Loď plná uprchlíků dál marně hledá přístav. Nesmí do Itálie, ani na Maltu

Autor: jer, ČTK - 
25. 6. 2018
00:35

Už čtvrtý den pokračuje praktická blokáda lodě Lifeline s přibližně 230 migranty na palubě ze strany Itálie a Malty. Obě země plavidlu odmítají povolit přistání ve svých přístavech. Itálie, která už přijala stovky tisíc běženců, další přijmout rozhodně nechce. V neděli také odmítla nabídku španělské organizace k záchraně kolem 1000 lidí v ohrožení u libyjského pobřeží. Italský postoj dnes kritizoval španělský premiér Pedro Sánchez, francouzský prezident Emmanuel Macron odmítl výtky italských politiků, kteří jej označili za arogantního.

Lifeline i v neděli čeká dál v mezinárodních vodách blíž k Maltě na diplomatické vyřešení své situace, ale zatím bez vyhlídky na brzký úspěch. Nad jejím osudem se dosud neustrnula ani žádná jiná země. Malta v sobotu alespoň dopravila posádce a migrantům zásoby jídla a další potřebný materiál.

„Zdá se, že se světová politika řeší na účet těchto lidí,“ prohlásil v neděli podle agentury DPA Claus-Peter Reisch, kapitán Lifeline, kterou si pronajala stejnojmenná německá nevládní organizace. Na videu, které z lodi organizace poskytla, je vidět množství lidí sedících na palubě těsně vedle sebe.

Itálie obvinila organizaci Lifeline, že jednala v rozporu s mezinárodním právem, když na palubu vzala migranty, místo aby se o ně postarala libyjská pobřežní stráž. Druhá strana je však přesvědčená, že jednala v souladu s mořským právem - na palubu vzala trosečníky.

Mluvčí německé organizace Axel Steier přitom zdůrazňuje, že pro tyto migranty je především důležité, že se dostali z Libye. „Mají za sebou trýznění, znásilňování. Odešli z domů bez oken, v nichž byli zavření měsíce,“ dodal.

Italská vláda, stejně jako maltská, ale trvá na svém. Španělská nevládní organizace Proactiva Open Arms, která ve Středozemním moři už zachránila tisíce migrantů, v neděli na twitteru informovala, že u libyjských břehů je sedm člunů s přibližně tisícem lidí, kteří potřebují zachránit. Itálie prý ale nabídku této organizace poskytnout postiženým pomoc odmítla. „Nepotřebujeme vaši pomoc,“ reagovala italská pobřežní stráž.

Video S prezidentem v Lánech - uprchlická krize - redakce Blesk
1080p 720p 360p

Zablokovanou situací kolem migrantů ovšem nejsou postiženy jen lodě nevládních organizací. Podle DPA na povolení k vplutí do sicilského přístavu Pozallo čeká dánská kontejnerová nákladní loď se 113 migranty, kteří jsou na její palubě od pátku.

Španělský premiér Pedro Sánchez v neděli obvinil italskou vládu, že je ve své migrační politice „protievropská“ a vlastní zájmy klade nad snahu nalézt společné evropské řešení. V rozhovoru poskytnutém listu El País zároveň připustil, že země EU nedokázaly Itálii v migrační krizi pomoci.

V reakci na kritiku, která na francouzskou adresu zazněla v sobotu ze strany italských politiků, v neděli prezident Emmanuel Macron řekl, že Francie od nikoho nebude přijímat lekce, neboť je „letos druhou zemí co do počtu žadatelů o azyl“. Před začátkem minisummitu v Bruselu vyzval, aby Evropa nezapomínala při řešení migrační otázky na své hodnoty, jakými jsou úcta k lidským právům, jedinci, dalším zemím a jejich integritě a také solidarita.

Doporučujeme
1080p 720p 360p
Další videa