Benda burcuje proti rozvodům: Stala se z nich norma, uzákonění byla chyba

Autor: Mii - 
23. 5. 2018
05:20

Poslanec Marek Benda (ODS) se domnívá, že uzákonění rozvodů v Česku před více než 60 lety byla chybou. Z možnosti, která měla sloužit jen jako výjimečný stav, se totiž stala norma a lidé v rozvodu přestali vidět problém. Benda, který v ODS představuje křesťansky a konzervativně zaměřenou větev, to řekl v rozhovoru pro Reflex.cz.

Jeden z nejdéle sloužících poslanců v Česku v rozhovoru diskutoval s aktivistou a šéfem kampaně Jsme fér Czeslawem Walekem. Tématem byla mimo jiné podoba rodiny v tuzemsku. Benda se při té příležitosti dotkl skutečnosti, že je zásadně proti rozvodům.

„Byla chyba, že byly rozvody před 60 nebo více lety povoleny. Že věc, která byla výjimkou, se náhle stala normou. Nechci v ní pokračovat,“ řekl politik. Svůj názor prý v minulosti prezentoval i ve Sněmovně při projednávání nového občanského zákoníku.

„Chtěl jsem zavést, aby se mladý pár rozhodl, jestli se bere jenom na zkoušku nebo jestli se bere nerozlučitelně,“ vysvětloval v rozhovoru. Zároveň uznal, že by to bylo složité. „Já vím, že je to dneska obtížně konstruovatelné. Jenom říkám, že rozvod je zásadní chyba právě tím, že se z výjimky stalo právní pravidlo. A já prostě nechci, aby se z výjimek stala norma,“ pokračoval Benda.

Rozvodovost poslední roky mírně klesá

Oficiální statistiky rozvodů v Československu se vedou od konce druhé světové války, docházelo k nim ale i během první republiky. Tehdy rozvod znamenal společenské stigma a každý, kdo jej podstoupil, byl považován za člověka, který selhal. Na začátku 20. století byl navíc stále značný vliv církve, která manželství považuje za posvátný úřad.

V roce 1950, kdy došlo k oficiálnímu uzákonění rozvodů, byla už situace jiná a rozvedlo se 11 500 párů. Souhrnná rozvodovost čítala 11 %. Postupně rostla až na 26 % v roce 1970 a 41 % v roce 2000. Nejvyšší rozvodovost Český statistický úřad registroval v roce 2010, kdy dosáhla 50 %. Aktuálně mírně klesá a nachází se na 45 %. Stále však platí, že téměř každé druhé manželství v Česku končí rozvodem.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

1912 ( 24. května 2018 07:18 )

zmiz do kanálu a neobtěžuj

kacer56 ( 23. května 2018 20:16 )

Stejně odpornej a proradnej šmejd jako jeho uslintanej fotr. Co nápad, to perla. Marečku, tebe snad budou muset odéesáci nechat utratit, aby jsi zase nerozesílal prosebné SMS o znovuzvolení. Jsi odstrašující příklad blba ve službách vlasti.

Bohuslav Chalupa ( 23. května 2018 14:55 )

to asi není zrovna nejlepší nápad. To není o tom co je a co není uzákoněno, ale je to o nastavení celé společnosti, rodin, mladé a nejmladší populace - jejich vzdělávání, výchově a hodnotách - jisté etické, morální, citové a jiné obdobné "normy" se určitě nedají vynutit žádným zákonem, ty buˇf jsou nebo nejsou....za mne - citelně jich ubývá.

tomik007 ( 23. května 2018 12:51 )

NEJSRANDOVNEJSI ZVIRE V CELY OHRADE

Antonin Blaha ( 23. května 2018 11:30 )

 Toz je chytry jak jeho tata,ani obraz ani zvuk😂😂😂

Zobrazit celou diskusi
Další videa