Sněmovní rekord: „Bitky“ Kalouska a Babiše zapisuje nejstarší stenograf na světě

Autor: pet, ČTK - 
25. května 2017
12:56

Těsnopisecká práce ve Sněmovně je nyní mnohem obtížnější než za minulého režimu, říká dlouholetý parlamentní stenograf Jiří Novák. Z profesního hlediska dává přednost řečníkům s promyšlenými projevy. Devadesátiletý Novák to uvedl v rozhovoru s novináři potom, co ve čtvrtek ve Sněmovně převzal od zástupců pelhřimovské Agentury Dobrý den certifikát o zápisu do České knihy rekordů. Je nejdéle sloužícím parlamentním stenografem na světě, práci se věnuje už 65 let.

Novák podotkl, že dříve byl Parlament v podstatě jen k tomu, aby schvaloval a podle něho tedy dával punc demokratického rozhodování záležitostem, které byly rozhodnuty jinde, a neřešil je. „Dneska je Parlament místem, kde se řeší věci, takže to má za následek, že předmětem jednání, a tudíž také psaní je v podstatě všechno. Pokud bych to měl říci velice stručně, od pouliční prostituce až k Einsteinově teorii,“ řekl.

Práci stenografům stěžuje i nárůst počtu různých zkratek, v nichž se už nelze zpaměti zorientovat a je nutné je hledat na internetu, a také zhoršující se artikulace vystupujících. „Bohužel realita je taková, že my často sedíme půldruhého metru od řečníka, a při nejlepší vůli nerozumíme, co řekl,“ postěžoval si Novák. Na druhou stranu zdůraznil, že obsahová stránka projevů neklesá.

VIDEO: Jiří Novák o stenografii a Sněmovně

Nejdřív myslet, pak mluvit

Dává přednost, jak uvedl, řečníkům, kteří nejdříve myslí a pak teprve mluví. Novák to vysvětluje i tím, že ani v těsnopisu, byť je stručnější než latinka, není možné zaznamenat řeč doslova a musí se krátit. Potom je důležitá logická struktura projevu. V první lize jsou v tomto směru podle stenografa současný a předchozí prezident, tedy Miloš Zeman a Václav Klaus. „Měl jsem předem jistotu, že nemůže nastat něco, čemu bych nerozuměl,“ řekl.

Bez těsnopisu by se Novák neobešel, a to nejen kvůli práci v dolní komoře, ale zejména kvůli své duševní práci. Nejde podle něho jen o záznamový prostředek pro mluvenou řeč, ale hlavně o prostředek racionalizace. „Když si potřebuju cokoli poznamenat, činím to těsnopisem,“ poznamenal. A ačkoli se nyní často mluví o konkurenci digitálními záznamovými prostředky, je podle Nováka mnoho situací, kdy není celý záznam potřeba, je naopak jen zdržením.

 

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa