Pondělí 18. října 2021
Svátek slaví Lukáš, zítra Michaela
Polojasno 12°C

Valachová z demise „nevycouvá“: Nechám se odvolat po návratu Zemana z Vietnamu

Autor: ČTK, pet, Mii - 
1. června 2017
13:40

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) si podání demise nerozmyslí a stáhnout se ji nechystá. Do svého odvolání, které čeká za deset dní po návratu prezidenta Miloše Zemana ze zahraniční cesty, chce ještě jednat s ministrem financí Ivanem Pilným (ANO) o rozpočtu školství. Valachová to ve čtvrtek řekla na tiskové konferenci. Zároveň uvedla, že Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy rozdělilo 206 milionů korun na mimořádné sportovní akce a začne s vyplácením.

Valachová se rozhodla opustit vládu kvůli kauze dotací pro sport, kterou řeší policie. Původně chtěla odejít k 31. květnu. Podle hlavy státu by si měla svůj krok rozmyslet. Zeman jí dal čas do 10. června, kdy se vrací z cesty do Vietnamu a Kazachstánu. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) naopak uvedl, že by změna v čele resortu školství měla být rychlá. Valachovou by měl nahradit její politický náměstek Stanislav Štech. Ministryně se ve čtvrtek s předsedou vlády sešla.

„Potřebovala jsem za nutné ubezpečit ho, že jsem demisi nestáhla, demise platí,“ řekla Valachová. Dodala, že svou demisi podávala v „rozbouřené době“ vládní krize a policejního vyšetřování na ministerstvu. Nemyslí si ale, že by se její odchod oddaloval. „Situace se podle mého soudu vyvíjí standardně. Čas na výměnu neexistuje a neexistoval. Počkáte týden a uvidíte předání štafetového kolíku,“ dodala ministryně.

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) o svém odkladu odchodu z funkce:

Video Ministryně Kateřina Valachová (ČSSD) odkládá svůj odchod z funkce, protože neprosadila kariérní řád v Senátu - Blesk / Zuzana Štíchová

Senát ve středu neschválil kariérní řád učitelů, který má změnit odměňování. Novelu vrátili senátoři poslancům. Valachová uvedla, že by chtěla řád ve Sněmovně prosadit. Dolní komora by se k předloze mohla dostat nejdřív na schůzi, která začne 27. června.

Do svého odchodu chce ministryně jednat ještě s ministrem financí Ivanem Pilným (ANO). Ve čtvrtek si postěžovala, že za její nepřítomnosti kabinet na svém středečním zasedání debatoval o rozdělení peněz z rezerv všeobecné pokladní správy a „školství nedostane ani korunu“.

„V několika dnech, které mě s ohledem na nepřítomnost prezidenta v republice zřejmě čekají, chci ministrovi Pilnému zrekapitulovat všechny karty, které máme v ruce a které jsou závazné,“ řekla k financím pro školství ministryně.

Dotace na vodní sporty, atletiku i basketbal

Ve stejný den začalo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy rozdělovat 206 milionů korun v rámci dotačního programu na mimořádné sportovní akce. Jedná se o akce typu nedávného evropského šampionátu veslařů v Račicích či lednového mistrovství Evropy v krasobruslení v Ostravě.

Veslaři nakonec dostanou jen 75 procent požadované dotace, tedy 12,5 milionu korun, jelikož se na ně vztahují loňská pravidla a nejde o projekty schválené vládou. Podle předsedy veslařského svazu Dušana Macháčka tak bude svaz v dluhu 2,5 milionu plus dalších šest milionů, které investoval do cílové věže.

Pouze tři čtvrtiny dostali také krasobruslaři, a to více než devět milionů. Srpnové mistrovství světa kanoistů v Račicích pak více než 11 milionů.

Plnou dotaci obdrželo červnové mistrovství Evropy basketbalistek v Praze a Hradci Králové (23 milionů) či Kontinentální pohár v atletice (20 milionů).

„Jde o mimořádné sportovní akce schválené vládou prostřednictvím MŠMT. To je krok, který jsem prosadila já, ale je účinný až od ledna. Proto vyzývám svazy, aby v budoucnu usilovaly o to, aby jim vláda přiřknula tento status a měly bezpečnou stoprocentní dotaci,“ uvedla Valachová s tím, že kompletní seznam schválených dotací bude zveřejněn ve čtvrtek.

 

prochaskanamoste ( 4. června 2017 20:05 )

Je to oběť Sralbotkových intrik, Zeman je férový a dal jí šanci. Ona je socanka a ráda by po volbách zase nějaké křeslo, tak se přikloní k farizejovi Bohušovi.Školství ovšem zaneřádila, stejně jako její předchůdci a nikdo jej nedá dohromady, tam se musí "něco" stát, přijít někdo normální, kdo tam zavede zase obvyklé pořádky - muži učitelé, ne sračáci,kteří kolikrát nemají vyjasněnou identitu, navlékají si na krk korálky a pod. Chlapy zaplatit,aby uživili rodinu, ve škole řád a pořádek, vč. rákosky a žádné ustupování debilním rodičům a nevychovaným parchantům. Jak to bylo za nás a taky něco umíme.

e.44 ( 3. června 2017 00:12 )

Ať ta *** vrátí zpět do původního stavu všechno co ve školství pokurvila a teprve ať pak táhne. Kdo po ní má ten bordel dávat do pořádku???

kuromrd ( 2. června 2017 07:51 )

je to škoda že nebudem mít ve vládě tuto hezkou a něžnou blondýnku, kór když za nic nemůže a jde od válu jen proto, že tak nakázal zlý Bohuš aby se pomstil Babišovi, keby ten kripl aspoň dodržel reciprocitu, ale to on né, on mosí dát na jej místo ošklivého capa

noacojezase ( 1. června 2017 17:00 )

Socani už to dotáhli, tak daleko, že jim nelze věřit ani pozdrav. Je na ně velmi žalostný pohled.

joudajoudovy ( 1. června 2017 16:36 )

prave pokrytecke chovani socanu: prinese, neprinese, couvne, necouvne, poda, nepoda, prijede, neprijede, sedne, nesedne, pujde, nepujde? my to voleb vydrime a pak pujdou vsichni, cssd pocinaje, pres ods, kdu-csl-stan, kscm a kalouskem konce.

Zobrazit celou diskusi
Další videa