Pondělí 19. duben 2021
Svátek slaví Rostislav, zítra Marcela
Zataženo, déšť 10°C

Rakousko krátce obnoví hraniční kontroly. Dotknou se i Brennerského průsmyku

Autor: jer, ČTK - 
4. července 2018
15:30

Několikadenní kontroly zavede v červenci a v září Rakousko na svých hranicích s Německem a Itálií. S odvoláním na rakouské ministerstvo vnitra o tom ve středu informovala agentura DPA. Podle mluvčího úřadu kontroly nesouvisejí se sporem ohledně vracení migrantů uvnitř unie, nýbrž s akcemi, které Rakousko v příštím půlroce jako předsednická země EU pořádá. Kontroly se dotknou i Brennerského průsmyku na hranicích Itálie a Rakouska, který hojně využívají turisté pro cesty na dovolenou.

Rakouské kontroly budou trvat od 9. do 13. července a od 17. do 21. září. První termín souvisí se zasedáním ministrů vnitra EU, které se koná 12. a 13. července v Innsbrucku, druhý termín pak se summitem EU, který se uskuteční 20. září v Salcburku.

Podobné kontroly umožňují pravidla EU, respektive schengenského prostoru volného pohybu. Zavedeny ale mohou být jen ve výjimečných případech a na dobu určitou.

„Nepůjde o zdržování lidí jedoucích na dovolenou, ale o účinné a efektivní kontroly,“ řekl mluvčí rakouského ministerstva. Cestující přes rakouské hranice s Itálií a Německem se tak v daných termínech musejí připravit na dopravní zácpy. Podle DPA jsou rakouské úřady připraveny i na to, že postaví technické uzávěry, bude-li to nutné.

Video Rakouský prezident dorazil na návštěvu Slovenka lodí - Joj

flesch2z ( 5. července 2018 15:05 )

 Tak jak, Pirátská Antifo, jedete do Rakouska demonstrovat, nebo vítat?

flesch2z ( 5. července 2018 15:02 )

A brzy budou i ploty a pohraniční stráž. A za to může Adolfa a její řiťolezci, u nás např. Topka, KDU ČSL, ODS, STAN, Piráti, ČSSD, havloidní kavárna, vítači a neziskovky.

Zobrazit celou diskusi
Další videa