Úterý 11. května 2021
Svátek slaví Svatava, zítra Pankrác
Polojasno 28°C

Babišův nástupce: Po Kalouskovi zůstali mnozí nazí. Šéf TOP 09 rázně kontroval

Autor: Jaroslav Šimáček - 
28. května 2017
15:20

Státní rozpočet i důchodci, kteří si přivydělávají sekáním trávníku. Nejen o tom se v neděli přeli šéf TOP 09 Miroslav Kalousek a nástupce Andreje Babiše na ministerstvu financí Ivan Pilný (ANO). Babišův návrh s deficitem 50 miliard korun Kalouskovi nevoní, zopakoval v debatě České televize. Zvýšené výdaje však Pilný zdůvodnil i tím, že po Kalouskově vládě zůstali někteří nazí. A bylo nutné je obléknout.

„Známý americký investor Warren Buffett říkal, že teprve když opadne příliv, pozná se, kdo plaval nahý. Když opadl příliv, tak po tom, co byl ministrem financí pan předseda Kalousek, tak mnozí byli nazí,“ uvedl v ČT Ivan Pilný, který v čele ministerstva financí vystřídal tento týden Andreje Babiše (oba ANO).

„Jak firmy, tak i lidé, takže jsme je museli aspoň trochu obléknout. To se podařilo, proto narostly mandatorní výdaje. Samozřejmě nemůžeme je oblékat do brokátu,“ dodal zástupce ANO.

Pilný tak bránil zvýšené mandatorní výdaje státu, tedy ty, které je stát povinen zajišťovat podle zákona. Ať už jde o penze, nemocenské dávky, státní sociální podporu či státní příspěvky ve zdravotním pojištění, penzijním připojištění či stavebním spoření apod. 

Pilný: Nevím, jakou jehlou šil rozpočet Babiš

Rozpočet je pro Pilného hlavní úkol. Jeho návrh musí vláda schválit a odeslat do Sněmovny do konce září. Tento týden návrh kritizovala i ČSSD, jejím ministrům v něm chybí miliardy.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) byl návrh šitý horkou jehlou. „Já jsem nebyl u toho, jakou jehlou to šil můj pan předchůdce,“ vzkázal Pilný.

VIDEO: Ivan Pilný byl jmenován ministrem financí. Zeman děkoval Babišovi

Video Proslov Miloše Zemana po jmenování Ivana Pilného ministem financí - Jan Jedlička

Kalousek: Více projídají, než investují

Miroslav Kalousek (TOP 09) zkritizoval, že Babiš a po něm i Pilný počítají s deficitem rozpočtu 50 miliard korun. Po čtyřech letech růstu to šéf TOP 09 označil za „nestydatě vysoké číslo“.

„Už teď se ale ukazuje, že těch 50 miliard deficitu bylo velmi rozumné a že bude velmi obtížné ho dodržet,“ oponoval Pilný. Podle Kalouska by ale měl být rozpočet vyrovnaný. „Zoufale málo peněz“ v něm však vidí na nezbytné investice.

Vláda přitom podle šéfa TOP 09 „daleko více peněz projídá, než investuje“. „Korunu máte jenom jednu. Buď ji projíte, rozdáte ji na předvolební dárky, a nebo ji investujete na investice nezbytné pro budoucnost. Obrana, infrastruktura...,“ uvedl Kalousek a jmenoval peníze nutné na to, aby se mohlo stavět, aby armáda mohla nakupovat či aby měli policisté na benzín.

Hádka o peníze pro Stropnického

Debatu Kalouska s Pilným provázel spor o peníze právě na obranu - a nárůst výdajů, ke kterým se ČR v rámci NATO zavázala. Kalousek upozorňoval, že jsme se zavázali k výdajům na obranu 1,4 procenta HDP a Babiš to snížil na 1,16 procenta HDP. Prosil proto Pilného, aby závazky, které jsou nezbytné pro život a bezpečnost v Česku, nezpochybňoval. Jejich splnění je na ministru obrany Martinovi Stropnickém (ANO).  

„Okej, já jsem tohle neškrtl, škrtl to můj předchůdce, budu se na to muset podívat, určitě je to vysoká priorita,“ reagoval Pilný s tím, že „my už jsme ve válce, mimochodem“. A to v kyberprostoru.

Pozastavil se však i nad Kalouskovou kritikou, že ministr z ANO bude vždy spjatý s Agrofertem. „Nemám nic společného s Agrofertem, nikdy jsem neměl nic společného s Agrofertem a to, že jste mě jmenoval místodržícím pana Babiše, to je hezký titul, v Poslanecké sněmovně používáte vůči mé osobě daleko expresivnější výrazy,“ zmínil Pilný.

Spor o důchodce sekající trávník

Pilnému se ale jako bumerang vrátila slova z minulé soboty a rozhovoru pro Právo. Týkala se českých důchodců a výdaje na ně. „Odmítám slovo důchodce, je to senior a tomu bychom měli zajistit určitou kvalitu života. Není to jen o tom, že mu budeme přes plot házet zbytky. Ti lidé mohou ještě pracovat. Nemohou řídit třeba autobus, ale mohou pracovat... Určitě sedmdesátiletý člověk nebude řídit autobus, ale může sekat v parku trávu,“ říkal Pilný.

Kalousek se toho na ČT s chutí chytil. „Také řekl, že za nějaký čas budou muset sedmdesátníci sekat parky, aby se uživili, je to legitimní přístup, já ho nezpochybňuji, jenom říkám, že my se s tím odmítáme smířit,“ kritizoval Pilného s tím, že se stárnutím obyvatelstva je nutné zajistit i jeho důstojné dožití. 

Pilný uvedl, že nevidí možnost, že by se někdy došlo k dohodě ohledně penzijní reformy. „Já prostě v penzijní reformu nevěřím,“ podotkl. Kalousek oponoval, že na penzijní reformu odmítá rezignovat.

„To se mě osobně dotýká, ta omílaná fráze, že posílám důchodce, aby si přivydělali sekat trávu. Tak ona to není pravda. Já jsem mluvil o kvalitě života,“ bránil se Pilný. Seniorům by podle něj pomohl například bezplatný internet či více peněz na univerzity třetího věku.

Pokud někdo chce, má na to síly, tak si pak může přivydělat. „Někteří ani nemohou pracovat, zcela evidentně. Je to logické. Ale mluvím o kvalitě života, ne o tom, že posílám ty lidi sekat trávu,“ dodal Pilný.

Kalousek ohledně důchodů varoval, že s tím, jak to současná vláda vede, „dnešní třicátníci na ty důchody mít prostě nebudou, protože na ně nebude“. Oba však označili za nepopulární, ale nutný krok zvýšit spoluúčast ohledně spoření na stáří.

Přemíra státních zaměstnanců

V jeden moment však Kalousek Pilnému dokonce i děkoval. Za to, že neříkal, že za všechno může Kalousek. „Tady je jisté novum, bývalý ministr financí by to řekl určitě úplně jinak,“ vzpomněl šéf TOP 09 častý argument Andreje Babiše.

Kritizoval však i to, že za této vlády vzrostl o 30 tisíc počet státních zaměstnanců, což označil za nehospodárnost a nesmysl, který bude stát na daních lidí od roku 2013 do konce toho letošního 50 miliard.

Kalousek přiznal, že se trochu styděl, že sám počet státních zaměstnanců nesnižoval více - a dnes jich je přes 400 tisíc, dodal: „Já bych chtěl jenom podotknout, že jsem členem vlády asi 4 dny,“ kontroval Pilný tím, že řada věcí, které vyslovil Kalousek, nepadají na jeho hlavu.

oliwer.oliwer ( 29. května 2017 17:15 )

Kalouska by už neměli nikde ukazovat ,on je tak drzý ,že se pořád cpe do politiky ,měl svůj čas a co udělal ...nic!!!!!! ,jenom co mohl to nechal svým známým rozkrást , on má hadí kůži ....

joudajoudovy ( 28. května 2017 20:16 )

nez cist blivu, tak se podivejte na zaznam a pak muzete posoudit kdo co rikal a co vam blivaci vnucuji. http://www.ceskatelevize.cz/porady/1126672097-otazky-vaclava-moravce/217411030510528-ota zky-vaclava-moravce-2-cast/video/547666

jajanene ( 28. května 2017 20:00 )

Kalousek je záchrana? To je nejlepší vtip roku, ale teď vážně. Nikdo v této zemi není horší Kalouska, to ale zřejmně nechápete, tak si počkejte, až Vám to jednou dojde. A to se vyhýbám tématu, jako odstraňování nepohodlných a tp.

zednik ( 28. května 2017 19:20 )

Nevím kdy Pilný naposledy sekal trávu, ale myslím, že na to má lidi. Ono chodit v 70 s křovinořezem nebo sekačkou celý den není žádný med. A navíc tahle práce je ohodnocena almužnou. A to se státu bude hodit. Udělat z lidí před důchodem žebráky a důchod , už takhle nízký jim tím pádem ještě ponížit. A Kalousek je naprostý ubožák. To už není ani demagogie, to co plácá...

sores ( 28. května 2017 19:17 )

Politický ož.rala Kalousák nenáviděný celým Českem už by měl vypadnout a jít do důchodu. Už když slyším jeho odporný huhňavý hlas arogantní, se mi chce fakt blít!!!

Zobrazit celou diskusi
Další videa