Mynáře k prověrce nutit nechtějí. Babišova vláda odmítla přísnější režim pro kancléře

Autor: pk, ČTK, simao - 
24. ledna 2018
13:25

Babišova menšinová vláda, která dosluhuje v demisi, se ve středu sešla, aby projednala řadu bodů. Osekání EET, ale třeba i návrh, aby se mohl stát kancléřem prezidenta pouze člověk s prověrkou na nejvyšší stupeň utajení Přísně tajné. Ani jedno však na vládě neprošlo. A návrh, mířící evidentně na kancléře Vratislava Mynáře, označila vláda za nesystémový. 

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) po jednání vlády novinářům řekl, že návrh STAN ohledně toho, aby měl kancléř prezidenta prověrku na stupni Přísně tajné, by se měl vztahovat i na další úředníky v podobném postavení, což by vedlo k netransparentnosti vzhledem k tomu, že prověrky jsou tajné.

Vláda proto ve středu rozhodla, že nepodpoří ve Sněmovně normu, která by takto omezila pravomoci přímo voleného prezidenta. O novele poslanců hnutí STAN, která zjevně reaguje na spory o chybějící prověrku kancléře Vratislava Mynáře, rozhodnou zákonodárci.

Babiš varoval před Mynářem

Mynář bezpečnostní prověrku na stupeň Přísně tajné nezískal a Národní bezpečnostní úřad zamítl i jeho rozklad vůči tomuto rozhodnutí. Kancléř se chce bránit soudní cestou.

Pikantní na tom je, že návrh STAN se na vládu dostal poté, co sám premiér Babiš varoval prezidenta Zemana před jeho kancléřem. Podle premiéra má totiž kolem sebe prezident Zeman lidi, kteří mají kontroverzní pověst. „Je velice loajální vůči svým nejbližším spolupracovníkům, možná až nekritický,“ řekl na Primě Babiš.

Na otázku, zda má na mysli kancléře Mynáře a ekonomického poradce Martina Nejedlého, odpověděl Babiš, že ano. „Ta atmosféra a různě opakované věci, ty kontroverze těch lidí kolem pana prezidenta, mu určitě nepomohly v těch kruzích, které teď stojí proti němu,“ vzkázal Babiš.

„V zemi je výrazná kritika těchto dvou lidí, o tom si štěbetají vrabci na střeše. Zajímavá věc je na tom jediná: že to pan Babiš takto řekl explicitně a záměrně,“ navázal ve studiu Blesku exprezident Václav Klaus.

Video Takhle mluvil Zeman loni v březnu v Lánech o Mynářově prověrce - Blesk TV

Vládní legislativa: Kancléř tuto prověrku nepotřebuje

Podle vládních legislativců však není nezbytné, aby měl hradní kancléř osvědčení pro nejvyšší stupeň utajení. „Kancelář prezidenta republiky pracuje pouze s informacemi podléhajícími stupni utajení Vyhrazené nebo Důvěrné,“ stojí v podkladech k dnešnímu jednání vlády.

Návrh STAN předpokládá, že pokud by prezidentův kancléř prověrku nejvyššího stupně do roka nezískal, funkci by ztratil a nesměl by ji znovu získat. Hradní mluvčí Jiří Ovčáček dal novelu už dříve do souvislosti s kampaní před nynější volbou hlavy státu.

Poslanci STAN uvádějí, že dosavadní úprava postavení kancléře je kusá. Zákon uvádí, že kancléře jmenuje a odvolává prezident. Navrhovatelé nepokládají úpravu za šťastnou vzhledem k tomu, jak se s touto funkcí zachází za nynějšího prezidenta Zemana. Požadavek na bezpečnostní prověrku zdůvodňují poslanci STAN mimo jiné tím, že je nanejvýš paradoxní, když ji mají podřízení kancléře, a mohou se tedy seznamovat s informacemi, ke kterým jejich nadřízený bez příslušného osvědčení přístup nemá.

Starostové také navrhují, aby kancléř nesměl zastávat žádnou funkci v politických stranách a hnutích, jejich členem by však být směl. Poukazují přitom na to, že Mynář byl vysokým funkcionářem politické strany. V letech 2010 až 2013 vedl Stranu práv občanů.

Video Kancléř bez prověrky slavil narozeniny na Hradě: Přišel Uzel, Duka, Šlechtová a tajili dary - Petr Soukup

Vláda odmítla i zúžení EET

Babišova vláda ve středu podle očekávání odmítla také návrh skupiny poslanců pěti stran zúžit povinnost elektronické evidence tržeb (EET) pouze na podnikatele z řad registrovaných plátců DPH. Místopředseda menšinového kabinetu Richard Brabec (ANO) připomenul, že ministerstvo financí hodlá v únoru předložit vlastní návrh změn systému. Podle vládních legislativců omezení okruhu povinných subjektů na plátce DPH je příliš zužující s ohledem na potřebné naplnění efektivity zákona.

S návrhem novely zákona o EET přišla pětice stran: ODS, SPD, TOP 09, Piráti a STAN. Předkládající poslanci argumentují tím, že podoba zákona o EET není ani po nedávném zásahu Ústavního soudu přijatelná, když nepřiměřeným způsobem zasahuje zejména ty nejmenší podnikatele. 

Soud loni v prosinci například zrušil plánovaný start třetí a čtvrté etapy EET s odkazem na to, že je nutné důkladně zvážit dopady na různé skupiny povinných subjektů. Třetí vlna se týká svobodných povolání, dopravy či zemědělství, čtvrtá potom vybraných řemesel a výroby.

Podle návrhu poslanců by proto evidenci tržeb podléhali pouze registrovaní plátci DPH, tedy takoví, jejichž obrat za předcházejících 12 měsíců přesáhl jeden milion korun, případně se k dani registrovali dobrovolně.

Vláda nyní argumentuje například tím, že podnikatelé často obcházejí zmíněnou hranici obratu pro registraci tím, že vykazují nižší tržby. Uvádí také, že při navrhovaném obratu by se výjimka týkala většiny podnikatelů, EET by zcela ztratila efektivitu a působila by dokonce proti narovnání podnikatelského prostředí. Dále poukazuje i na to, že návrh zmiňuje pouze registrované plátce DPH, nikoli všechny. Bez ohledu na stanovisko vlády dostanou předlohu k projednání poslanci. Zatím není jisté, kdy se k tomu dostanou.

Návrh SPD vládu zklamal

Do třetice pak vláda řešila dnes také návrh hnutí SPD na přímou volbu starostů a hejtmanů. Podle vlády je však nepropracovaný. A ministři k němu přijali neutrální stanovisko. Šéf ministerstva spravedlnosti Pelikán po jednání uvedl, že se samotným záměrem vláda souhlasí. „Velice nás ale zklamalo provedení, neřeší důsledky, které jsou s tím spojené,“ uvedl a jako příklad jmenoval vztah například hejtmana k ostatním institucím.

Ministr vnitra Lubomír Metnar podle Pelikána připraví věcný záměr předpisu, který by návrh rozpracoval. Předkladatelé si od ústavní novely slibují mimo jiné větší odpovědnost přímo volených starostů a hejtmanů ke spravovanému majetku. Funkční období starostů a hejtmanů by bylo podle navrhované novely z ústavy čtyřleté a podrobnosti jejich volby by musel stanovit zákon.

Účinnost novely navrhli poslanci SPD k červenci. Ústavní změna by tak platila už pro podzimní komunální volby. Pokud by do té doby nebyly přijaty nutné novely mimo jiné volebních zákonů a zákonů o obcích a o hlavním městě, hrozily by námitky, že všichni starostové byli zvoleni v rozporu s ústavou, stojí v podkladech, podle kterého kabinet zaujal k ústavní novele neutrální postoj.

Poslanci SPD návrh zdůvodňují také argumentem, že nepřímo volený starosta a hejtman nyní musí vykonávat mandát tak, aby se zavděčil členům zastupitelstva, kteří jej do funkce odhlasovali. Nemá proto podle nich dostatečně silný mandát pro kroky, které by místní obyvatelé sice uvítali, ale zastupitelstvo s nimi nesouhlasí. Také o dalším osudu předlohy SPD rozhodnou zákonodárci. Vzhledem k tomu, že jde o změnu ústavy, byla by pro její schválení nutná třípětinová většina v obou parlamentních komorách.

Video Komunisté koketují s vládou Babiše. A teror za Terezu? Čech poslal výhružky - Markéta Volfová, Lukáš Červený, redakce Blesk

tomik007 ( 24. ledna 2018 16:30 )

Pri pohledu na tu fotku - jeho druzka musi mit betonovej zaludek

tomik007 ( 24. ledna 2018 15:58 )

Jako kdyby chteli nutit KOPTIKA aby dostal kramy

avina ( 24. ledna 2018 15:32 )

Schwarzenberg neměl prověrku-za prez. Havla. On by ji neuměl vyslovit...

zdenek43 ( 24. ledna 2018 14:12 )

trvalo, než hradní kancléř Vratislav Mynář zveřejnil svůj plat: 120 tisíc měsíčně čistého - c i s t e h o . To je o dost víc, než dostávali Klausovi nejvěrnější. ++ Měřeno sumou na výplatní pásce je nejvyšší hradní úředník tak důležitý jako premiér. Zatímco Mynář má hrubého 167 490 korun, premiér Sobotka pobírá plat 150 100 korun plus náhrady 19 200..... vicekancléř Petr Hájek má sice základní plat necelých 50 tisíc, ale se všemi příplatky a prémiemi jeho průměrný hrubý plat dělá 112.000. A druhý Klausův nejvěrnější, tajemník Ladislav Jakl, bere 104.000.- ale pozor to je p l a t v h r u b e m ....... !!!! M Y N A R bez PROVERKY 167.490 korun HRUBEHO !!!!!!!

zdenek43 ( 24. ledna 2018 14:03 )

uz jste v Cesku nekdy videli, aby s o u d r u z i SVEHO SOUDRUHA-PRITELE nekdy k necemu N U T I L I ???? //ano, jedine kdyz se ze soudruha-pritele stal soudruh-NEpritel - tak to MSTIVOST soudruha dovede az do vezeni baaaa i dokonce na smrtelne loze???// ale toto neniiiii pripad soudruha-pritele MYNARE - - - TO i klidne S O U D R I Z I pred zraky spodnich 10 milionu Z N A S I L N I Ustavu Ceske republiky a ZAKONY Ceske republiky . . . . +++Bez prověrky až do prezidentských voleb? O Mynářovi soud už letos nerozhodne - 14.10.2017 - Žaloba Mynáře na Národní bezpečnostní úřad leží u Městského soudu v Praze už 639 dní. Vedoucí Kanceláře prezidenta republiky jí chce zvrátit závěr NBÚ, kvůli kterému na prověrku v kategorii přísně tajné, což je nejvyšší stupeň utajení, nedosáhl....... 639+102 zatim celkem 741 dnu a MAFIOKRATICKY S O U D v CR nic . . . . //Průměrná délka správního řízení u českých soudů do prvostupňového rozhodnutí čítá podle statistiky resortu ministra Roberta Pelikána 501 dní. Městský soud v Praze se do této kategorii nevejde, v tomto ohledu je dokonce nejpomalejší instancí v zemi. „Nejpomalejší je Městský soud v Praze, kde správní řízení trvá v průměru 706 dní// NO NIC - - prave N I C ...... a leta bezi a soudruh-pritel ....... „Kudy chodil, tudy škodil. Ve dne škodí a v noci krad sociální demokrat".... Hradní stráž mu salutuje! salutuje??? urednickovi???Mynáře, jak mu při příchodu do práce vzdává hold hradní stráž, na což úředník nemá právo. Novinářům tvrdil, že mohl branou procházet s někým dalším, komu pocty náleží. Přitom video ukazuje, že šel sám. .... Vratislav Mynář šéfem kanceláře prezidenta republiky. Na rozdíl od svých předchůdců stále bez bezpečnostní prověrky. To znamená, že by neměl mít přístup k některým utajovaným dokumentům nebo by se neměl účastnit některých důležitých schůzek.... kancléř Vratislav Mynář v roce 2014 měsíční plat v průměru kolem 120 tisíc ... To je o dost víc, než dostávali Klausovi nejvěrnější a to meli

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud