Středa 31. května 2023
Svátek slaví Kamila, zítra Laura
Polojasno 21°C

Starostové nechtějí druhého Mynáře. Dostane kancléř prověrku „befelem“?

Autor: ČTK, zst - 
27. prosince 2017
15:36

Vedoucím Kanceláře prezidenta republiky by se mohl stát jedině svéprávný a bezúhonný člověk, který by musel mít bezpečnostní prověrku na stupeň Přísně tajné. Pokud by ji do roku od nástupu do funkce nezískal, funkci by ztratil a nesměl by ji znovu získat. Přichází s tím novela zákona o Kanceláři prezidenta republiky, kterou ve Sněmovně předložili poslanci Starostů. Podle prezidentova mluvčího jde o kampaň před volbami. Současný kancléř Vratislav Mynář prověrku požadovanou starosty nemá.

Současný hradní kancléř Vratislav Mynář nemá bezpečnostní prověrku na stupeň Přísně tajné, protože mu ji Národní bezpečnostní úřad neudělil. A ačkoliv se situace kolem Mynáře v posledních měsících uklidnila, hnutí STAN nezapomnělo. Do Sněmovny předložilo návrh na novelu zákona, podle které by člověk na Mynářově postu musel prověrku na stupeň Přísně tajné mít.

Video  Prezdient Miloš Zeman o (ne)prověrce svého kancléře v březnu 2017  - Blesk TV
Video se připravuje ...

„Nejde v žádném případě o věcnou a upřímně míněnou snahu, jednoznačně jde o volební kampaň před prezidentskými volbami,“ reagoval na návrh prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

Poslanci STAN uvádějí, že dosavadní právní úprava postavení kancléře je kusá. Nynější zákon pouze uvádí, že kancléře jmenuje a odvolává prezident. Navrhovatelé uvádějí, že se to i s ohledem na to, jak se s touto funkcí zachází za současného prezidenta Miloše Zemana, nejeví jako zcela šťastné.

Kancléřovi podřízení prověrky mají

Požadavek na bezpečnostní prověrku zdůvodňují poslanci STAN mimo jiné tím, že je nanejvýš paradoxní, když ji mají jeho podřízení, a mohou se tedy seznamovat s informacemi, ke kterým kancléř bez příslušného osvědčení přístup nemá.

„Tímto přístupem navíc disponuje ze zákona i hlava státu, a vedoucí kanceláře se tak ocitá v nezáviděníhodném postavení, kdy jeho nadřízení ani jeho podřízení mu nemohou k těmto informacím poskytnout přístup; vzniká pak otázka, zda takový úředník může být ve své funkci platným,“ stojí v důvodové zprávě.

Zemanův kancléř Vratislav Mynář a hradní mluvčí Jiří Ovčáček Zemanův kancléř Vratislav Mynář a hradní mluvčí Jiří Ovčáček | ČTK

Starostové také navrhují, aby kancléř nesměl zastávat žádnou funkci v politických stranách a hnutích, jejich členem by však být směl. Poukazují přitom na to, že Mynář byl vysokým funkcionářem politické strany. V letech 2010 až 2013 byl předsedou Strany práv občanů (dříve Zemanovci).

Mynář bezpečnostní prověrku nezískal a Národní bezpečnostní úřad zamítl i jeho rozklad vůči tomuto rozhodnutí. Kancléř se chce bránit soudní cestou. Spor se zřejmě potáhne roky.

Video  Kancléř bez prověrky slaví narozeniny: Přišel Uzel, Duka, Šlechtová a tajili dary  - Petr Soukup
Video se připravuje ...

Národní bezpečnostní úřad, který má prověrky na starosti, v prezidentské kanceláři uskutečnil prověrku. Podle vyjádření Ovčáčka i mluvčího NBÚ z letošního července úřad žádná pochybení nezjistil.

Návrh poslanců STAN dostane nejprve k posouzení vláda. Bez ohledu na její stanovisko se jím pak budou zabývat poslanci.

Babišova nová vláda - přehled ministrů najdete zde >>>

Aktuální složení Poslanecké sněmovny najdete zde >>>

kodlisko ( 28. prosince 2017 04:02 )

Starostové,pidistrana co neobsadí ani plnej počet hajzlíků v parlamentu, ti chtějí ovlivnit prosím pěkně co? A prověrka nějakýho vobšousta taky asi není v popředí zájmu veřejnosti, milion asi důležitějších věcí. Šláfnberkovci a havloidi si teď heslo "neuhneme" můžou změnit tak leda na "nic nezmůžem".

gabreta ( 27. prosince 2017 21:35 )

Jak je vidět, tak i STAN už počítá s vítězem Zemanem! Akorát mi nejde do hlavy, na co jsou u nás prověrky na "Přísně tajné", když Nečasovo klisna řídí vojenskou rozvědku a třeba prověřenej Sobotka byl nesvéprávnej blb a Schlafenberg, jako ministr zahraničí neudržel ani moč, natož tajemství!!

sores ( 27. prosince 2017 19:36 )

Zá.p.r.d.ek pod.vo.dný,další z mnoha který má milióny v krátké době, z čeho asi tak? Z.lo.dě.jský rychlozbohatlík.

marlen52 ( 27. prosince 2017 18:21 )

jak to že zastává takovou funkci bez prověrky. mně je krajně nepříjemný takový bazilíšek

snehulak ( 27. prosince 2017 17:55 )

Starostové to odhlasují svými 6hlasy, asi se k nim přidá i kalousek svými 7 a Bělobrádek deseti. Ale kdyby se k nim přidali i Okamura a Piráti, byla by to hrůza. To by si ten Mynář musel nakonec prověrku nechat udělat. Že je to tak zdenekk a všechny jeho klony, Allino a Padesátý pátý nicku?

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa