Zeman s novičokem přechytračil poslance. Schůzi o jedu nechávají „vyhnít“

Autor: Jakub Veinlich - 
13. 9. 2018
06:10

Bylo to třaskavé téma světové i tuzemské politiky. Silné výroky včetně toho z úst prezidenta Miloše Zemana ke kauze novičok měli řešit poslanci na mimořádné schůzi Sněmovny. Jenže na konci května se jich nesešlo dost na to, aby byli usnášeníschopní. Šéf Sněmovny Radek Vondráček (ANO) proto jednání přerušil. Od té doby je schůze poslanců v dolní komoře „zaparkovaná“ a z vyjádření politiků pro Blesk Zprávy je jasné, že se k ní poslanci jen tak nevrátí.

Začalo to letos 4. března v jihoanglickém městě Salisbury. Bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji tu našli otrávené neznámým jedem. Velká Británie obvinila z útoku Rusko, které nařčení odmítá. Testy měly prokázat, že otec s dcerou byli otrávení jedem, který spadá do skupiny novičok.

Reakce přišla vzápětí. Téměř celá Evropská unie a Rusko si vyhostily navzájem své diplomaty i s rodinami. Jejich místa jsou v úřadech neobsazená dodnes.

Video Senátoři: Zeman ohrozil bezpečnostní zájmy Česka. A Šlechtová plýtvala státními penězi. - Blesk TV
1080p 720p 360p

Odkud látka pocházela a kdo ji vyrobil, úřady stále ještě rozplétají. Podezření nejčastěji padá na Rusko. Zpráva byla ale výbušná také v České republice. Olej do ohně přilil prezident Miloš Zeman, když prohlásil, že podobná látka, která Skripalovy otrávila, byla i v Česku.

„V listopadu minulého roku ve Výzkumném vojenském ústavu ministerstva obrany v Brně byl testován nervově paralytický jed označovaný jako A230,“ citoval prezident 3. května v TV Barrandov z tajné zprávy BIS. Množství látky ale bylo velmi malé a následně navíc zničené.

Podle Zemana ale Vojenský výzkumný ústav i Státní úřad pro jadernou bezpečnost tvrdily, že testovaná látka nebyla novičokem. Prezident ale uvěřil zprávě Vojenského zpravodajství, které píše, že přípravek A340 novičok byl. „Protože vojenské obranné zpravodajství je v této problematice blíže než například BIS, tak jsem přihlédl k jeho názoru a udělal jsem si závěr, že byl u nás testován a vyráběn novičok. Byť v malém množství a potom zničen,“ doplnil Zeman v květnu své tvrzení v televizi.

Premiér Andrej Babiš, i tehdejší ministři zahraničí a obrany Martin Stropnický a Karla Šlechtová (všichni ANO) taková tvrzení ale odmítli. Pravicová opozice proto chtěla vysvětlení. A prosadila svolání mimořádné schůze Sněmovny, která měla věc objasnit. Jenže ta, jak už víme, skončila dřív, než vůbec začala.

Poslanci nepřišli do sálu, Vondráček se hněval

„… v tuto chvíli konstatuji, že není Sněmovna usnášeníschopná, je přihlášeno pouze 34 poslanců,“ promlouval 31. května k poloprázdnému jednacímu sálu předseda Sněmovny Radek Vondráček poté, co přečetl dlouhý zástup omluvenek.

Potřebný počet poslanců se ale ani po chvilce čekání nepodařilo ve sněmovních chodbách najít. „V tom případě mi nezbývá než přerušit tuto schůzi na neurčito až do okamžiku, kdy dojde k nějaké dohodě předsedů poslaneckých klubů, což tedy tímto činím,“ dodal po chvíli rozladěný šéf Sněmovny.

Po více než třech měsících ale nepřišla žádná změna a vypadá to, že schůze vyšumí do ztracena. K jejímu opětovnému otevření se totiž nikdo z předsedů poslaneckých klubů nemá.

„Popravdě řečeno: od posledního projednávání kauzy novičok ani jedna ze stran toto téma neotevřela na jednání organizačního výboru či na grémiu Sněmovny, kde se řeší harmonogram a jednání Sněmovny,“ řekl Blesk Zprávám předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka.

Na dotaz, zda se téma nechystá otevřít tedy on, zareagoval trochu alibisticky. „Jestli se ke schůzi k novičoku Sněmovna vrátí, záleží na opozici, která ji svolala,“ uzavřel Chvojka.

Video Chvojka vysvětluje otočku ČSSD v debatě o novičoku: Nechceme exhibici Kalouska a Stanjury. - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová
1080p 720p 360p

A skeptický ke svolání schůze je i šéf poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek, který za tím vidí snahu o dobré vztahy některých politiků s Milošem Zemanem. „Říká se tomu, že ‚chybí politická vůle‘. Vládní koalice i SPD se vůči prezidentovi chovají servilně,“ odmítl Kalousek argument šéfa poslaneckého klubu ČSSD Chvojky.

Podle předsedy šesti poslanců za hnutí STAN Jana Farského už schůze v tuto chvíli nemá ani žádnou cenu. Aktuální byla podle něj právě v květnu. „Myslím, že už nikdy,“ reagoval Farský na dotaz, kdy bude podle něj schůze znovu svolaná. „Ta schůze měla v rámci dezinformační války, ve které ohrozil bezpečnost naší země prezident Zeman, smysl právě v tu chvíli,“ pokračoval. Podle Farského došlo k zablokování schůze ze strany hnutí ANO především proto, že potřebovalo podporu Miloše Zemana při sestavování vlády.

„Teď už smysl nemá, a tak zůstane přerušeno do konce volebního období,“ uzavřel Farský.

Proběhla schůze, nebo ne? 

Se svým vlastním výkladem situace přišel předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL. Podle Jana Bartoška totiž nemůže být schůze přerušena, protože ani nezačala. „Podmínkou schůze je schválení jejího programu. To se nestalo, takže ta schůze prakticky ani nebyla a není tedy, co by bylo přerušeno, řekl Blesk Zprávám Bartošek. 

Video Bartošek k obstrukcím ve Sněmovně kvůli novičoku: Gentlemanství se vytrácí, byl to bojkot. - Blesk Zprávy / Zuzana Štíchová
1080p 720p 360p

Ani šéf lidoveckých poslanců by jednání schůze znovu nesvolával. Problém by ale s ohledem na nová obvinění Velké Británie, která označila údajné dva ruské pachatele, přenesl na bezpečnostní výbor Sněmovny. Zástupci ANO, ODS, KSČM, Pirátů a SPD na dotaz Blesk Zpráv vůbec nereagovali. 

„Jednací řád Sněmovny pro podobné případy nestanovuje žádné pravidlo. A je tedy skutečně na samotných členech organizačního výboru, jestli schůzi svolají. A nebo ji nechají přerušenou až do konce volebního období a tudíž její program vůbec neprojednají,“ zrekapituloval sněmovní pravidla politolog Jan Kubáček.  

Doporučujeme
hradnihulvat ( 14. září 2018 11:38 )

carmin je debil, ať své bláboly píše pod jakýmkoliv nickem.

willi48 ( 14. září 2018 09:15 )

marmat, ty proamerickej a probritskej vlezdo***.ko, ty seš ještě blbější než Pepek Vyskoč !

hradnihulvat ( 13. září 2018 23:15 )

Soudruhovi prezidentovi by někdo měl připomenout české přísloví, které na něj padne jako ulité. To přísloví zní: pařez zůstane pařezem, vůl volem.

marmat ( 13. září 2018 21:05 )

Je to škoda...nechat schůzi vyhnít. Mmohli tam vystoupit ti 2 Putinovi "herci", kteří jsou hledaní Interpolem !!!

marmat ( 13. září 2018 21:02 )

A proč je píšete ???

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa
Články odjinud