Babiš po schůzce se Zemanem u Sýrie otočil. Prezident úder kritizoval

Autor: Jakub Veinlich, ČTK - 
15. dubna 2018
18:55

Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) po schůzce s prezidentem Milošem Zemanem předvedl výrazný obrat ve vyjádření k útoku USA, Velké Británie a Francie v Sýrii. Zatímco v sobotu Babiš na Twitter napsal, že útok spojenců byl nevyhnutelný, v neděli v Lánech mluvil o tom, že nic nevyřešil a že o problémech v regionu je potřeba jednat. Podle prezidenta je podmínkou každé vojenské akce proti některému státu mandát Rady bezpečnosti OSN, který tu chyběl.

„Naši dva ministři se předháněli v prohlášeních a dělali konference, já jsem nebyl přímo v dění,“ překvapil Andrej Babiš po schůzce s prezidentem v kritice ministra zahraničí Martina Stropnického (ANO) a Zemanovy chráněnkyně, ministryně obrany Karly Šlechtové (za ANO).

Video Premiér v demisi Andrej Babiš kritizoval útok v Sýrii. - Blesk TV

Podle Babiše je dobře, pokud se spojencům podařilo zlikvidovat údajnou výrobnu chemických zbraní, samotným Syřanům to ale podle premiéra příliš nepomůže.

„Máme tady OSN a bylo by samozřejmě lepší, aby pokud došlo k tomu útoku, aby to bylo se souhlasem Bezpečnostní rady OSN. Ten útok byl sice veden proti údajné výrobně chemických zbraní, to je samozřejmě dobře. Doufejme, že tím to skončí, ale ten problém je hlavně Sýrie a problém těch lidí, kteří tam žijí, to neřeší,“ řekl premiér, podle kterého je řešením diplomatická cesta. „Ta eskalace vztahů mezi Spojenými státy a Ruskem není dobrá,“ doplnil.

V sobotu přitom premiér na Twitteru uvedl, že útok, při kterém Američané, Britové a Francouzi použili 105 raket, byl nevyhnutelný.

„Jednou jsme v NATO, jednou jsme v Evropské unii, jsme spojenci, tak jsme reagovali, ale samozřejmě to řešení bez vojenského zásahu by bylo podstatně lepší,“ uvedl Babiš. „Nebylo to jednotné stanovisko vlády,“ přidal k tomu v narážce na prohlášení českého ministerstva obrany a zahraničí.

Ministryně Šlechtová se ke slovům Babiše nevvyjádřila ministerstvo zahraničí bylo také v reakci velmi strohé. „Ponecháme vyjádření pana premiéra bez komentáře,“ řekla Blesk Zprávám mluvčí ministerstva zahraničních věcí Irena Valentová.

Anketa
Souhlasíte s raketovým útokem USA, Británie a Francie na Sýrii?
počet hlasujících: 11173

Zeman: Babišova první reakce byla krátkozraká

Podle prezidenta Miloše Zemana Andrej Babiš skutečně v názoru otočil, protože chtěl být se Šlechtovou a Stropnickým solidární. 

„Řekl jsem panu premiérovi Babišovi, že považuji tu jeho první reakci za poněkud krátkozrakou. A on mě zcela logicky vysvětlil, že se chtěl solidarizovat se svými ministry,“ řekl Zeman ve vysílání rádia Frekvence 1. Čeští politici se ale podle Zemana mají chovat jako ministři české vlády a ne jako ministři vlád Spojených států, Velké Británie nebo Francie.  

„Obávejte se těch politiků, kteří reagují zkratkovitě, a v příštích volbách jim nedávejte hlas,“ dodal v rozhovoru pro Frekvenci 1 prezident. Útok v Sýrii Zeman označil za kovbojskou akci, která brání návratu uprchlíků do země. 

„Ozbrojený útok na jakoukoli zemi může být proveden pouze s mandátem Rady Bezpečnosti OSN – jediná výjimka může být, když je útok veden na islámské teroristy, což případ Sýrie není,“ doplnil Zeman svůj pohled. 

Podle českého prezidenta Západ „rozvrtal" Blízký východ. Zmínil invazi do Iráku a podporu povstalců v Libyi, obě operace označil za nesmysl. Podle něj zasahování do Sýrie znamená třetí opakování stejné chyby. „Inteligent udělá jednu chybu a pak ji neopakuje. Člověk s průměrnou inteligencí, spíše debilitou, udělá dvě chyby za sebou. A co říci o těch, kdo udělají tutéž chybu třikrát,“ řekl Zeman.

V zahraniční politice se premiér v demisi značně rozchází s KSČM a to bylo vidět i v případě sobotní operace v Sýrii. Právě o komunistické hlasy se chce ale premiér při sestavování nové vlády opřít. Novou vládu chce mít přitom dojednanou do pátku. V sobotu komunisty přitom čeká volební sjezd, na který má do Nymburku dorazit také prezident Miloš Zeman.

osinek ( 16. dubna 2018 13:43 )

Trapnej chameleon Bureš se znovu předvedl!! Zeman dal Babišovi nalejvárnu a ten odvolal svoji předchozí jednoznačnou podporu raketovému útoku Amíků na Sýrii. Po znovuzvolení prezidentem Zeman Bureše a Burešovo Hnutí ANO již nepotřebuje. Je to Zeman, který rozdává karty Babiš musí poslouchat!!! Zeman totiž pověřil Babiše pouze vedením jednání o sestavení nové vlády. Babiš ještě nemá jistotu, že ho zeman jmenuje premiérem nové vlády !!! Proto ten "frája" Bureš chodí na Hrad v hlubokém předklonu. Babiš ví, že ho Zeman nemusí jmenovat premiérem!! Proto Babiš poslouchá p.prezidenta na slovo!!

junkiexl ( 16. dubna 2018 08:27 )

Aby se Buresovi z toho neustaleho otaceni jednou nezatocila hlava. To bude drzkopad!

junkiexl ( 16. dubna 2018 08:24 )

Vy jste tak vruseny, az se vam ztoporily prsty nad klavesnici.

tomik007 ( 16. dubna 2018 05:25 )

Oni ti to musulmani s kudlama na krku evropanu brzy vyjasni

tomik007 ( 16. dubna 2018 00:08 )

oba mate pravdu - modern asi trochu vetsi

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud