Bublan chce kvůli Čubovi změnu v platech: „Na výboru nebyl 9 měsíců“

Autor: Zuzana Štíchová - 
13. 6. 2017
05:07

Nejen účast na plénu Senátu chybí v záznamech aktuálně nejstaršího českého senátora Františka Čuby (81, SPO). Podle předsedy zahraničního výboru Františka Bublana (ČSSD) nebyl ani na těchto jednáních a snažil se dlouhodobě omluvit. Bublan ale požaduje omluvenku na každou schůzi výboru zvlášť a kvůli Čubovi nahlas uvažuje o změně ve vyplácení senátorů. Čuba se v Senátu neobjevil už 201 pracovních dní.

Senátní výbor, jehož je František Čuba členem, má, možná i z čistě praktických důvodů, při hlasování lichý počet členů. Konkrétně 11. Hlasování by tak neměla končit „plichtou“. To se ale Výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost stát v posledních měsících může. František Čuba mu totiž podle jeho předsedy chybí zhruba stejně dlouho, jako nezvedl ruku na plénu, tedy téměř 10 měsíců.

To je pravda, že jsme sudí. Ale to není problém, že když chybí jeden člen, že bychom nemohli jednat nebo nebyli usnášeníschopní. To nehrozí. Je spíš škoda, že pan senátor Čuba a strana, kterou zastupuje, že tam ten hlas není vůbec slyšet, že nemůže sdělit názor,“ řekl Blesk.cz František Bublan (ČSSD). Přiznal ale, že remíza v hlasování už v této souvislosti nastala.

Nabroušené je na Čubu už i vedení Senátu. Jeho předseda Milan Štěch (ČSSD) nabádal Čubu, aby si vzal alespoň neschopenku:

Video Měl by jít na neschopenku, má jasno o absentujícím senátoru Františku Čubovi předseda Sednátu Milan Štěch (ČSSD). - Blesk / Zuzana Štíchová

„Zažili jsme plichtu, ale to se může stát třeba i v případě, že nás tam bude jen osm. To není věc jen jednoho člena,“ poznamenal.

Čuba v pondělí poslal do Prahy do rukou Milana Štěcha dopis, ve kterém prý nabízí chlapské řešení své nepřítomnosti. Po setkání ve Zlíně to uvedl Čubův stranický šéf a předseda Čubova senátního klubu Jan Veleba (SPO). Zda to ale znamená rezignaci, potvrdit nechtěl. Ve středu to přitom bude už 202 pracovních dní, co se Čuba v Senátu neobjevil.

Chtěl se omluvit dlouhodobě, Bublan to nepovolil

Stejně jako se senátor musí omlouvat zvlášť z každého jednacího dne senátního pléna, vyžaduje Bublan omluvenky i ve výboru. A tak je Čubův asistent v permanenci. „On se omlouvá prostřednictvím svého asistenta. Já omluvenku požaduji, v případě, kdy by se neomluvil, tak by s tím mohl být problém,“ řekl Bublan v narážce na znění zákona.

Ten totiž říká, že: „Poslanec, který se v období jednoho kalendářního měsíce bez řádné omluvy neúčastnil dvou jednacích dnů komory parlamentu nebo jejího orgánu, do něhož byl zvolen, ztrácí nárok na polovinu platu a polovinu paušálních náhrad, které by mu jinak náležely za měsíc následující. Při neomluvené neúčasti na nejméně čtyřech jednacích dnech ztrácí poslanec nárok na náležitosti uvedené ve větě prvé v plné výši.“

„Měl z počátku takovou tendenci napsat globálnější, na delší dobu, já ale požaduji na každou schůzi,“ prozradil Bublan s tím, že podle něj Čuba nebyl na výboru zhruba od té doby, co se neobjevil na plénu. Tedy od konce srpna 2016. Ani on podobně dlouhou absenci nepamatuje.

„Pokud jde o otázku mzdy nebo financování náhrad, je trochu nešťastné, že se na to nepamatuje. Mohli bychom napodobit ten styl v Evropském parlamentu, kde poslanec dostává nějaký základní plat a zbytek se vyplácí podle přítomnosti, včetně diet, cestovného a tak dále. To by bylo asi spravedlivější,“ prohlásil někdejší ministr vnitra.

Do Čuby se pustil také opoziční místopředseda Senátu Jiří Šesták (HOPB). „Ať to vysvětlí voličům,“ reagoval na Čubovo pobírání plného platu:

Video Místopředseda Senátu Jiří Šesták (HOPB): Situace kolem Čuby se mi nelíbí. Měl nastoupit na nemocenskou. 

S podobným nápadem přitom zatím neuspěl jeho senátorský kolega Libor Michálek (za Piráty), který by chtěl krátit nikoliv základní plat, ale náhrady senátorů na cestování právě podle docházky. Proti byl zásadně ale například předseda senátorů za ODS Miloš Vystrčil.

„Já se hodně pohybuji po senátním obvodu a podnikám spoustu dalších jízd na různé komise a výbory, které tam započítány nejsou. Nemusel by to být vždy spravedlivý ukazatel,“ vysvětlil svůj názor pro Blesk.cz v únoru Vystrčil. „To, co projezdíte na plénum, v mém případě, je malé procento toho, co projezdím kvůli tomu, že jsem senátorem. Zrovna teď jsem na cestě z Brna,“ dodal tehdy opoziční senátor.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

oltec ( 13. června 2017 19:54 )

zrušit senát je to odkladiště nepotřebných politiku za nehorázné platy dost na tom že sedí banda ve sněmovně a hádají se tam jak blázni a schvalují si jen svoje platy které pravidelně navyšují je to hnus

1912 ( 13. června 2017 18:05 )

:http://www.parlamentnilisty.cz/.../Sobotka-pry-taji... o-Za-mnoho-penez-490126 Sobotka prý tají obrovský průšvih, který se valí na Česko. Za mnoho peněz. (Parlamentní listy) 31. 5. 2017 Filmový, televizní a divadelní režisér Jiří Svoboda se na svém blogu na serveru Aktuálně.cz zeptal na to, proč premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) veřejnosti tají exekuční výměr ve výši 13 miliard korun vůči České republice. Sobotka podle Svobody ztratil výmluvnost v otázce obstavení veškerých účtů České republiky z rozhodnutí lucemburského odvolacího soudu, a to až do výše pohledávky ve výši cca 13 miliard korun. „Není snad povinností premiéra Bohuslava Sobotky seznámit české důchodce, učitele, zdravotníky a vůbec celou českou veřejnost s tím, zda je informace pravdivá?! Není snad povinností předsedy vlády buď veřejnost uklidnit informací, že zpráva o exekuci na účty ČR ve všech bankách v Lucemburku je nepravdivá, či veřejnost naopak zneklidnit zprávou, že ČR 13 miliard Kč sice podle rozhodnutí odvolacího soudu v Lucemburku dluží, avšak dluh nehodlá splácet?“

hejhej ( 13. června 2017 14:48 )

oldedek: Typický chamtivý je dementní témeř 80letý Schwarzenger, který má tu drzost kandidovat do PS.

limpo ( 13. června 2017 14:36 )

Především je to o inteligenci voličů. Co čekají, když si zvolí starého unaveného pána, který do Senátu ani nedojde? Co je jim platné, že sedí ve své kanceláři, když jejich zástupce při jednáních není slyšet. Potom budou nadávat, že Senát je k ničemu atd.

hejhej ( 13. června 2017 11:30 )

Senátor - důchodce Čuba dokazuje, jaká je odporná politická vyžírka.

Zobrazit celou diskusi
Další videa