Zeman: Vláda bude do léta. Podepíšu variantu s ČSSD i s podporou KSČM a SPD

Autor: kal - 
15. 4. 2018
18:25

Premiér Miloš Zeman je přesvědčený o tom, že se šéfovi ANO Andreji Babišovi podaří sestavit vládu do léta, konkrétně do konce června. Zeman to řekl v rozhovoru pro Frekvenci 1. Podle něj jsou teď jen dvě možnosti – buď se ANO dohodne s ČSSD, nebo se ve Sněmovně opře o komunisty a SPD. Hlava státu je připravena podepsat obě varianty.

„Je to premiér, nikoli prezident, který má sestavovat vládu,“ řekl Zeman na Frekvenci 1. Zmínil přemet, který hnutí ANO za poslední týden prodělalo, kdy se místo cesty k SPD vydalo zpět za sociální demokracií. „Pan premiér mě sám požádal, abych mu dal doporučení a veřejně prohlásil, že toto doporučení pro něj bude zásadní. A jak se politikům někdy stává, přijel na zasedání hnutí ANO a zjistil, že je všechno jinak,“ uvedl prezident.

Zeman zrekapituloval cesty, kterými se Babiš chtěl zatím k vládě dobrat, včetně snahy o koalici s ODS, která by měla 103 hlasů. A připustil, že jeden ze scénářů sám podpořil. To když ANO jednalo právě o koalici se sociální demokracií opřenou o komunisty. „Na sjezdu ČSSD jsem se přimluvil za něco takového. Osm let jsem byl předsedou této strany, tak jsem na to měl právo,“ uvedl.

Video Babiš chce mít vyjednávání o vládě hotové do příštího pátku - Blesk TV
1080p 720p 360p

Zeman řešil konzervu s fazolemi i telecí řízek

„Mám ve své spíži mnoho konzerv. Když chce někdo ochutnat fazole s párkem, dostane fazole s párkem. Když chce telecí řízek, dostane telecí řízek,“ glosoval vládní vyjednávání prezident. Bránil se přitom tomu, že by za telecí řízek považoval úřednickou vládu. Jakkoli i tuto krajní možnost prý s šéfem ANO řešil.

„Buď se dohodne ANO a ČSSD. A pokud se nedohodne, jsou připraveny dvě strany tolerovat menšinovou vládu Andreje Babiše. Já klidně podepíšu obě varianty, protože tu nejsem od toho, abych vládu sestavoval,“ dodal prezident smířilivě.

Krátce před rozhovorem pro Frekvenci 1 byl v Lánech za prezidentem Milošem Zemanem premiér v demisi Babiš. Zemanovi vysvětloval zvrat ve vládním vyjednávání, kdy se ANO rozhodlo vrátit za jeden stůl se sociálními demokraty, se kterými předtím jednání překvapivě zkrachovala. I proto Zeman v úterý doporučil premiérovi v demisi vyjednávat podporu vlády s SPD a komunisty. V neděli Babiš odcházel s tím, že chce mít dohodu s ČSSD o ministerských postech do týdne. Na programu už se strany podle Babiše vpodstatě dohodly před krachem předešlých jednání. 

Video Zeman promluvil o jedu v Česku, poradci s půlkou žaludku i svém zdraví - Blesk.cz
720p 360p

Doporučujeme
satanas ( 16. dubna 2018 10:31 )

NOjo, co nadelas, dnes uz vetsina "Revolucionaru" z 89 prozrela! KRupani jste, vas cely zbytek a pomuzte si samy..RUsko uz navas tentokrat serrre!

satanas ( 16. dubna 2018 10:28 )

Protoze co RUsko udela, to tak zustane..Proc taky kritizovat co je nezvratne! KOvboj Donald jen skodi, na dalku, bliz si netroufne..A Ze RB je particka satelitu USA, to je prece znama vec..

kalina107 ( 16. dubna 2018 09:44 )

Ano , seš křupan .

kalina107 ( 16. dubna 2018 09:41 )

A proč mlčel , když husiti hnali křižáky svinským krokem a proč mlčel když Mamutíkovi sebrali pazourky . Ty budeš asi hodně vzdělaný , 6e ? Navštěvovals zřejmě místní Harvard , že ? Neukazuj tady neustále svou zabedněnost , pitomče .

kalina107 ( 16. dubna 2018 09:38 )

Ne na republiku , ale na tebe a na podobné pitomce .

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa