Pátek 18. června 2021
Svátek slaví Milan, zítra Leoš
Jasno 32°C

Valachová stopla dotace na sport, sama zatím rezignovat nehodlá

Autor: val - 
9. května 2017
15:40

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD) nemíní odejít z funkce ani po propuknutí dotační kauzy, do které je zapojen odbor sportu jejího resortu. V minulých dnech kvůli tomu soud poslal do vazby její náměstkyni Simonu Kratochvílovou a šéfa Fotbalové asociace (FAČR) Miroslava Peltu. Zároveň se Valachová ale rozhodla pozastavit část sportovních programů.

„Důležité je říct, že nebyla vyplacena ani koruna směrem ke sportovním svazům,“ informovala Valachová v úterý odpoledne na tiskové konferenci. Podotkla, že se ale nejednalo o rozhodnutí policie, nýbrž výsledek jejího nařízení přísnějších kontrol dotačních rozhodnutí.

„Směrem k sekci sportu jsem v minulých měsících navíc nařídila několik mimořádných opatření. Zaprvé byla screeningována e-mailová komunikace zaměstnanců odboru sportu s výsledkem zachycení tří osob, vedle toho jsem řešila dvě podezření na střet zájmů. Do tohoto interního šetření resortu vstoupila policie,“ prohlásila ministryně bez dalších podrobností.

„Peníze sportovním svazům včetně FAČR nebyly vyplaceny, nebyla vyplacena ani jedna koruna,“ uvedla. Fotbalová asociace prý nyní bude mít velký problém získat dotace, situace FAČR je podle jejích slov vážná a složitá, neboť je v případu obviněnou právnickou osobou. „Z titulu řádného hospodáře, ne jako ministryně tohoto resortu, je jasné, že není možné garantovat, že tyto finanční prostředky poplynou,“ dodala.

Podívejte se, co řekla ministryně Valachová o vyplácení dotací Fotbalové asociaci ČR:

Video Valachová o vyplácení FAČR - Petr Soukup, Václav Lang

Nad náměstkyní si Valachová „umyla ruce

Valachová prý hledá možnosti, jak zajistit financování fotbalových klubů z FAČR. „Nicméně FAČR jako právnická osoba, eventuálně příjemce dotace, je z mého pohledu jako příjemce jakékoli jiné koruny významně problematický,“ uvedla.

Jediné peníze, které mají v řádu týdnů začít odcházet, jdou na sport dětí a mládeže. Jedná se o miliardu korun. Valachová nechala zastavit také finanční prostředky týkající se investic. „Rozhodla jsem se, že tento program bez dalšího zruším,“ řekla s tím, že už je připraven nový investiční program.

Vyjádřila se také k zadržení své náměstkyně Simony Kratochvílové. „Z pohledu mé blízkosti k paní Kratochvílové: Byl to člověk, který se mnou spolupracoval pracovně tři roky. Byl to člověk, kterého jsem znala déle. Nicméně je důležité říct, že před dvěma lety se významně změnila situace a já jsem z hlediska služebního zákona paní náměstkyni ani neuváděla, ani nejmenovala,“ podotkla.

Kateřina Valachová promluvila o své náměstkyni Simoně Kratochvílové:

Video Valachová o své náměstkyni - Petr Soukup, Václav Lang

Kalousek volá po demisi ministryně. Klaus ml.: Měla odstoupit dávno

Krátce před úterní tiskovou konferencí ji šéf TOP 09 Miroslav Kalousek vyzval, aby na svou funkci bezodkladně rezignovala s ohledem na policejní vyšetřování. To ale Valachová zatím odmítá. „Nedržím se funkce jako klíště, neutíkám před odpovědností a samozřejmě vyčkám dalších kroků, tak jak je začneme realizovat, jestli jsem schopna unést svou základní politickou odpovědnost pro to, aby byl český sport nadále financován,“ uzavřela ministryně, které se prý případ profesně i lidsky dotkl.

„Paní ministryně Valachová měla odstoupit kvůli své nekompetentnosti, kvůli stavu českého školství. Že by odešla jen kvůli kriminální kauze dotací, to by podle mě z toho vyšla příliš lacino,“ řekl Blesku Václav Klaus ml., expert ODS na školství.

prochaskanamoste ( 9. května 2017 18:45 )

Tahle země má pech! Školství je díky všelijakým exotům tak rozvrtané, že bych chtěla vidět toho dobroděje,který ho vrátím k normálním poměrům,co v něm dříve bývaly. Místo, aby vyřešili mzdy pedagogům,tak řeší ptákoviny.Proč rovnou Sobotka nenesl na Hrad tři návrhy na odvolání,také Hermann s tím jeho prolhaným románkem o strejdovi za Kanady. Zasmradil, pavlač,která jina nemá, co by chytrého dala na stůl, se hned přidala, samozřejmě s tetkou z Vysočiny. A dneska - ticho po pěšince.

defakto ( 9. května 2017 16:57 )

... Valachová nese odpovědnost za celé své ministerstvo i za podvody své náměstkyně , pokud neodstoupí sama - měl by jí Sobotka neprodleně odvolat !

fouk.si ( 9. května 2017 16:55 )

 Ta maškara by měla taky odtáhnout někam do pryč.

tosto ( 9. května 2017 16:52 )

A co na to říká premier ? Nevadí mu , že jeho ministryně tak dlouho mlčela ?Kdyby mu to vadilo tak jistě nějaký termín by dal. Ale zrovna minulý týden byl tak " nadupaný " že se to ČSSD vůbec , ale vůbec nehodilo do karet. Ještě tak , aby jste něco chtěli na ČSSD. Ona chudinka ani nemohla , když se zem otřásá v základech. Tak nějaké korupce , to nikoho ani by nezajímalo. Teď hlavně , aby se zem neotřásala.

vlasta1 ( 9. května 2017 16:36 )

Valachová již nadělala tolik škody že už měla být odstoupena dávno.

Zobrazit celou diskusi
Další videa