Zeman politiky nepřesvědčil, Česko dál podporuje ruské sankce. A čím naštval Štěcha?

360p
Autor: ČTK - 
12. 9. 2018
16:00

Nejvyšší ústavní činitelé se ve středu odpoledne setkali na Pražském hradě, kde jednali o tématech české zahraniční politiky. Na schůzce, kterou svolal prezident Miloš Zeman, chyběl zástupce Senátu. Předseda horní komory Parlamentu Milan Štěch (ČSSD) je na zahraniční cestě, Hrad odmítl účast místopředsedkyně Miluše Horské (za KDU-ČSL), která měla Štěcha zastoupit. Diskuze se stočily i na protiruské sankce, politici se prý shodli, že stále trvají důvody, proč byly zavedeny.

Politici se současně shodli na tom, že by bylo užitečné, kdyby téma sankcí proti Rusku probrala komplexně Evropská rada. „Včetně zhodnocení ekonomické i politické účinnosti sankcí v návaznosti na proceduru jejich prodlužování. Česká republika přitom samozřejmě bude výsledky této diskuse respektovat,“ stojí v prohlášení.

Prezident Miloš Zeman patří dlouhodobě mezi politiky, kteří argumentují proti unijním sankcím namířeným na Rusko. Při nedávné schůzce českých velvyslanců v Praze prezident uvedl, že chce, aby o jejich případném dalším prodloužením diskutovali zástupci členských zemí na Evropské radě. Na tento požadavek navazuje dnešní prohlášení.

Na prodloužení sankcí o další půlrok se naposledy shodli představitelé členských států Evropské unie na summitu v Bruselu koncem června. Sankce jsou zaměřeny na bankovní, finanční a energetické sektory. Pro některé ruské firmy znamenají ztížený přístup k mezinárodním financím, není také možné vyvážet do Ruska určitá zařízení na těžbu ropy.

U Zemana byl Babiš i Hamáček, Štěch be

Za Zemanem na Hrad dorazili premiér Andrej Babiš, předseda Sněmovny Radek Vondráček (oba ANO), ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) a ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO). V podobném formátu, ovšem za účasti předsedy Senátu, se schůzky konaly i v minulých letech za vlády premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD), poslední setkání se uskutečnilo téměř před rokem a půl.

Zeman na začátku schůzky uvítal všechny její účastníky za přítomnosti novinářů a omluvil Štěchovu nepřítomnost. „Chtěl sem poslat zástupce, ale to bychom tady za chvíli měli druhou ligu,“ prohlásil Zeman. Štěch se z účasti omluvil. Minulý týden řekl, že nabízel, že se vrátí dříve a jednání se bude moct uskutečnit od 17:00. Zástupci Hradu mu podle něj nevyšli vstříc.

„Jenom to potvrzuje, že jednání Pražského hradu vůči Senátu je nepříliš přátelské," řekl v úterý k celé záležitosti Štěch, který je - podobně jako Horská - k některým Zemanovým krokům kritický.

Zeman ve středu s představiteli vlády a Sněmovny mluvil o evropských sankcích proti Rusku, o migraci, vztazích s Izraelem a nebezpečí spojeném s obchodními válkami. Hovořilo se i o koordinací zahraničních cest. 

Na druhém nádvoří Pražského hradu čekaly na příjezd účastníků asi dvě desítky lidí s transparenty. Protest svolali kvůli nesouhlasu se zahraniční politikou prezidenta, který podle nich směřuje Česko k vystoupení z NATO a Evropské unie. Obávají se, že možným účelem dnešní schůzky mělo být odstoupení ČR od účasti na protiruských sankcích.

Volby do Evropského parlamentu 2019

Informace Kandidáti Evropská unie Voličský průkaz Instituce Evropské unie Legislativní proces

Volby do Evropského parlamentu čekají České republiky v pátek a sobotu 24. a 25. května. Rozhodne se v nich o obsazení 705 křesel. Výsledky by měly být známé v neděli 26. května ve 23 hodin. Počet Europoslanců zeštíhlí o 46 kvůli odchodu Velké Británie.

Počtu českých europoslanců se tato změna ovšem nedotkne. Stejně jako před pěti lety si Češi vyberou 21 nových poslanců.

Blesk Zprávy zjišťovaly, kteří čeští europoslanci chtějí své pozice obhajovat.

Doporučujeme
aristo ( 13. září 2018 22:07 )

Ruske sankce jsou stale duvodne. Shodli se nejvyssi ustavni lenochodi, lehkozivkove a darmoslapi na schuzce se Zemanem, na Prazskem hrade.

satanas ( 13. září 2018 16:15 )

Usankcionovat se az do sebezniceni..Rusko vi jak na vas!

satanas ( 13. září 2018 16:11 )

Ja? Klidne, pokud se vsichni co rezimu maji plne huby prihlasi , proc ne..Kdyz to zvladl pivovarskej pohunek, proc bych to ja, jako kamionak v duchodu nezvlad?

satanas ( 13. září 2018 14:05 )

ANo, uz i Babis se vybarvuje,,je stejnej lump jako vsichni,..Tohle muze zmenit jen "Viteznej Unor"! NEjchudsi urcite Cesi nejsou,,je za nimi jeste Albanie, Kosovo a Rumunsko!

satanas ( 13. září 2018 14:00 )

Sankce Rusko dobre zaplatilo..1:5!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa