Napadlo vás vůbec někdy, že byste si šel k prezidentovi pro metál?
Ani náhodou. Dělám hudbu, která je hodně taneční a diskotéková, a ani ve snu by mne nenapadlo, že za tohle můžu dostat vyznamenání. Je pravda, že na moje koncerty chodí už čtvrtá generace a moje písničky si zpívají malé děti, a to se každému zpěvákovi nepovede. Za to se ale metál nedává. Proto jsem byl tou zprávou docela zaskočen a považuji to za velkou poctu.

Možné je všechno, ale vyznamenání pro vás je už jistota. Když jste se dozvěděl, že ho dostanete, jaké jste měl pocity?
Měl jsem radost, zároveň mi ale bylo jasné, že přijde palba kritiky a reakce nejen pozitivní, ale i negativní. Tak to u mě už bývá, ať dělám cokoliv, tak se vždy vytvoří dva tábory. A tak se stalo i teď. Beru to ale s humorem. Horší přece je, když se o zpěvákovi nepíše. Když člověk dělá v showbyznysu a je známý, musí počítat s tím, že se stane středem pozornosti. A měl by být rád za jakékoliv reakce, i ty negativní. Smutný by přece bylo, kdyby o mne zájem nebyl, kdyby se nepsalo vůbec.

Takže vám nevadí ani koláže, které kolují na Facebooku, třeba jak sedíte prezidentovi na klíně?
Ale vůbec ne. Podívejte, na celém světě, když vyznamenává prezident, tak to je čest. U nás je to ale často jinak a člověk se s tím musí smířit. A já se těmi fotografiemi, tedy kolážemi, začal náramně bavit. Připadá mi to vlastně vtipný, že mi najednou místo Petry Abrahámové sedí na klíně pan prezident. Je to známka toho, že lidé mají smysl pro humor, a to je dobře. Neuráží mě to vůbec, naopak. Vždyť právě proto jsem se nechal na titul tohoto magazínu vyfotit s královskou korunou na hlavě coby diskokrál. Je to samozřejmě nadsázka, a doufám, že to nikdo nevezme vážně. Proto říkám: Ježišmarjá, to je dobře, že se ten náš národ umí bavit!

Jaké jsou vaše vztahy s Milošem Zemanem?
Kamarádi nejsme a becherovku spolu nepijeme, jestli vás zajímá tohle. Poprvé jsem se s panem prezidentem osobně seznámil na jeho inauguraci, kam jsem byl pozván, protože jsem se za něho postavil. Nebyl v tom žádný záměr. Jen mně pan Drahoš přišel v těch debatách poněkud nezkušený, tak jsem volil Zemana, který již s prezidentskou prací zkušenosti má. Byl jsem asi proto pozván na inauguraci. V salonku jsme si dali skleničku a prohodili pár slov. A funguje to tak od nepaměti, že umělci přichází do styku s vládci, a to ať si sedí, nebo ne. Podívejte, zemřel Charles Aznavour a na jeho pohřeb se dostavili rovnou tři francouzští prezidenti. A to je opravdu pocta! Proto je také pro mne velká čest převzít z rukou Miloše Zemana metál.

Vás prezident Zeman ničím nedráždí?
Ano, dráždí. Ale on už je prostě takový. Říká někdy nevybíravým způsobem, co si myslí. On je lidový. Proto ho také zvolilo 54 procent tohoto národa. Věděli přece, jaký je. Vyjadřoval se tak vždy. Nikdy nebyl jiný. Já myslím, že je fajn, že se nebojí říct, co si myslí. Třeba příští prezident bude jiný, elegantnější, distingovanější a kultivovanější. Každopádně, pan Zeman je velmi rétorický, má přehled jak v politice, tak v ekonomice. Je to inteligentní pragmatik a povídat si s ním o čemkoli je vždy zajímavé.

Jeden tábor, jak říkáte, vám metál přeje, druhý běsní. Vyčítá vám, že jste zpíval komunistům a že jste poplatný každému režimu.

Tak pozor! Nikdy jsem nezpíval pro komunistický režim. Zpíval jsem za komunistického režimu, stejně tak jako mnoho milionů lidí pracovalo v  komunistickém režimu. Stejně tak dnes nezpívám pro kapitalistický režim, ale za kapitalistického režimu. Já zpívám pro lidi! Pouze dělám svoji práci a dělám ji rád. A jsem poplatný pouze svým příznivcům a fanouškům. Přežil jsem už mnoho prezidentů a několik režimů. Měl jsem tátu a sestru od roku 1968 ve Švýcarsku a kdykoli jsem mohl emigrovat, nikdy mě to ani nenapadlo. Mám rád naši zem a její lidi. A mohu vás ujistit, že teď je mnohem těžší udržet se na trhu a udržet si popularitu než kdykoli předtím. Takže si myslím, že mně žádný komunista nikdy nepomohl a nepomáhá dodneška. Buď mne lidé chtějí, mají rádi mé písničky, zaplatí si vstupenku, která dneska není vůbec laciná, a nebo mne nechtějí. Tak to prostě je.

Fotogalerie
50 fotografií