Neděle 21. dubna 2024
Svátek slaví Alexandra, zítra Evženie
Oblačno 6°C

Nenávist vůči mně nemá hranice, pláče Babiš. „Dělá ČR ostudu,“ tvrdí Pospíšil

Autor: Jaroslav Šimáček - 
31. května 2017
17:20

Andrej Babiš (ANO) jen na dálku přihlíží, jak se na jednání v Bruselu dostal bod Nebezpečí zneužívání médií v České republice, kde je probírán jeho vztah k médiím a jejich údajné ovlivňování. To Babiš odmítá a v reakci pro Blesk.cz uvedl, že nenávist vůči němu nemá hranic. Jde dle něj o politický boj vedený Evropskou lidovou stranou. Do této frakce spadá i europoslanec Jiří Pospíšil (za TOP 09 a STAN). On naopak tvrdí, že jde jen o popis stavu v ČR. A Babišovu ostudu.

Druhým dnem se probírala v Bruselu situace kolem údajného ovlivňování českých médií a jejich nezávislosti v souvislosti s Andrejem Babišem (ANO), který však tato obvinění odmítá.

Tentokrát se o Babišovi bez Babiše jednalo na plénu EPP, Evropské lidové strany. „Během dnešního pracovního jednání naší skupiny vystoupili experti, které jsme pozvali. Třeba Hana Marvanová, která zde byla na mé pozvání. Nebo pan šéfredaktor Šafr, kterého pozval někdo z kolegů. Vystoupil jsem i já a také někteří další čeští poslanci. Snažili jsme se vysvětlit situaci, jak ji vidíme,“ uvedl pro Blesk.cz přímo z Bruselu europoslanec Jiří Pospíšil (za TOP 09 a STAN).

A k tomu, co se ve středu v Bruselu dělo, doplnil: „Já jsem argumentoval jasně, že v ČR nedochází k přijímání zákonů proti médiím, ale je to dle mého názoru problém jednoho člověka – Andreje Babiše, který koncentruje politickou, ekonomickou a mediální moc. A evidentně ovlivňuje, co v jeho novinách odchází, viz rozhovory, které unikly s jeho redaktorem.“

Babiš: V Bruselu poškozují jméno České republiky

Andrej Babiš to sleduje na dálku z Česka. Již mimo ministerské křeslo, které opustil v souvislosti s vládní krizí.

„Je vidět, že ta nenávist vůči mně nemá hranic. Takže se přenáší až do Bruselu, kde tito lidé neváhají poškozovat ČR. Prosadili bod, který tam nemá co dělat. Evropský parlament by to měl projednat jenom v případě, že by česká vláda nekonala. Česká vláda koná, no a samozřejmě ovlivňování médií na základě sestříhaných a zmanipulovaných odposlechů já zásadně odmítám, je to nesmysl,“ řekl Blesk.cz Babiš.    

Odposlechy Andreje Babiše zveřejňuje skupina kolem Julia Šumana. Kromě Babiše na nich vystupuje nyní již bývalý redaktor Marek Přibil z MF Dnes, toto médium přitom patří pod holding Agrofert.

Babiš však z kauzy odposlechů viní své oponenty na domácí politické scéně. A i za českými hranicemi vidí konkurenty, kteří mu nepřejí. „Dneska už je to potvrzeno, že ten politický boj proti mé osobě vede lidová strana v Bruselu, to znamená ty opakované vystoupení poslankyně Grässle, která mě napadala a napadala ČR, šéf evropské lidové strany pan Weber vystoupil na sjezdu KDU-ČSL, kde mě napadal a samozřejmě ten bod zařadili na návrh poslanců TOP 09 pana Niedermayera a pana Štetiny, pan Pospíšil…,“ jmenuje Babiš své kritiky.

VIDEO: Němec Manfred Weber: Musíme garantovat nezávislost médií po celé Evropě

Pospíšil: Když chce brát evropské peníze, nemůže se divit

A právě Pospíšil reaguje: „Nelze se divit, že se Evropský parlament zajímá o to, že v ČR existuje vrcholný politik, který je druhým nejbohatším mužem v zemi, největším odběratelem evropských dotací, to znamená evropských peněz, a současně majitelem médií. To je přece normální.“

Podle něj jde pouze o informační debatu bez závěru či přijatého usnesení. „Expresivní termíny, kterými pan Babiš reaguje na debatu, nejsou na místě. Když chce pan Babiš brát evropské peníze, tak se nemůže divit, že evropské instituce zajímá, kdo je bere a kde ty peníze končí,“ řekl Blesk.cz exministr spravedlnosti.

Babiš přitom naráží také na svou kritičku Ingeborg Grässle z německé CDU Angely Merkelové, která je šéfkou Výboru pro rozpočtovou kontrolu a Babiše kritizuje dlouhodobě za střet zájmů, v minulosti i za kauzu Čapího hnízda. Manfred Weber je pro změnu politik ze sesterské CSU, šéf frakce EPP, který byl o víkendu hostem na sjezdu KDU-ČSL.

Šéf ANO si rýpl i do vystoupení Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL), který řekl, že Evropský parlament se má zapojit do politického boje proti Babišovi – a právě Babiš to považuje za „absolutně skandální“.

VIDEO: Proti zkorumpovanému systému budu bojovat dál, hlásil Babiš v posledním ministerském rozhovoru

Je to jenom politický boj, odvrací Babiš kritiku

Proč ale Babiš zajímá také Němce? Pospíšil má vysvětlení. „Kolegové z jiných zemí nejsou až tak informováni o tom, co se děje v ČR. Nejvíce informací mají Němci, naši sousedé, kteří to vnímají nejvíce intenzivně a citlivě. Jim samozřejmě vadí, že největším odběratelem evropských dotací je Andrej Babiš. A protože dotace jsou převážně z německých peněz, Němci nejvíce platí do evropského rozpočtu, tak se nemůžeme divit německým kolegům, že nejsou nadšeni z toho, že končí v kase českého politika Andreje Babiše,“ tvrdí Pospíšil.    

Babiš se však brání, že do Bruselu na něj chodí různé anonymy a řeší se tam pomluvy. „Není to první případ. Všechny ty různé anonymy, všechny pomluvy na mojí osobu jsou vlastně v tom Bruselu prezentovány těmito lidmi, mými politickými oponenty,“ řekl Blesk.cz.

Ostudu neděláme my, ale Babiš, míní exministr Pospíšil

To však Pospíšila rozlítilo. „Já jsem bod sám neprosazoval – obávám se totiž, že pan Babiš ze sebe bude dělat mučedníka a zneužije to ve volební kampani. Když už byl bod prosazen, je třeba situaci jasně popsat. My jasně říkáme, že současné problémy nejsou ostudou ČR, v ČR fungují nezávislá média, ale je to problém jednoho člověka,“ opakuje Pospíšil.

„Ostudu ČR nedělají europoslanci, ale Andrej Babiš. Problém je v něm. On dělá špatné jméno ČR, ne my, co se snažíme naopak hájit české zájmy,“ vrací úder Pospíšil. Podotýká, že on nikam nekandiduje a nemá potřebu dělat volební kampaň.

Babiš však má jasno. Pro Blesk.cz dodal: „Je to jenom politický boj a je vidět, že ti lidé se neštítí ničeho a jsou připraveni poškozovat české zájmy.“

4552 ( 22. října 2017 18:53 )

Pane Babiš budte dál nad věcí, vy na to máte.Ti ostatní štěkají ze závisti. Vždyt oni 20 roků nedokázali n i c. Hnijí za naše peníze schovaní za funkce a jedině co umí je mlít hubama a nejlépe se vrhat jak zoufalá smečka na toho kdo je prokoukl.Všichni jsou bezcharakterní, protože kdyby byli tak odejdou sami Kalousek, Němcová,spící Karl,a všichi co tam zahnívají celé roky a pracovat se jim nechce.A další následovníky bohužel mají viz dredař - nic jen mletí hubou.

soda ( 22. října 2017 15:30 )

A co je v politice, tak mu diky ni, pristaly zase miliardy na to jeho impérium, tak ho dal oslavujte, vylizane mozky.

soda ( 22. října 2017 15:26 )

Trochu pořádku, hahaha, vzdy a hlavně aby z toho vytezil on nejvice, jenže to ti, co maj misto mozku Burešovu koblihu, nechápou a ze odmitaji, komunisty, vždyť on sam je komous jako hrom.

soda ( 22. října 2017 15:17 )

Je vidět, jak jsou Česi blbi!!!!!!doma na Slovensku!!!!!! ho vyhnali a nechtějí ho tam a tady, ti blbi koblihari mu dali hlasy. To je videt, co jsou ti jeho voli-ci zač. No coment!!! Jak se tlemi a pořád krouti tim krkem, to je taky vizitka jeho osoby no a o te jeho ženě, typicka blondýna, to neni zavist, jak by si někdo mohl myslet, pouze komentovani toho, co se zde stalo, bohužel.

homednes ( 21. září 2017 13:59 )

Že je Bakala přítelem T0P 09, víme. Víme také, že vlastní časopisy Respekt 2006, Economia 2008, týdeník Ekonom, na internetu Aktuálně.cz a DVTV. Kolik jim věnoval dotací, už také víme: Bakala přihlásil ke sponzoringu a prohlásil: "Celkem jsem těmto stranám poskytl částku 28,5 miliónu korun – ODS jsem věnoval 15 miliónů korun, TOP 09 jsem poskytl dar ve výši 7,5 miliónu korun a Věci veřejné ode mne obdržely 6 milionů korun. Předpokládám, že pokud se těmto stranám podaří vytvořit stabilní vládu, budou moci mnohé body ze svého programu úspěšně prosadit," prohlásil podnikatel, který doufá, že tyto strany v budoucnu odolají lákadlům populismu a svou mimořádnou šanci nepromarní. Jaké věci k prosazeni Bakala myslel? Jeho vytunelování OKD a jeho beztrestnost? A divíme se, že všude očerňuje p. Babiše? Už ne!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa