Zeman radil Babišovi: Řešte vládu s komunisty a Okamurou. Krach s ČSSD ho překvapil
Premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) jednal s prezidentem Milošem Zemanem o trablech při sestavování vlády, která by získala důvěru Sněmovny. Poté, co mu dala košem sociální demokracie, dostal se šéf hnutí ANO do slepé uličky. Od Zemana přitom dostal v minulosti čas na sestavení vlády do konce června. Prezident Zeman teď doporučil Babišovi pokračovat v jednání o vládě s SPD a komunisty. Zeman byl podle premiéra velice překvapen, že se nezdařila jednání ANO s ČSSD, přestože už existovala dohoda o programu a šlo pouze o personální otázky.
Schůzka Babiše a Zemana trvala na zámku v Lánech více než dvě hodiny. Oba státníci řešili především úskalí při hledání nové vlády, která by získala ve Sněmovně důvěru.
„Pan prezident mi doporučil pokračovat v jednání s KSČM a SPD,“ řekl premiér v demisi Andrej Babiš po schůzce. Od prezidenta prý žádnou lhůtu, do kdy má vládu dojednat, nedostal. Sám Babiš věří, že jednání půjdou půl roku po volbách rychleji.
ANO proto svolá nejspíš na čtvrtek jednání předsednictva a celostátního výboru, kde by měli všichni členové další postup dohodnout. Až poté Babiš případné jednání s SPD Tomia Okamury a KSČM zahájí.
Mimořádně důležitá schůzka zahájena! Pan prezident přivítal v Lánech premiéra Andreje Babiše. pic.twitter.com/bmBovI6BIN
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 10. dubna 2018
Babiš stále trvá na tom, že je jediným kandidátem hnutí ANO na premiéra. V úterý se na tom usnesl i poslanecký klub hnutí.
„Před volbami jsem byl jediný kandidát na premiéra, ta situace u mě byla stejná jako teď. S panem prezidentem jsme o tom vůbec nejednali,“ dodal ke společné večeři se Zemanem Babiš.
Premiér v demisi se ani neobává, že by se mu začalo při případné spolupráci s SPD a KSČM bortit hnutí ANO a někteří poslanci by začali vypovídat poslušnost. Babiš podle svých slov respektuje výsledek voleb.
Předsedu ODS Petra Fialu výsledek úterní schůzky mezi Zemanem a Babišem nepřekvapil. Koalice ANO – SPD – KSČM už dnes v praxi podle něj funguje.
„Je na Andreji Babišovi, zda chce převzít zodpovědnost za vládu s extremisty a s komunisty,“ napsal svou reakci na Twitter Fiala.
Neformální koalice ANO, KSČM a SPD spolehlivě funguje od vyhlášení voleb. Prezident Miloš Zeman je jejím hlavním architektem. Není proto nic překvapivého na tom, že ji preferuje i nadále. Je na Andreji Babišovi, zda chce převzít zodpovědnost za vládu s extremisty a s komunisty.
— Petr Fiala (@P_Fiala) 10. dubna 2018
„Máme svobodné volby. Voliči projevili svobodnou vůli. Těžko můžeme dělat nějaký rozdíl mezi voliči, kteří projevili svobodnou vůli,“ dodal premiér.
Například ministr dopravy a poslanec Dan Ťok přitom takovou variantu odmítá. Babišovi pohrozil, že pokud by se příští vláda opírala o podporu SPD, jako ministr by v ní být nechtěl a složil by také mandát poslance. Podobný problém by měla také eurokomisařka Věra Jourová.
„S SPD máme stále zásadní rozdíl ohledně zákona o referendu. Bude o tom ještě debata,“ dodal k chystaným jednáním s hnutím Tomia Okamury Babiš.
Překvapený z výsledku jednání není ani předseda TOP 09 Jiří Pospíšil, podle kterého pokračuje Miloš Zeman v hájení Andreje Babiše.
Prezident Zeman bohužel nepřekvapil a pokračuje doba hájení Andreje Babiše v jeho režii. Nepřekvapuje ani snaha M. Zemana vtáhnout do vlády extremistické hnutí SPD, kterému prezident vděčí za hlasy v prezidentské volbě.
— Jiří Pospíšil (@Pospisil_Jiri) 10. dubna 2018
Babiš dorazil za Zemanem jen pár dní poté, co zkrachovala jednání s ČSSD. Minulý týden ve čtvrtek předseda sociálních demokratů Jan Hamáček a jeho pravá ruka Jiří Zimola oznámili, že jim Babiš odmítl přepustit ministerstvo vnitra, což byla jedna z podmínek, aby vláda ANO a ČSSD podporovaná KSČM mohla vzniknout.
Zemana prý krach jednání překvapilo stejně jako Babiše. „Prezident měl ve středu večer pocit, jako my, že k té dohodě s ČSSD dojde. Nemůže si vysvětlit, proč to nedopadlo,“ tlumočil Zemanovo udivení Babiš, podle kterého byla nabídka pro ČSSD skvělá a velkorysá.
Babiš přitom ČSSD nabídl celkem pět vládních křesel – ministerstvo práce a sociálních věcí, spravedlnost, ministerstvo zahraničí, zemědělství a rezort kultury. Mezi nabídnutými křesly Hamáčkovi se Zimolou vedle vnitra chyběly ale ještě finance. Babiš podle Hamáčka navíc odmítl i nabídku, aby ve vládě nebyli oba předsedové stran, čímž by se vyřešila i další z podmínek ČSSD, aby ve vládě nebyl trestně stíhaný politik.
Doporučení Miloše Zemana, aby Babiš jednal o vládě s SPD a KSČM, ČSSD zkritizovala. Podle jejího předsedy Jana Hamáčka by účast SPD ve vládě poškodila reputaci České republiky v Evropě.
Extrémisté z SPD ve vládě by poškodili reputaci ČR v Evropě. Pokud s nimi @AndrejBabis bude vyjednávat, potvrdí, že mu nejde o práci pro lidi, ale jen a pouze o funkci premiéra. @CSSD nabízela možnost funkční vlády, bohužel osobní zájmy AB pro něj byly víc než prospěch země.
— Jan Hamáček (@jhamacek) 10. dubna 2018
Do jednání o nové vládě se v úterý nečekaně vložil také šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Navrhl, aby vznikl kabinet všech sněmovních stran – vyjma ANO, KSČM a SPD, který by měl ve Sněmovně 85 poslanců. Takovou menšinovou vládu by podle představ Bělobrádka mohlo podporovat právě Babišovo hnutí. Lidovci, STAN, ODS, Piráti, TOP 09 a ČSSD budou tuto možnost řešit ve středu večer na společné schůzce.
Pan prezident přijme v Lánech ve středu 11.4. v 16:00 předsedu KSČM Vojtěcha Filipa a ve čtvrtek 12.4. v 16:00 předsedu SPD Tomio Okamuru.
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) 10. dubna 2018
Během příštích dnů se u prezidenta Miloše Zemana vystřídají i další zástupci stran. Ve středu odpoledne dorazí na zámek ve středočeských Lánech předseda KSČM Vojtěch Filip, ve čtvrtek pak šéf hnutí SPD Tomio Okamura. O termín má zažádáno také předseda lidovců Bělobrádek i šéf ODS Petr Fiala. A předseda Pirátů Ivan Bartoš. ČSSD o přijetí prezidenta nepožádala, což Zemana podle Babiše také překvapilo.
Šéf KSČM Vojtěch Filip serveru iDnes.cz řekl, že by se v případě, že komunisté budou tolerovat vznik nové vlády, chtěli podílet na výběru nových ministrů, a to na rezortech spravedlnosti, zemědělství a zdravotnictví. Na ministerstvo spravedlnosti chce Filip prosadit odborníka – nestraníka, na kterém by se shodli komunisté s hnutím ANO.
„Budu to navrhovat hnutí ANO, zítra to chci říci panu prezidentovi, že by to byl odborník, na kterém by se shodly politické strany, které budou jednat o ustavení vlády. To by se týkalo i rezortů, kde může být někdo z ministrů ve střetu zájmů,“ cituje server Filipa.
V zemích platí jejich ústava, u nás naše. Demokratická žumpa nedostala od voličů mandát, dali jim jasně najevo, že už je ve ládě nechtějí. Pan prezident, na rozdíl od mnoha diskutujích zná naše zákony i naši ústavu.