Pátek 12. srpna 2022
Svátek slaví Klára, zítra Alena
Oblačno, déšť 25°C

Obelstila ČSSD Zemana? Poche našel do Černínského paláce „zadní vrátka“

Autor: ČTK, kal - 
2. listopadu 2018
17:30

Europoslanec Miroslav Poche (ČSSD) se stal externím poradcem ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD). Bude součástí širšího týmu deseti až 12 lidí a měl by se věnovat zejména otázkám spojeným s evropskou politikou, řekl v pátek Petříček. Pocheho původně ČSSD navrhovala na ministra zahraničí, jeho nominaci ale odmítl prezident Miloš Zeman. A ten jmenování nového ministra podmiňoval tím, že Poche na ministerstvu skončí. Jenže ten si teď našel do Černínského paláce jinou cestu.

Poche podle Petříčka podepsal externí smlouvu ve čtvrtek. „Jsme domluveni, že bychom si nastavili fungování spolupráce v rámci širšího poradcovského týmu, kde bude deset až 12 lidí, jaké budou jednotlivé kompetence poradců. V jeho případě věřím, že i vzhledem k tomu, že má velké znalosti evropské politiky, zahraniční politiky EU, tak to by mohla být oblast, kde bychom spolupracovali,“ řekl ministr.

Poche byl v době mezi červnovým jmenováním vlády ANO a ČSSD a říjnovým jmenováním Petříčka do funkce politickým tajemníkem na ministerstvu zahraničí, kde působil na externí smlouvu. Petříček už před nástupem do funkce uvedl, že s příchodem plnohodnotného ministra pominou důvody pro existenci funkce politického tajemníka. Odchod Pocheho z Černínského paláce požadoval i Zeman.

Video  Ministr Petříček předem avizoval, že se Pocheho úplně nezbaví  - Jakub Veinlich, Lukáš Červený
Video se připravuje ...

Členem Petříčkova poradního týmu bude také diplomat Martin Palouš nebo prorektor Univerzity Karlovy pro vnější vztahy Martin Kovář. O spolupráci jedná i s ředitelem Střediska bezpečnostní politiky na Fakultě sociálních věd UK Milošem Balabánem. Na neformální bázi by chtěl spolupracovat s ředitelem Ústavu mezinárodních vztahů Ondřejem Ditrychem a s dalšími akademiky.

Na zahraniční politice se má podílet i Zaorálek

Poradní tým by se měl podle Petříčka podílet i na revizi zahraničněpolitické koncepce, kterou má ministerstvo zahraničí na základě usnesení vlády připravit v příštím roce.
Petříček chce do budoucna také více spolupracovat s bývalým ministrem zahraničí a nynějším předsedou zahraničního výboru Sněmovny Lubomírem Zaorálkem (ČSSD). Dohodli se mimo jiné na tom, že se bude ministr pravidelně účastnit jednání zahraničního výboru.

Video  Poche už nebude kandidovat na europoslance. Po skončení mandátu chce spolupracovat víc, než jen externě  - Jakub Veinlich
Video se připravuje ...

Ministr zatím nespěchá na obsazení místa politického náměstka, které se uvolnilo jeho jmenováním do ministerské funkce. Nezaznamenal ani tlak ze strany koaličního partnera na obsazení tohoto místa. „Já věřím, že kdyby byl ze strany hnutí ANO zájem, tak to musí být součástí nějaké větší dohody, a to bych nechal na předsedech stran,“ řekl.

salto ( 4. listopadu 2018 09:53 )

Jestli ČSSD obelstila prezidenta není podstatné. Podstatné je, že neobelstila své voliče

marmat ( 3. listopadu 2018 19:26 )

Nooooooooooooooo 100% vyhodit to klíště nešlo !!! To se musí v reálu vykroutit a zapálit. Zde by nový "Mistr Jan Hus" předvedl mučedníka.....to neprojde

hejhej ( 3. listopadu 2018 08:58 )

Že je ČSSD podrazácká už předvedl Sobotka a Hamáček v tom pokračuje. Další volby díky korupčníku a vítači Pocheho půjde ČSSD do politického propadliště.

karlos-999 ( 3. listopadu 2018 07:36 )

asijo ( 3. listopadu 2018 06:47 )

Pokud by slizkého Pocheho a Kalouska vytiskli na obal cigaret,tak velká většina kuřáků přestane kouřit.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa