Neděle 26. května 2024
Svátek slaví Filip, zítra Valdemar
Oblačno, bouřka 23°C

Zeman zahájil návštěvu Číny večeří, seděl přímo naproti Si Ťin-pchingovi

Autor: peb, ČTK - 
4. listopadu 2018
15:00

Prezident Miloš Zeman v neděli zahájil svůj program na třídenní návštěvě Číny. V Šanghaji se zúčastnil zhruba hodinové večeře, kterou pořádal jeho čínský protějšek Si Ťin-pching s manželkou Pcheng Li-jüan. Zemana doprovodila první dáma Ivana. Akce se konala vpředvečer zahájení prvního ročníku dovozního veletrhu China International Import Expo (CIIE), kvůli kterému do Šanghaje přijela řada státníků a podnikatelů.

Slavnostní večeře se účastnili pouze vrcholní představitelé národních delegací. Média dříve informovala, že dorazit by měli například premiéři Ruska Dmitrij Medveděv, Maďarska Viktor Orbán, Vietnamu Nguyen Xuan Phuc či Pákistánu Imran Chán. Úplně chybět v Šanghaji kvůli vzájemným obchodním opatřením s Čínou z poslední doby mají naopak představitelé Spojených států. 

U večeře byla i chorvatská prezidentka

Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček napsal, že klíčovým tématem jednání českého a čínského prezidenta je nová Hedvábná stezka. „Cílem je, aby její jedna větev ústila v České republice. Toto téma bude pan prezident při jednání v ČLR rozvíjet,“ uvedl . 

Prezidentův kancléř Vratislav Mynář řekl, že u hlavního stolu bylo u večeře zhruba 70 hostů. Zemanovi patřilo místo přímo proti čínské hlavě státu. Mezi přítomnými hosty zmínil ještě například chorvatskou prezidentku Kolindu Grabarovou Kitarovičovou.

Zeman provede čínského vůdce českou expozicí na veletrhu

Zeman vyrazil z Prahy v sobotu večer, zpátky do České republiky by měl ze své čtvrté návštěvy Číny přiletět v úterý. Hlavní bod programu ho čeká v pondělí, kdy se několikrát uvidí se Si Ťin-pchingem. Kromě večerního jednání delegací Česka a Číny přivítá čínskou hlavu státu i v české expozici na šanghajském veletrhu.

Veletrhu CIIE se podle organizátorů účastní přes 130 zemí a jejich regionů, 80 z nich včetně Česka se prezentuje národními pavilony. Celkově by se mělo do Šanghaje sjet 15 hlav států a premiérů. Na veletrh se přihlásilo přes 2800 firem, Zemana ve zvláštním letadle doprovodila do Číny šedesátičlenná delegace vedená Hospodářskou komorou ČR.

BLB-zdenek ( 4. listopadu 2018 15:47 )

Zeman ZEMAN ZEMAN

xxxx678 ( 4. listopadu 2018 15:37 )

A kdy se poletí pan prezident podívat na Donalda? Polský prezident, měl již tu čest.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa