Němci přijmou 50 ze 450 migrantů uvízlých na moři. Hamáček nabízí jinou pomoc

Autor: jer, ČTK - 
15. července 2018
21:45

Česká republika nevyhoví žádosti Itálie a nepřijme žádné uprchlíky ze skupiny 450 lidí, kteří uvízli v rybářské lodi. Premiér Andrej Babiš (ANO) si myslí, že přijímání dalších nelegálních migrantů problém jenom zhoršuje. Ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) uvedl, že Česko může Itálii pomoci jinak - nabízí experty a policisty a je připraveno se i zapojit do operace pod vedením Itálie na severu Libye. O pomoc při rozdělení migrantů požádal státy EU italský premiér Giuseppe Conte. Běžence nakonec přijme například Německo, Španělsko a Portugalsko.

Německo a Itálie se dohodly, že s ohledem na současná jednání o intenzivnější bilaterální spolupráci v azylové oblasti je Německo v tomto případě ochotno přijmout 50 osob, uvedla podle agentury DPA v prohlášení vládní mluvčí. Po 50 osobách přislíbily přijmout i Španělsko a Portugalsko, napsal následně na Twitteru italský premiér Giuseppe Conte.

Podle Babiše Evropa musí vyslat signál, že nelegální migrace je nepřípustná a přijímání dalších lidí problém jenom zhoršuje. „Naše země žádné migranty přijímat nebude. Na Evropské radě jsme pro relokaci prosadili princip dobrovolnosti a toho se budeme držet,“ sdělil Babiš.

Také šéf české diplomacie Hamáček potvrdil, že Praha odpoví na italskou žádost o přijetí migrantů záporně. „Je třeba se soustředit na řešení příčin migrační krize a jak přiliv nelegálních migrantů zastavit včetně boje s pašeráky. Migrační krizi nevyřešíme tím, že dveře do Evropy zůstanou otevřené nekontrolované migraci,“ uvedl Hamáček. Česká republika podle něj nabízí Itálii své experty a policisty. „Jsme také připraveni se zapojit do operace pod vedením Itálie na podporu libyjských bezpečnostních sil,“ dodal ministr zahraničí a vnitra.

Na palubě rybářské lodi bylo přibližně 450 lidí, odtud je převzala plavidla unijní agentury Frontex a italské pohraniční stráže. Premiér Conte se pak obrátil na EU, aby situaci pomohla řešit. Na jeho žádost reagovaly Malta, Francie a Německo, které přislíbily převzetí vždy po 50 osobách.

Babiš v neděli žádost Itálie odmítl. „Takový přístup je ale cesta do pekel. To jenom motivuje pašeráky a zvyšuje jejich příjmy,“ uvedl. EU podle něj musí vyslat jasný signál, že nelegální migrace skončila a EU bude nelegálně příchozí okamžitě vracet. „Musíme pomoci migrantům v zemích, odkud přicházejí, mimo hranice Evropy, aby se na cestu vůbec nevydávali,“ dodal.

Komunisté i TOP 09 vládu v migrační politice podporují

Předseda KSČM Vojtěch Filip soudí, že Česká republika se už v minulosti přesvědčila o tom, že je pro uprchlíky jen přestupní stanicí. „Je třeba pomoci zemím, odkud pocházejí, zbavit je hladu, agresí a válek. V mnoha případech se jedná o ekonomické migranty. Na pomoci se musí shodnout světové mocnosti a členské státy EU,“ zmínil Filip.

Předseda opoziční TOP 09 Jiří Pospíšil v postoji k migračním kvótám či obecně přerozdělování uprchlíků mezi jednotlivými státy EU souhlasí s postojem menšinové vlády ANO a ČSSD. „Přerozdělovat migranty administrativně proti jejich přání není možné,“ řekl. Tito lidé by stejně skončili ve Švédsku či Německu, kam nejčastěji míří. Jiná věc podle něj je finanční pomoc zemím postiženým migrací.

Podvyživená žena váží jen 35 kilo

Migranti se nyní nacházejí na dvou vojenských plavidlech nedaleko Sicílie. Na lodě byly v neděli doručeny zásoby potravin na dalších 24 hodin, zejména mléko, džusy a jídlo pro děti. Jak poznamenala agentura AP, nalézt země, které přijmou všechny běžence čekající ve velkých vedrech na lodích, bude nejspíš dlouhý proces.

Rybářská loď, vyslaná pašeráky z Libye v pátek, dorazila až k malému ostrovu Linosa u Sicílie. Tam migranty převzaly lodě Frontexu a italské pobřežní stráže a odvezly je do vod nedaleko sicilského přístavu Pozzallo. Několik běženců, kteří trpěli dehydratací, těhotné ženy a některé děti byli převezeni na pobřeží. Italská média informovala, že mezi migranty je žena vážící 35 kilo, podvyživená po dlouhých měsících strávených v Libyi. Televize Sky TG24 uvedla, že mnoho ze zachráněných pochází z Eritreje.

Video PROČ: Migrace z Afriky. Problém, který jen tak neskončí - INFO.CZ

Italové: Naše vstřícnost k migrantům končí

K italským břehům připlulo od roku 2014 více než 650 000 migrantů. Většinou se tam dostali poté, co byli zachráněni z moře u libyjského pobřeží. V italských uprchlických zařízeních se nyní nachází asi 170 000 běženců, počet příchozích nicméně letos poklesl, uvedla agentura Reuters. OSN odhaduje, že letos se již při pokusu dostat se přes Středozemní moře do Evropy utopilo téměř tisíc lidí.

Italský ministr vnitra Matteo Salvini v těchto dnech prohlásil, že vstřícná přijímací politika jeho země končí a že Itálie už nebude přijímat další migranty.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

zadnice ( 18. července 2018 14:47 )

Těch 50 imigrantů si prý vezme domů osobně Angela, aby Německo nemělo ostudu a šlo příkladem celé EU!

Nezadat ( 17. července 2018 23:05 )

No jestli myslí speciální dodávku munice,tak dobrá volba.

Agent_007 ( 16. července 2018 05:34 )

Nevidím nikde vyjádření Pocheho,Drahoše a strany Pirátů,kolik si jich vezmou domů,příjem mají krásný,tak je v pohodě za své uživí.

tomik007 ( 15. července 2018 21:44 )

Jasnej klon - Andrej by totiz nikdy cesky nepsal !

Andrej_Babis ( 15. července 2018 21:01 )

To že něco nechápete ještě neznamená, že lžu!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud