Pátek 29. září 2023
Svátek slaví Michal, zítra Jeroným
Polojasno 24°C

Monika Babišová rezignovala ze společnosti, která vlastní Čapí hnízdo

Autor: ČTK - 
10. září 2018
08:22

Manželka premiéra Andreje Babiše (ANO) Monika Babišová rezignovala na post v představenstvu firmy Imoba, která vlastní areál Čapí hnízdo. Informuje o tom deník E15. Pro podezření z dotačního podvodu kvůli sporné padesátimilionové dotaci na Čapí hnízdo jsou obviněni Babiš, jeho manželka, švagr Martin Herodes a jeho dvě dospělé děti. Právě na Čapím hnízdě přitom měli loni manželé Babišovi svatbu.

Monika Babišová odstoupila z představenstva na vlastní žádost 23. května. Důvod rezignace společnost Imoba na dotaz deníku E15 nesdělila. Dva týdny předtím Úřad Regionální rady regionu Střední Čechy vyzval Imobu, aby dotaci na Čapí hnízdo dobrovolně vrátila. Firma tak učinila na konci června.

EMBED_OFF

Imoba je součástí skupiny SynBiol. Jediným akcionářem SynBiolu byl do loňského února Babiš. Kvůli zákonu o střetu zájmů tehdy vložil akcie SynBiolu spolu s akciemi holdingu Agrofert do svěřenských fondů. Imoba v minulosti patřila pod Agrofert, Čapí hnízdo koupila v roce 2013.

Podle právníka Aleš Rozehnala z advokátní kanceláře Rozehnal & Kuchař na systému volby nástupce Babišové záleží, jestli bude mít Babiš šanci Imobu dál ovládat.

„Pokud by totiž měl Andrej Babiš nějaký vliv na jeho výběr a následnou volbu, byl by stále ovládající osobou korporace. Pak by ale nesplnil podmínku stanovenou v zákoně o střetu zájmů,“ sdělil deníku Rozehnal.

Statuty Babišových svěřenských fondů nejsou veřejné. Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert, který je nyní ve svěřenském fondu. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert.

Video  Před rokem. První rozhovor novomanželů Babišových: O vynuceném francouzáku a předmanželské smlouvě  - David Turek, Jan Jedlička
Video se připravuje ...

marmat ( 10. září 2018 22:21 )

Asi jste si zdenkku šlehnul....ZÁVIDĚT 14 LETÉ HOLČIČCE ???? NEBO 44 LETÉ FRAJERCE ??? NEMŮŽETE SE někdy MALINKO SOUSTŘEDIT ???

allahmagorstb ( 10. září 2018 19:05 )

magormat: Chcete aby vás Babo Jago závistí šlehlo ?

marmat ( 10. září 2018 18:59 )

Není nad vlastní zkušenost !!!

marmat ( 10. září 2018 18:53 )

Přepošlete společné foto...díky zdenkku....nebo aspoň její.

allahmagorstb ( 10. září 2018 18:52 )

magormat: Ty v tom máš nějaké zkušenosti stařeno ?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud