehlíkové to schytal i premiér Babiš

Odbornici se nelíbí ani přístup otce Andrej Babiše k chorobě jeho syna. Ten mnohokrát zopakoval, že jeho syn je těžce nemocný. Premiér sice nikdy neřekl, že jeho syn není schopen vypovídat u soudu, psychiatrička však čte mezi řádky něco jiného. Zejména má obavu o dlouholetou snahu psychiatrů zbourat mýty o tom, že schizofrenici jsou nebezpeční.

„Jeden politik, co řekne ‚vždyť on je schizofrenní, on má bludy‘, dokáže to úsilí vrátit nazpátek, protože my se jich začneme bát a přestaneme jim věřit, což může zhoršit jejich začleňování do společnosti a jejich zdravotní stav,“ varovala Džamila Stehlíková. A hned dodala: „My musíme nemocného člověka chránit. Zejména když jej jeho otec označil za vyvrhele, kterému nelze věřit.“

V otázce, zda by byl člověk trpící schizofrenií schopen vypovídat, má odbornice jasno: „Schizofrenie není překážkou v běžném životě občana, pacient trpící schizofrenií je zejména člověk se všemi právy a povinnostmi a nálepkovat ho jako člověka, jehož chování je určováno duševní chorobou, je porušováním práv pacienta.“ 

„Diskriminace za základě duševního zdraví není v duchu ústavy,“ míní psychiatrička s tím, že je mezi námi mnoho lidí, kteří diagnózu schizofrenie sice mají, ale my o tom ani nemusíme vědět.

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Kandidáti Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
vvalsidal ( 22. listopadu 2018 10:08 )

Hnusná naplavenino odpluj tam odkud jsi připlava a ne.er se tady do nějakého posuzování ve vlastní zemi máte bordel tak si to tam dejte nejdříve do pořádku !!!Jen by mě zajímalo zda máte vůbec pavomoc léčit v ČR...když tak to raději skočím z mostu než k takové kr.vě nebeské jako jste VY se jít léčit !!!

va45 ( 21. listopadu 2018 15:20 )

Babiš není Maďar tedy pokud Bratislava není v Maďarsku.Ale ty to víš nejlíp.

va45 ( 21. listopadu 2018 15:17 )

ha ha ha sexuoložka Džamila opět slintá.Měla by nám povědět kam unesou schovat Slonkovou a Kubíka aby je Švýcaři nezavřeli.Slonkovou by mohla zavřít na psychiatrickou kliniku kde pracuje a kam Slonková patří.

bobrone ( 21. listopadu 2018 00:06 )

Chybí mi tu názor paní Vladimíry Dvořákové a Anny Šabatové....

marmat ( 20. listopadu 2018 20:48 )

Je to stejně "BYSTRÝ" komentář, jako když řekl Koranteng Babišovi, jak to, že syn se schizofrenií si s ním zahrál šachy ??? No přece s ním měl "správně" hrát maximálně ČERNÉHO PETRA a nechat ho vyhrát !To by bylo ADEKVÁTNÍ !

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa