Zeman nechává dál vládnout Valachovou. Její odchod chce řešit až příští týden

Autor: bru/ČTK - 
12. června 2017
18:24

Prezident Miloš Zeman bude otázku odchodu ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) řešit v příštím týdnu. Plánuje, že se s ní sejde. Zopakoval, že je proti jejímu odchodu. Zeman to dnes řekl při své návštěvě Jihočeského kraje.

Valachová se rozhodla opustit vládu kvůli kauze dotací pro sport, kterou se zabývá policie. Původně chtěla odejít k 31. květnu. Zeman jí dal čas na rozmyšlenou odchodu do 10. června, kdy se vrátil z návštěvy Vietnamu a Kazachstánu. Nyní termín schůzky ohlásil na příští týden. Ministryně několikrát uvedla, že svou demisi nestáhla a platí.

VIDEO: Valachová si odchod rozmýšlela kvůli kariérnímu řádu pro učitele
Video  Valachová hájí kariérní řád a vrátila úder Klausovi mladšímu.  - Blesk - Jaroslav Šimáček

Nejsem příznivcem odchodů ministrů pět měsíců před volbami. Doufám proto, že za mnou premiér nepřijde 14 dní před volbami s návrhem na demisi dalšího ministra,“ řekl dnes Zeman v Kaplici na Českokrumlovsku při návštěvě podniku Engel.

Sobotka: Nesprávné a neodůvodněné

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) by se měl Zeman co nejdříve sejít s kandidátem na ministra školství Stanislavem Štechem a neprodlužovat dobu, po kterou ministerstvo vede Valachová. V rozhovoru s ČTK premiér uvedl, že je třeba, aby nastoupil ministr, který bude mít jasný mandát, aby mohl jednat o rozpočtu, požadavcích vysokých škol na navýšení financí a řešit problémy týkající se rozdělení dotací ve sportu.

Chování prezidenta označil Sobotka za neodůvodněné a nesprávné. K průtahům podle něj není žádný objektivní důvod a ani žádný důvod z pohledu ústavy.

Video  Valachová o své náměstkyni  - Petr Soukup, Václav Lang

V dotační kauze, kvůli které Valachová podala demisi, figuruje její bývalá náměstkyně Simona Kratochvílová. Je podezřelá z toho, že se v minulosti domlouvala s tehdejším šéfem fotbalového svazu Miroslavem Peltou na rozdělování investičních dotací.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

flesch2z ( 12. června 2017 21:39 )

Máte pravdu, pane prezidente, nepodepisujte. Nezatahovat do zlodějen další osobu, takhle bude jednodušší vyšetřování. Ony ty dotace jsou už rozkradeny a hlasy koupeny.

brugal ( 12. června 2017 21:09 )

No,Sobotka si tou slibovanou demisí vytřel se Zemanem pěkně zadek,tak teď může čekat nějaké dětinské naschvály od toho vypitého mozku.Zeman si jen koleduje o to,aby parlament prezidentovi omezil i těch pár pravomocí,které má.

1pravda1 ( 12. června 2017 20:55 )

Valachová chce odejít jen jako, stejně tak jako podával demisi Sobotka, ona prý ještě chce něco na školství dodělat a Zeman jí to umožňuje. To si více vážím Babiše, Valachová měla zlodějny na MŠ, a nyní lavíruje, nechala se k odchodu přemluvit a vůbec se jí nechce.

brugal ( 12. června 2017 19:21 )

Premiér chce aby Valachová odešla,Valachová sama chce odejít a nikdo nechápe proč to Zeman prostě nepodepíše.Nejlepší by bylo převést pár kompetencí prezidenta na vrátného,který by v tom alespoň nedělal čurbes. I když mnohé vysvětluje ten panák kořalky před prezidentem,možná ani neví o čem s Valachovou mluvil.

havran2 ( 12. června 2017 18:37 )

Hlavně,že se poukazovalo na to,že paní Valachová odchází a pan Babiš nechce odejít z vlády. Co na to říká ČSSD ? ? ?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud