Kuřárny i možnost volby. Benda znovu bojuje za zmírnění protikuřáku. 86 poslanců je pro

1080p720p360p
Autor: Zuzana Štíchová - 
13. 2. 2018
15:15

Na konci května to bude rok, co se v českých hospodách přestalo kouřit. Přesto už několik měsíců někteří poslanci i část senátorů tlačí na zmírnění protikuřáckého zákona. Řada připomínek pochází z ODS. Poslanec Marek Benda už předložil do Sněmovny návrh, podle kterého by měly být v restauracích povoleny oddělené kuřárny bez obsluhy. Výjimku by také mohly dostat například menší vesnické hospody nebo bary, kde se nevaří. Jeho návrh už sesbíral 86 podpisů poslanců.

„Podařilo se nám připravit novelu, před volbami jsme to slíbili, která má podporu napříč politickým spektrem. Má 86 podpisů. Myslím, že se k většině pohodlně dobereme,“ řekl k novele sebevědomě předseda Ústavně právního výboru Sněmovny.

Video Zmírnění protikuřáckého zákona podporuje část Pirátů i ANO. I kvůli hluku na ulicích. Návrh se znovu snaží prosadit Marek Benda (ODS) - Zuzana Štíchová, Aleš Brunclík
1080p 720p 360p

„Nesnažíme se napravit všechno, ale to, co si myslíme, že je největší chybou. To jsou tři body. Povolíme zřízení zvláštních kuřáren, které by měly mít maximálně 30 procent plochy bez obsluhy. Nesmí být průchozí a musí mít odvětrávání. V malých barech, výčepech do 80 m2 by mělo být povoleno, že si může majitel rozhodnout, zda se jedná o kuřácký, či nekuřácký podnik,“ dodal sněmovní matador Benda.

Třetí bod se týká zodpovědnosti hostinských za prodej alkoholu lidem, kteří by mohli poničit něčí majetek nebo někomu ublížit.

 

Benda: Kuřárny už jednou prošly

„Ten návrh v roce 2016 už jednou prošel, problém byl v tom, že spadl pod stůl následně celý zákon, protože se urazila část hnutí ANO. Ten zákon byl posléze přijat v jiné podobě. Za prvé se obměnilo 122 poslanců, což je značný počet, a ukázaly se negativní důsledky, před kterými jsem varoval. Že kuřáci budou vyštváni na mráz. Vede to ke konfliktům v ulicích, ke konfliktům s nájemci či majiteli bytů,“ komentoval návrh Benda pro Blesk Zprávy.

Blesk Zprávy: Pokus o to oddělit nekuřáckou a kuřáckou část už tu jednou byl. Skončilo to paravany a podobně, které samozřejmě šíření škodlivin nezabránily. V čem by tohle mělo být lepší?

Nepatřil jsem k příznovicům změn. Trh by to vyřešil sám o sobě. Přibývalo nekuřáckých restaurací. Nic by se nedělo. Teď je to vymezení mnohem jasnější. Musí být stavebně oddělen. Navíc se tam dala podmínka, že bude bez obsluhy.

Blesk Zprávy: V jaké fázi Váš návrh je?

Dnes odpovedne ji předložím předsedovi Poslanecké sněmovny panu Vondráčkovi s 86 podpisy poslanců. Vláda má 30 dnů na to, aby se vyjádřila. Předpokládám, že novela projede prvním čtením a do prázdnin bychom mohli dokončit projednávání ve Sněmovně a poslat ji do Senátu. Aby už na příští zimu toto zmírnění platilo.

Celý rozhovor s Markem Bendou o protikuřáckém zákonu, spekulacích, že by se měl stát ministrem spravedlnosti i vládních vyjednáváních:

Video Marek Benda: Oddělené kuřárny budou dobré pro všechny. Předejde se konfliktům v ulicích a kuřáci si budou moct vklidu zapálit u piva či vína. Ale bez obsluhy. Co prozradil ke spekulacím, že by se ěml stát ministrem spravedlnosti? A jak vidí vládní vyjednávání? - Blesk Zprávy
1080p 720p 360p

Kuřárny podporují Piráti i ANO

Piráti podle Mikuláše Ferjenčíka plně souhlasí s prvním bodem, tedy s kuřárnami. „Jednoznačně podporujeme bod č. 1, tedy povolit stavebně oddělené kuřárny. Považujeme za nesmysl zakazovat kuřákům, aby v oddělené místnosti kouřili. Ve Sněmovně to jde,“ poznamenal poslanec Pirátů s tím, že problémem je i hluk kuřáků před hospodami po 22 hodině.

Patrik Nacher z hnutí ANO jako celoživotní nekuřák s malými dětmi potkává teď kuřáky podle svých slov mnohem častěji, ti byli totiž vyhnáni před restaurace a bary. „Byl jsem v minulosti silným kuřákem, před půl rokem jsem přestal kouřit klasické cigarety. Za sebe tento návrh podpořím, v Rakousku to takto funguje,“ řekl také předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek.

Za protikuřácký zákon přitom dostalo Česko ocenění od Světové zdravotnické organizace, konkrétně tehdejší náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová (ČSSD). Ta Blesk Zprávám řekla, že s oddělenými kuřárnami nemělo minsiterstvo zdravotnictví už v původním návrhu žádný problém. Kvůli dohadům ve Sněmovně ale tato změna ze zákona vypadla.

Naopak s „volitelným“ zákazem pro menší bary bývalá náměstkyně nesouhlasí. „Byl by to krok zpět,“ okomentovala Bendovu snahu. „Copak je jiná ochrana zdraví na vesnici, než ve městech?“ divila se.

Video Dlouhá ulice zažila první pátek platnosti protikuřáckého zákona. Chodníky byly plné lidí, došlo i na hádky. - Jiří Beseda
720p 360p

Doporučujeme
1912 ( 14. února 2018 11:02 )

 PLNOU DRŽKU MÁ ZÁPADU ALE ZÁKAZ KOUŘENÍ MY NEPOTŘEBUJEME TY HAJZLE PODVODNÉ UNIVERSITY Z PLZNĚ TA DRŽKA TI ALE JEDE CO DOUFÁM ŽE BRZO DOSTANEŠ PŘES NÍ !!!

moiaza ( 13. února 2018 16:55 )

Smradlavé monstra vůbec nepatří do společnosti. Vyčlenit jim hangáry a klidně ať se tam i udusí. Včetně nemakačenka Bendy.

tomik007 ( 13. února 2018 16:41 )

TEN TUPY VYRAZ - opravdu pobavi

silen ( 13. února 2018 15:39 )

...ten blbeček Benda zřejmě počítá s možnostní novývh voleb a už si preventivně zajišťuje volební hlasy od kuřáků! Vychcánek zparchantělý!!!

majojo ( 13. února 2018 15:39 )

Tak přesně na tomhle je vidět, jak je ten debil užitečnej. Dovoluji si připomenout, že to on navrhoval také znovuzavedení cenzury. Bože, co se to ještě v té jeho žalostné makovici vylíhne a co z té své kapří tlamky vypustí!

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa