Zeman přijme na Hradě Valachovou: Rozhodne o její demisi

Autor: ČTK, ula - 
19. 6. 2017
06:39

Prezident Miloš Zeman dnes na Pražském hradě přijme odstupující ministryni školství Kateřinu Valachovou (ČSSD). Na začátku května se rozhodla rezignovat kvůli kauze možného zneužití sportovních dotací, v níž figuruje její náměstkyně Simona Kratochvílová. Zeman dal Valachové čas, aby si odchod promyslela. Pokud mu sdělí, že na rezignaci trvá, její demisi přijme. Průtahy v odvolání kritizuje premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), označil je za neodůvodněné a nesprávné.

Pokud Valachová záměr odstoupit potvrdí, Zeman se v úterý sejde s jejím dosavadním náměstkem Stanislavem Štechem a ve středu ho jmenuje ministrem.
Valachová původně chtěla odejít k 31. květnu. Svou rezignaci oznámila v době, kdy vládu kvůli podezřením z obcházení daní či ovlivňování médií odmítal opustit tehdejší ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš (ANO).


Zeman s jejím odchodem nesouhlasí, a dal jí proto čas na rozmyšlenou do svého návratu z návštěvy Vietnamu a Kazachstánu, tedy do 10. června. Později oznámil, že situaci bude řešit až tento týden. Ministryně několikrát uvedla, že svou demisi nestáhla a platí.

Valachová se sejde se Zemanem. Štecha nominace na ministra potěšila:

Video Valachová se sejde se Zemanem. Štecha nominace na ministra potěšila. - Blesk - Jaroslav Šimáček

Sobotka: Prezident odvolání protahuje


Zeman opakovaně prohlásil, že měnit člena vlády pět měsíců před volbami je nesmysl. Řekl také, že prezident není povinen demisi člena vlády přijmout.
Premiér v rozhovoru s ČTK řekl, že Zeman by neměl odvolání Valachové protahovat. Podle něj je třeba, aby nastoupil ministr, který bude mít jasný mandát, aby mohl jednat o rozpočtu, požadavcích vysokých škol na navýšení financí a řešit problémy týkající se rozdělení dotací ve sportu.


V kauze, kvůli které Valachová podala demisi, je podezřelá její bývalá náměstkyně Kratochvílová. Policie ji viní z toho, že se v minulosti domlouvala s tehdejším šéfem fotbalového svazu Miroslavem Peltou na rozdělování investičních dotací.

Sobotka: Valachová se zachovala statečně, její nástupce se nemusí rozkoukávat:

Video Sobotka: Valachová se zachovala statečně, její nástupce se nemusí rozkoukávat. - Blesk - Jaroslav Šimáček

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

hejhej ( 19. června 2017 15:53 )

Nejvyšší čas, aby ničitelka školství vypadla.

ivoadler ( 19. června 2017 09:18 )

Nejsem proti Zemanovi zaměřený, ale tady si zbytečně vytahuje tričko. Podívejte se, jak jsem důležitý. Nechci přijmout demisi, tak ji nepřijmu. Nechce jí nakonec nařídit, aby funkci vykonávala dál?

Zobrazit celou diskusi
Další videa