Valachové vyprší čas na rozmyšlenou: „Demise platí“. Problém s dotacemi trvá

Autor: ČTK, Mii - 
9. 6. 2017
12:57

Kateřině Valachové (ČSSD) vyprší čas na rozmyšlenou, který dostala od prezidenta Miloše Zemana ohledně své demise. Ministryně upozorňuje, že její demise platí dál. Řada je však na Zemanovi, zda ji po návratu ze zahraničních cest přijme, a nebo nikoli. Vedle toho se však nadále nevyřešila situace kolem vyplácení státních dotací na sport.

Další osud Kateřiny Valachové závisí na prezidentu Zemanovi. „Já jsem podala demisi jako přijetí své politické odpovědnosti právě za situaci v souvislosti s podezřeními směrem k dotační politice ve sportu. A ta samozřejmě platí,“ potvrdila Valachová České televizi. 

„Co se týká demise, ta je v tuto chvíli v rukách prezidenta. Ten ji opravdu může přijmout, nemusí přijmout, může ji přijmout k jinému datu,“ řekla ministryně, kterou by měl dle návrhu předsedy vlády Bohuslava Sobotky nahradit její náměstek Stanislav Štech. Od Zemana přitom Valachová dostala čas na rozmyšlenou do soboty, tedy do jeho návratu ze zahraniční návštěvy Vietnamu a Kazachstánu.

VIDEO: Odcházení Valachové: Chtěla by prosadit ještě kariérní řád pro učitele, který Senát nepustil dál

Video Ministryně Kateřina Valachová (ČSSD) odkládá svůj odchod z funkce, protože neprosadila kariérní řád v Senátu. - Blesk / Zuzana Štíchová
720p 480p 360p 240p

Problém se sportovními dotacemi přetrvává

Zástupci ministerstva školství se mezitím setkávají s jednotlivými sportovními svazy a vysvětlují, proč je podávání nových žádosti v programu určeném na jejich činnost nejlepším řešením.

Ve čtvrtek o tom ministerstvo jednalo s Českým olympijským výborem (ČOV), Českou unií sportu a Českou obcí sokolskou. Předseda ČOV Jiří Kejval ale i přesto tvrdí, že svazy žádosti v novém programu nebudou podávat. Ministryně školství chtěla žádosti po klubech do pátku.

Státní dotace z programu V jsou klíčové pro fungování českého sportu. Svazy z nich platí nejen náklady na svůj provoz, ale také je přeposílají oddílům a klubům na jejich činnost, například na placení trenérů mládeže.

Sportovní funkcionáři by chtěli, aby byly dotace vyplaceny podle rozdělení zveřejněného v polovině února. Na účty jim dosud žádné peníze nepřišly, ačkoliv se tak mělo stát do konce března, tedy ještě před vypuknutím aféry kolem údajného ovlivňování přidělování dotací na sport.

V reakci na tuto kauzu ministerstvo vypsalo novou výzvu s novými podmínkami, ve které je k dispozici 1,3 miliardy korun. Odcházející ministryně Valachová vyzvala svazy, aby do pátku podaly žádosti. „Mimořádná výzva ve výši cca 1,3 miliardy je svazům otevřena a je nejrychlejším řešením,“ uvedla v pátek na Twitteru.

Svazy: Nenecháme se zavřít

Čtvrteční jednání o státních dotacích nezměnilo nic na tom, že sportovní představitelé považují podmínky nového programu za nesplnitelné. „Program V je v současné podobě formulován tak, že ho statutární zástupci jednotlivých svazů nemohou podepsat, protože podpisem na sebe berou trestně právní odpovědnost. Zároveň ale nikomu nepřikazujeme, že se nesmí přihlásit. Je věcí každého svazu, jak se rozhodne situaci řešit,“ uvedl Kejval.

Valachová se chystá ve středu o situaci informovat vládu. Příští týden by se také měli sejít odborníci na dotační politiku ze strany ministerstva i sportovních svazů, aby hledali přijatelné řešení. „Jde o to, aby svazy mohly peníze smysluplně využít bez obav, že poruší zákon,“ uvedl Kejval.

Jeden z problémů spočívá v tom, že nový program je postavený jako projekt, nikoliv pro dlouhodobé a průběžné financování jako dosud. To v rozhovoru pro iSport.cz kritizoval také člen výkonného výboru hokejového svazu Martin Urban. „Vždyť projekt někde začíná, končí, řídí se úplně jinými pravidly, vstupují do něj výběrová řízení a podobně. A toto máme v rámci nové žádosti o dotace podepsat? Ať se nikdo nezlobí, nenecháme se zavřít,“ poznamenal.

Pomalé tempo 

Kejval je nadále přesvědčen, že by situaci měl řešit premiér Bohuslav Sobotka a vláda. „Vždyť se v tuto chvíli zabýváme pouze jedním neinvestičním dotačním programem, ale je potřeba jich vyřešit ještě dalších sedm. Takovým tempem by ministerstvo školství nemohlo stihnout vyplatit peníze do konce roku, natož připravit programy na další rok,“ uvedl.

Vedoucí představitelé českého sportu se Sobotkou jednají. „Myslím, že pan premiér si je vědom závažnosti situace,“ poznamenal šéf ČOV. Sobotka ve středu uvedl, že dotace na sport jsou plně v kompetenci ministerstva školství.

VIDEO: Ministryně Valachová mluví o své náměstkyni, která se na dotační kauze podílela:

Video Valachová o své náměstkyni - Petr Soukup, Václav Lang
1080p 720p 480p 360p 240p

Doporučujeme
amgal ( 11. června 2017 08:04 )

valachová na co chytla, to pos...rala.Jak může být advokát ministrem školství, když ničemu nerozumí. Nacpe postižené děti do normálních škol a neuvědomí si, že tyto praktické školy se zřizovaly pro potřeby těchto dětí. A co zdravé děti ? Ted se bere ohled jen na inkluze. Vše co fungovalo v republice ,tak jde šmahem do kopru.

ivoadler ( 9. června 2017 13:35 )

Zeman naše ministry patrně pokládá za nesvéprávné a proto jim dává lhůty na rozmyšlenou. S Babišem to bylo stejný. Co když to chlapci a dívky nezvážili dost důkladně.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa