Sobota 30. září 2023
Svátek slaví Jeroným, zítra Igor
Oblačno, déšť 21°C

Imoba vrátila 50milionovou dotaci na Čapí hnízdo. Větší část dostane stát, menší kraj

Autor: ČTK, Mii - 
29. června 2018
10:38

Společnost Imoba z holdingu Agrofert vrátila padesátimilionovou dotaci na vybudování rekreačního a konferenčního areálu Čapí hnízdo na Benešovsku. V tiskové zprávě to v pátek oznámil ředitel úřadu regionální rady Regionálního operačního programu (ROP) Střední Čechy Kamil Munia. Imoba už dříve uvedla, že dotaci vrací proto, že podle ní nehrozí, že by v dohledné době došlo k nezávislému posouzení případu soudem. Kvůli sporné dotaci čelí premiér Andrej Babiš (ANO) trestnímu stíhání.

Výbor ROP Střední Čechy ve čtvrtek schválil dohodu s Imobou o vrácení dotace ve výši 49 960 256 korun. Většina peněz skončí ve státním rozpočtu a část získá kraj, který projekt Čapího hnízda před lety spolufinancoval. „Část dotace ve výši 46,213.236,80 Kč bude úřadem regionální rady vrácena do státního rozpočtu a zbývající část ve výši 3,747.019,20 Kč Středočeskému kraji, upřesnil Munia.

Imoba trvá na tom, že splnila podmínky udělení dotace a neporušila smluvní závazky. Pokud by peníze nevrátila, hrozilo by jí zahájení správního řízení, které by mělo formu daňové kontroly. Kdyby po něm bylo vrácení dotace nařízeno, musel by podle pravidel platných v době přidělení peněz příjemce zaplatit také penále ve výši sto procent částky. Podle nyní platných pravidel se ale penále nevyměřuje.

Dotaci farma získala v roce 2008

Na Babišovo stíhání ani stíhání dalších obviněných by vrácení dotace nemělo mít vliv. Z trestního zákoníku totiž podle advokáta Tomáše Sokola obecně vyplývá, že dotačního podvodu se dopustil ten, kdo v žádosti o poskytnutí dotace uvede nepravdivé nebo hrubě zkreslené údaje, resp. podstatné údaje zamlčí. Není prý tak ani nutné, aby k vylákání peněz fakticky došlo.

Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se firma přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele. V létě 2008 získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. Farmu Čapí hnízdo nyní vlastní Imoba.

Video  Babiš se naštval: Celý případ Čapího hnízda je prasárna a svinstvo.  - Blesk TV
Video se připravuje ...

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud