Sobota 1. dubna 2023
Svátek slaví Hugo, zítra Erika
Oblačno, déšť 11°C

Brusel bude řešit Babiše. Europoslanci proberou zneužívání médií v Česku

Autor: ČTK, val - 
1. června 2017
06:45

Plénum Evropského parlamentu bude ve čtvrtek diskutovat o riziku politického zneužívání médií v České republice. Dopolední rozprava, kterou zahájí vystoupení zástupkyně Evropské komise, ale nejspíš nevyústí v přijetí žádného konkrétního prohlášení nebo rezoluce. Záležitost se na plénum dostala v souvislosti s Andrejem Babišem (ANO), donedávna oficiálním vlastníkem MF Dnes, Lidových novin a dalších médií.

Problematika se na program nynější bruselské miniplenární schůze europoslanců dostala v první polovině května, tedy nedlouho poté, co v ČR na veřejnost pronikly nahrávky údajně dokazující, že tehdejší vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš ovlivňoval obsah médií, která v minulosti vlastnil a která posléze předal do svěřeneckého fondu.

Babiš sám jakákoli obvinění opakovaně odmítá a k čtvrteční schůzi europarlamentu poznamenal, že evropské instituce by neměly zasahovat do vnitřních věcí ČR.

Řešily se Zemanovy výroky

Téma už v úterý předjednal europarlamentní Výbor pro občanské svobody, spravedlnost a vnitřní věci. Na jeho zasedání zástupce Evropské komise podotkl, že situace v Česku nepředstavuje systematické ohrožení demokratických struktur země. V úterní diskuzi výboru zazněly ale také připomínky útoků na česká veřejnoprávní média i výroků prezidenta Miloše Zemana o novinářích.

Komisi by ve čtvrtek měla na plénu parlamentu zastupovat eurokomisařka pro obchod Cecilia Malmströmová. Ve svém vystoupení nejspíš zdůrazní, že svou roli mohou média plnit jen v nezávislém prostředí, kde nepanují politické nebo komerční tlaky. Upozornit by také měla, že komise má v této oblasti jen malé pravomoci a že jsou to členské státy EU, které mají povinnost zajistit pluralitu a svobodu vyjadřování, které patří mezi základní pilíře demokracie.

Po představitelce komise vystoupí zástupci europarlamentních frakcí a následovat bude debata ostatních europoslanců.

Podívejte se na poslední rozhovor Andreje Babiše coby ministra financí:

Video  Poslední rozhovor s Babišem před „vyhazovem“: Porazili mě!  - Tomáš Belica
Video se připravuje ...

lupinek ( 1. června 2017 18:28 )

Kalouskovci odvádí od diskuze: Připomenutí, co Brusel vyšetřil? Kopíruji sdělení: lybuna, bakalova medie, TOP, KDU-CSL, CSSD, KSCM a telicka si opet zaspinili podlikacky aniz by vstoupili do chlevske mrvy. bum, bum, bum, toto praska! proc blesk nezverejni vsechny udaje o jednani babisovach medii? tak to doplnim, pro objektivtu, nebot zurnaliste jiste dodrzuji kodex, ze? Na půdě Evropského parlamentu se projednávala problematika možného ohrožení svobody médií v České republice. Naprosto zjevný byl nezájem, z 751 europoslanců se zúčastnilo 20 poslanců. prevazne ceskych zoufalcu Švédská komisařka Malmströmová poukázala na omezené pravomoce Evropské komise v otázce svobody a plurality médií. Podotkla, že Komise se může ve věci začít angažovat jedině za toho předpokladu, že je ohrožena unijní legislativa a k tomu doposud nedošlo. V podobném duchu se neslo i vystoupení bývalého prezidenta Litvy Rolandase Paksase z euroskeptické frakce EFDD vedené Nigelem Faragem, který diskusi označil za provokaci založenou jen na jedné kauze. Řekl, že hlavní roli v celé kauze hrál premiér Bohuslav Sobotka, kterému prý padají preference a režiséři tohoto představení mají jediný cíl: zpochybnit politiky, kteří mají úspěch u voličů. V závěru diskuse se k táboru skeptiků přidal i slovenský europoslanec Richard Sulík, který to, že se celou věcí EP vůbec zabývá, pokládá za směšné. takze lidi!!!! presne vime, kdo vse, proti babisovi, to zinscenoval a ve volbach nevolit : TOP 09, KDU-CSL-STAN, CSSD, KSCM + turista za dobrym bydlem TELICKA!! ODS to zahralo do autu. to si kalousek, karl, beloubradek, jurecka, herman, gazdik, sobotka, chovanec, zaoralek, filip a cicmal pospisil s moravcem, slonkovou, drtinovou a smuclerovou z medii, opet nabehli na vidle! BUD FIT, borci! babis ve volbach musi mit min. 53%, aby sestavil jednobarevnou vladu bez pijavic a prizivniku. I já souhlasím s výhrou Babiše.

vavrjan ( 1. června 2017 16:10 )

Nevím co jsme to zvolili za blbce do EU. Jeden jak druhý jedou proti státu . Jsou rádi za ten žold co berou a lidé v ČR jim jsou ukradení. Co je jim do Babiše, ať projednávají svého vrchního ožralu Junkerse, to si nikdo z nich nedovolí, protože by dopadl jako Řecký poslanec, za projev v EU ho nechal ten blb vyvést z jednání. To je prosím demokracie. Jsem pro Babiše, který nechce EURO , jsem proti Bělohrádkovi, který chce EURO do pěti let. Nevolil jsem ho, ale volit buidu a se mnou celá rodina i okolí.

1pravda1 ( 1. června 2017 11:14 )

NE ČEŠI, ALE ZÁSTUPCI LIDOVECKÉ FRAKCE V EU PARLAMENTU, LIDOVCI A TOP00, SVI-NĚ UDAVAČSKÉ, ABY NIČILI BABIŠE, TAK KLIDNĚ DĚLAJÍ OSTUDU ČR. Místo toho, aby už konečně přestali podporovat tu cestovní agenturu EU, která do Itálie denně a denně přiváží mladé muže z Afriky, kde se ale vůbec nebojuje.

1pravda1 ( 1. června 2017 11:11 )

Z celého EU parlamentu přišlo 20 závistivců z KDU a TOP00 cosi projednávat a špinit ČR, 7% strany, co by moc chtěli vyhrát volby, nebo alespoň zničit ty, kteří mají 33%, jak průhledné......................................................................................... ..... že musím povinně přispívat na neobjektivní zpravodajství České televize, je mnohem horší, doufám, že EU parlament se dotkne i tohoto fenoménu, které agentury vlastně ČT platí a kteří politici za nimi stojí! Víme, že Česká televize emitovala korunové dluhopisy v dost velké částce, kolik jich vlastní přímo ředitel České televize? Lidé nejsou hloupí, aby si mysleli, že jediný člověk v politice a v médiích je Babiš ))) jak se nám to snaží nabrífovaná média neustále podsouvat! Z uniklých Sobotkových emailů jsme se dověděli, že agentura stojící za ČSSD ovlivňuje předvolební průzkumy, to vám nevadí, všechno je v pořádku, kromě toho, že ANO má hodně volebních preferencí, tak je třeba na ně cokoliv nacházet a naházet.

jiriwas ( 1. června 2017 10:06 )

Euro chce i Kalousek, Bělobrádek, Gazdík, Fiala + příjem uprchlíků z Afriky se stejnou výší dávek pro EU. Mimo jiné, Němci, Rakušané a Slováci k nám jezdí nakupovat, máme nižší ceny.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa