„Celý život žijí za cizí.“ Babiš udeřil v bitvě o rozpočet na ministry

Autor: Jaroslav Šimáček - 
26. 5. 2017
12:26

Návrh rozpočtu na příští rok je šitý horkou jehlou, chybí v něm miliardy, pustily se špičky ČSSD do rozpočtu, který ještě coby ministr financí připravoval nyní již řadový poslanec Andrej Babiš. Toho kritika vytočila. A opřel se do ministrů, že se mají naučit šetřit a méně „jezdit po výletech“. Rozpočet se schodkem 50 miliard však v reakci pro Blesk.cz kritizuje i ekonom Lukáš Kovanda. Podle něj chybí peníze např. na obranu.

Vládní krize odeznívá, klid a mír v koalici však nezavládl ani s odchodem Andreje Babiše (ANO) z kabinetu, který vede premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ostré výtky padaly vůči návrhu rozpočtu na čtvrteční tiskovce sociálních demokratů, kde premiér a ministři cupovali návrh rozpočtu, který na ministerstvu financí připravoval ještě Babiš.

„Ten návrh je do značné míry šitý horkou jehlou, identifikovali jsme tam celou řadu problémů,“ uvedl Sobotka. A ministři Kateřina Valachová, Michaela Marksová či Miloslav Ludvík (všichni ČSSD) se střídali v kritice, kolik miliard v jejich resortech a kde přesně chybí. Na učitele a školy, sociální kapitoly, zdravotnictví.

VIDEO: Andrej Babiš v posledním rozhovoru coby ministr mluvil o „neskutečném podrazu“
Video  Poslední rozhovor s Babišem před „vyhazovem“: Porazili mě!  - Tomáš Belica

Babiš: Ministři si jezdí po výletech a nešetří

ANO však nyní vrací úder. „Ministři, kteří křičí, že jim v navrženém rozpočtu pro příští rok chybí miliardy korun, měli konečně začít šetřit. To totiž neumí, to neznají, žijí celý život za cizí, nikdy na svém nepracovali. Tak ať nevykládají nesmysly a začnou konečně šetřit,“ ohradil se Andrej Babiš na sociální síti. 

Ministrům vytkl mimo jiné to, že neumí čerpat z evropských fondů. „Nečerpají, nešetří, stále jezdí po nějakých zahraničních výletech, nechť se soustředí, začnou řídit svá ministerstva a najdou úspory,“ pokračoval exministr.

Babiš dodal, že hlavní jednání o rozpočtu teprve přijdou. A to s koncem srpna a v září. „Ministr financí je kvalifikovaný, aby to vyjednal. Fakt nevím, kam ten spěch,“ upozornil Babiš, kterého na ministerstvu financí vystřídal poslanec Ivan Pilný (ANO), šéf sněmovního Hospodářského výboru.

VIDEO: Sobotka s Babišem a jeho nástupcem Pilným na ministerstvu financí o úkolech pro nového ministra

Video  Co si Bohuslav Sobotka slibuje od nového ministra financí Pilného?  - Jan Jedlička

Sobotka: Chceme udržet schodek 50 miliard

Samotný rozpočet má mít přitom schodek 50 miliard korun. Alespoň jak to Babiš původně zamýšlel. Tento schodek chce udržet i premiér Sobotka, který sám působil coby ministr financí od července 2002 do září 2006.

„Musíme ten návrh znovu probrat. Já budu dělat všechno pro to, abychom udrželi schodek 50 miliard korun, není důvod, abychom měli schodek větší,“ řekl iDnes.cz Sobotka. 

„My bohužel plánujeme výdaje, které se nakonec nevyčerpají, což nakonec zlepší bilanci státu, ale je to naprosto neproduktivní. Já bych byl rád, kdybychom se také nemilosrdně podívali na naplánované výdaje a řekli si, kde skutečně ty výdaje jsme schopni utratit. A tam, kde je nejsme schopni utratit, tak je přesuňme do těch oblastí, kde je vláda naléhavě potřebuje,“ dodal. 

Kritika z ODS: Ekonomicky dobré počasí a zbytečné dluhy

Samotný plánovaný schodek 50 miliard však má i své kritiky. „V takové době je normální mít vyrovnaný rozpočet. Vytvářet deficity v úspěšném a stabilním státě je nezodpovědnost nebo neschopnost,“ míní ekonomický expert ODS Jan Skopeček.

Vyzval Babišova nástupce Pilného, aby se návrhem rozpočtu pro příští rok začal zabývat od prvního dne. „Návrh rozpočtu musí být přepracován, není důvod takto masivně v době ekonomicky dobrého počasí občany ČR zadlužovat,“ dodává.

Ekonom: Je třeba se zaměřit i na armádu a bezpečnost

Rozpaky budí plánovaný rozpočet i u odborníků. „Schodek 50 miliard korun je omylem, to by určitě nemělo být za této situace, kdy máme prosperující ekonomiku, a není důvod se uchylovat k deficitnímu financování. Naopak by v této době měly být vytvářeny přebytky pro časy horší prosperity,“ řekl Blesk.cz Lukáš Kovanda, hlavní ekonom investiční společnosti Cyrrus.

Současné plány podle něj ukazují na to, že ani sociální demokraté, žádající další miliardy, nepochopili problém, který tu byl během (zatím) poslední finanční krize. Z důvodu dřívější „rozhazovačnosti“ se nepodařilo vytvořit dostatečné „polštáře“, během krize se pak musely utahovat opasky a zvyšovat daně, což prodloužilo trvání důsledků krize, upozorňuje ekonom.

V návrhu rozpočtu vidí finanční expert však i povážlivé díry. Třeba v nedostatku peněz na obranu či bezpečnost, řešenou v celé Evropě kvůli hrozbě teroru. „Vzhledem ke stále napjatější geopolitické situaci, vzhledem k rétorice USA je třeba – a plyne to i z našich závazků, které máme v rámci NATO – navyšovat daleko razantněji naše výdaje, které máme na armádu, na obranné účely. V tomto smyslu navýšení, se kterým se počítá pro rok 2018, je stále velice slabé,“ pokračuje ekonom.

Kovanda varuje před tím, že jde o pouhých 1,13 procenta HDP, přitom by Česko mělo docílit výdajů ve výši 2 procent. „Trajektorie k tomuto cíli by měla být rozhodnější, než jak je v tom návrhu na rok 2018. Z tohoto hlediska je to velká chyba. Stát vydává prostředky tam, kde za ně získá hlasy voličů – zvyšování platů státních zaměstnanců, důchodů. Ale v těchto sektorech by se nemělo přidávat. Tahounem ekonomiky je spotřeba domácností a nezdá se, že by domácnosti třely bídu s nouzí. Měli bychom se soustředit na jiné výdajové položky,“ podotýká.

Kalousek: Dál to vede Babiš. Ten ukázal koupelnu

Dohodnout obrysy rozpočtu přitom připadne na nového ministra Pilného. Opoziční lídr a další exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) si však rýpl, že vedení resortu se de facto nemění.

„Nezmění se vůbec nic, Andrej Babiš dál bude řídit ministerstvo financí, už ne z Letenské ulice, ale z Agrofertu. Pan premiér dál ponese odpovědnost za jeho finanční čachry,“ říká Kalousek.

Babiš, který skončil coby ministr financí i vicepremiér, se chce nyní soustředit na předvolební kampaň a vyráží mezi lidi. První den po svém vládním působení strávil v Kutné Hoře, kde tradičně kritizoval „tradiční politiky“. Babiš dal během něj i nahlédnout do svého soukromí – koupelny či šatny. To když uveřejnil na Facebooku video, jak se loučil s úřadem.

U nového ministra financí Pilného ekonom Kovanda očekává, že „pojede v liniích, které jsou přesně určeny Andrejem Babišem, a nevychýlí se od nich“. „Takže nečekejme žádné převratné změny. Je to v podstatě prázdninový ministr financí, který je tam pravděpodobně do té doby, než se ANO podaří zvítězit a obsadit toto ministerstvo jinou figurou,“ věští Kovanda úspěch Babišovu hnutí.

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

zdenek43 ( 27. května 2017 00:29 )

++ „Babiš má policajty, já mám podsvětí,“ svěřil se svým známým Pitr. ++ Podnikatel Tomáš P i t r , někdejší obchodní partner zavražděného Františka Mrázka, kdysi mezi přáteli prohlásil, že se musí kvůli bezpečnosti svého byznysu obklopovat mafiány. Zdůvodnil to tím, že jeho úhlavní s o k Andrej B a b i š používá v boji proti němu policejní složky. „Babiš má policajty, já mám podsvětí,“ svěřil se svým známým Pitr. V Pitrově větě byl velký kus pravdy. Nejen pokud šlo o jeho vztahy s podsvětím, ale i pokud jde o Babiše a policisty. Svět Andreje Babiše je totiž do jisté míry propojen se světem policejních a zpravodajských důstojníků už desítky let. ++++Rozkradený SSM Majetek za dvě miliardy Svazácký majetek podle odhadů čítal více než dvě miliardy korun. Po roce 1989 přešel do Fondu dětí a mládeže. V 90. letech začal mizet Z fondu se v průběhu 90. let začal majetek vytrácet. Několikrát na to upozornil bývalý šéf NKÚ Lubomír Voleník.....Po roce 2000 zmizel úplně. ++++legalizace??? majetku bývalých mocenských struktur (třeba lidé z PZO Motokov, ... že nebylo kam vyvážet, ono nebylo co vyvážet!), se odhadují na další b i l i o n korun ......... +++++majetek StB ......

zdenek43 ( 26. května 2017 23:49 )

„Celý život žijí za cizí.“ Babiš.......... ANO NEJVETSI ZLODEJ VYKRIKUJ , CHYTTE ZLODEJE ........ ++++Andrej Babiš se narodil v Bratislave v roce 1954 v prominentní komunistické rodine. Jeho otec byl v 50. letech reprezentantem ceskoslovenských podniků v Etiopii a Francii. Podle archivních dokumentů byl Andrej v roce 1982 naverbován od StB jako agent s krycím jménem Bureš a byl clenem KSČ. Andrej chodil na gymnázium ve Svýcarsku a je absolventem Vysoké skoly ekonomické v Bratislave. Slovák Andrej prisel do Prahy v roce 1994 t é m e r bez p e n e z. Má ceské obcanství od roku 2000. +++ K financování nákupu státního majetku sloužily u k r a d e n é státní finanční prostředky z kont PZO (Podniků zahraničního obchodu) v zahraničí nebo tajných kont StB v zahraničí (Agrofert komunisty a agenta StB Andreje B a b i š e nebo Třinecké železárny spolupracovníka StB Tomáše Chreneka). Odhaduje se, že „PZtky“ disponovaly 500 mil. Kčs na kontech v zahraničí ve volně směnitelných měnách. Kolik miliard nakradli estébáci a bylo uloženo v zahraničí asi nikdo nespočítá, zahraniční konta StB jsou v ČR tabu. Proto tolik tajemných firem ze zahraničí v české privatizaci (např. Appian) a tajemných sponzorů politických stran (např. mrtvého Maďara Lajose Bácsiho a na exotickém Mauriciu žijící Radjiv M. Sinha /Milan Šrejbr byl jen výmluva/). K úplné dokonalosti bylo rozkrádání dovedeno uzavíráním smluv s FNM, kdy majetek přecházel na kupujícího podpisem smlouvy a ne zaplacením kupní ceny (Nanuk, Českomoravské mrazírny, Bomeco, Jemča, Drůbežářský podnik Libuš a Xaverov komunisty Miroslava Tomana, ministra ve vládě "Zemana"). Tak se stalo, že majetek byl nakoupen na nastrčenou firmu, obratem prodán a dluh zůstal za nastrčenou firmou. Dluh později přešel do Konsolidační agentury, kde byl odkoupen stejnými mafiány, kteří jej vytvořili (samozřejmě přes nastrčené firmy), za jednotky procent původní ceny (např. Toman, Charouz, Kellner, Chrenek aj.). Dalším trikem bylo uzavírání smluv

al.bunda ( 26. května 2017 17:14 )

A udeřil přesně na hlavičku,uvidíme která trefená husa zagágá první

joudajoudovy ( 26. května 2017 15:53 )

zdenekk a kde je radost nad go go go gloglajicim kalouskem?

joudajoudovy ( 26. května 2017 14:13 )

zdenekk + tve cerne duse, mam pro tebe radostnou zpravu: zverejneno na CT, cca pred 10min. STRANICKÉ PREFERENCE A VOLEBNÍ MODEL V KVĚTNU 2017 ANO 33% CSSD 14% ODS 13% KSCM 11,5% KDU-CSL 8,8% Kalousek 7% STAN 2%

Zobrazit celou diskusi
Další videa