„Babišův populistický blábol,“ útočí Dienstbier kvůli migrantům a Italům

Autor: simao - 
20. července 2018
06:25

Poslanci mají prázdniny, senátoři ani vláda ne. A tak se Andrej Babiš (ANO) vydal právě do Senátu vysvětlovat mj. své postoje k migraci v rámci zprávy z Evropské rady. Od senátora a exministra Jiřího Dienstbiera (ČSSD) to schytal za svůj postoj k pomoci Italům, kteří apelují na ostatní země, aby je v migrační krizi nenechaly samotné. Dienstbier v rozhovoru pro Blesk Zprávy mluví o populismu, nedostatečné solidaritě a lidech, kteří vypluli na moře, ale i plánu na azylová centra v Africe.

„Od roku 2014 tady někdo vykládal o kvótách. Nesmysl. My jsme řekli: Kvóty ne. Je potřeba to řešit. Ty modely jsou. Ty lodě nemají vyplout. Je absurdní, když létají ilegální migranti do Tripolisu (Libye - pozn. red) letadlem a potom jdou na loď. Tam chodí ty lodě neziskových organizací a hlásí: Tady jsme, přijďte. Ti ilegální migranti, oni zaplatili za naději za lepší život. To je cesta do pekel. To znova opakuji. To je problém. Velký problém,“ apeloval v Senátu premiér Andrej Babiš (ANO).

O víkendu odmítl pomoci Italům s migranty, kteří dorazili na rybářské lodi. A dostal dopis od premiéra Giuseppe Conteho, který ho vyzývá k osobní schůzce. „Promluvme si, milý Andreji,“ píše prý Ital Babišovi - termín se hledá, Babiš navrhl 30. červenec, ale ten neklapl. Babiš své migrační postoje obhajoval i před Senátory.

Babiš to schytal od senátorů

Exministři František Bublan (za ČSSD) i Jiří Dienstbier (ČSSD) se však proti premiérovi ohradili. Bublan přímo na plénu vyčítal Babišovi, že lidé, kteří se vydali do Evropy, stojí i za našimi dveřmi a potřebují pomoct. Jde proto i o náš problém a solidarita je proto nutná. Podobně navázal po Babišově odjezdu i Jiří Dienstbier.

Video Babiš dostal dopis od italského premiéra. Bude s ním řešit pomoc s migranty - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

Do Babiše se přitom Dienstbier pustil zostra. „Andrej Babiš spíše mluví, než aby makal - a to právě i ve věci migrace,“ míní senátor. Babiše se ptal na to, co Česko či on osobně udělali pro to, aby přijímací centra pro migranty byla na území Afriky, jak navrhuje český premiér.

„Dozvěděl jsem se, že vůbec nic, že ať si to vyjednají někteří jiní, kterých se to týká - např. Itálie, Španělsko nebo Francie. Česká republika by měla přijmout svůj díl odpovědnosti za řešení migrace, protože jinak než společně, to nelze,“ upozorňuje exministr pro lidská práva.

Dienstbier: Evropský alibismus

Kvóty podle Dienstbiera byly skutečně velmi problematické a de facto neprosaditelné. Pokud je Česko odmítá, musí přinést jiné praktické návrhy.

„Když někdo prosazuje přijímací centra v Africe - a to bez ohledu na to, jestli s tím africké státy budou souhlasit - tak by měl v té věci konat a snažit se, aby takové řešení vůbec bylo možné. Ani to ovšem ČR nedělá. To vůbec nemluvím o tom, že zatím nijak zásadně nepřispívá k nějakému systémovému, společnému řešení problému. Ale to není samozřejmě jen ČR. Ta nedohoda a alibismus je vidět na celoevropské úrovni,“ míní Dienstbier.

U podobných center vidí jako nutnost vyřešit především problém financování - zda by šlo ze společného evropského rozpočtu, na kterém se podílí i Česko. Ale také v tom, jakým způsobem by zacházelo s migranty, kteří by nárok na azyl měli. Zda by si mohli vybrat, do jaké evropské země půjdou, nebo by přišly na řadu nějaké jiné přerozdělovací mechanismy. Tedy nové kvóty.  

Dienstbier mluví o blábolu, Babiš o smlouvách s africkými státy

Babišův apel, že lodě s migranty především nesmí vůbec vyplout, Dienstbier odmítá. „To, že lodě nesmí vyplout, to je samozřejmě populistický blábol. Možná, že to lidé slyší rádi, když to některý politik říká, ale nikdo není schopen tomu zabránit. Lze to samozřejmě nějakým způsobem omezovat, nakonec v těch posledních letech ten počet lidí, kteří připlouvají na lodích různého typu, se zásadně zmenšil. Ale stoprocentně to vyloučit nelze a je potřeba mít nějaká pravidla, jak nakládat s těmi, kteří připlují,“ podotýká Dienstbier s tím, že tento problém tu „pořád bude a pořád je ho potřeba nějak společně vyřešit“.

Babiš se k migrantům vyjádřil naposledy i v rozhovoru pro Financial Times. Na Facebooku pak ve čtvrtek vzkázal: „Samozřejmě odmítám přerozdělování migrantů. Nemůžeme přece přijmout všechny migranty planety. Pokud by byla přistěhovalecká centra uvnitř Evropy, kdo bude rozhodovat, kam tito lidé půjdou? Kdo jim dá azyl? Musíme s Libyí a Tuniskem podepsat smlouvu, jako má EU s Tureckem. A je třeba pomoct lidem přímo v jejich zemích, například v Sýrii, v Nigérii nebo jinde.“

Podívejte se na celý rozhovor s Jiřím Dienstbierem o migrantech, Italech a Babišovi:

Video Dienstbier se opřel do Babiše: U migrantů víc mluví, než maká. Jak vidí exministr problémy ve Středozemí? - Jaroslav Šimáček, Blesk Zprávy

oltec ( 27. července 2018 10:17 )

Bublane uprchlíci nepotřebují pomoc ale naši lidé kteří tady budovali a žijí v chudobě ti potřebují pomoc jenže od tebe jsem ještě neslyšel že by jsi se nás zastal to jo vlastně Havel tě vytáhl z ničeho nahoru a sláva ti stoupla do té tvé tupé palice kde jsou ty časy když jsi byl ještě člověkem jsi darebák

marmat ( 23. července 2018 09:30 )

Překvápko i pro naprosto nepodjaté je mizerné "účinkování" Pirátů......souhlas.

marmat ( 23. července 2018 09:28 )

Křišťálově ČIRÝ POPULIZMUS je po letech nečinnosti EU + naší politiky chtít od pana premiéra vyvíjet vliv s výsledky měřitelné minimálně s vlivem Merkelové !!!

joudajoudovy ( 21. července 2018 12:04 )

NEVOLIT zadne vitace migrosu + piraty a CSSD, ktera si do vlady nasadila vykonovatele zrudnosti.. hamtak-clen sorosova aspen clubu jako ministr vnitra vyzyva obce,aby registrovali cizince s kratkodobym prechodnym bydlistem pro podzimni volby,s pochvou za zady....havlodni pohrobci z chatry 77 zahackovani se sorosem,sudetaky,neziskovkami,mutlikulti,genders,femousky,odebirani deti z rodin- marxova, pivo, syn alkace herce landovskeho,s napojenim na rodinu sabatave-uhlove,vcetne soudniho mafiana rychetskeho, ktery do nasi ustavy nainstaloval samostatve rozhodovani krajskych celku a nikdo (vlada, PS, senat, obcane) to zvratit nemuze, a proto si zit brno (podporovane piraty) zve migrouse.....prosla inkubatorem sorosarny i neomarxistickou frankfurtskou skolou- malacova,ktera na ministerstvu musi dokoncit rozdelanou praci po marxove i valachove.........uz se nedivim, proc opozicni poslanci stale neco bojkotuji,protahuji a vzali si dlouhe prazdniny?.....zradci/kolaboranti z CT, presstituti, havloidi, umelcu, CSSD, TOP09, stan, KDU-CSL, zeleni, pirati a jejich poskoci,musi ziskat cas do rijnovych voleb,aby si do ceske kotliny natahali sve volice,ovladli obce,mesta,kraje a pritahli migraky, kdyz je babis odmita prijimat + zvracenosti bildeberg clubu s inzenyrstvim pro michani ras a vymazani slovanu z mapy,neb jsme nezmari, anezky spurne a dost inteligentni na to, aby byli samostatni a chapali,co vyse jmenovani chteji spachat na vlasnim narodu.....kdyz to nejde ofiko, pujde to salamovou metodou pres krajske celky...LIDI NEVOLTE CSSD,TOP09,STAN,KDU-CSL,ZELENE,PIRATY+ dalsi VITACE!!!

Nezadat ( 21. července 2018 11:48 )

Toho debila ještě nezabila debilita?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud