Sněmovní rekord: „Bitky“ Kalouska a Babiše zapisuje nejstarší stenograf na světě

Autor: pet, ČTK - 
25. 5. 2017
12:56

Těsnopisecká práce ve Sněmovně je nyní mnohem obtížnější než za minulého režimu, říká dlouholetý parlamentní stenograf Jiří Novák. Z profesního hlediska dává přednost řečníkům s promyšlenými projevy. Devadesátiletý Novák to uvedl v rozhovoru s novináři potom, co ve čtvrtek ve Sněmovně převzal od zástupců pelhřimovské Agentury Dobrý den certifikát o zápisu do České knihy rekordů. Je nejdéle sloužícím parlamentním stenografem na světě, práci se věnuje už 65 let.

Novák podotkl, že dříve byl Parlament v podstatě jen k tomu, aby schvaloval a podle něho tedy dával punc demokratického rozhodování záležitostem, které byly rozhodnuty jinde, a neřešil je. „Dneska je Parlament místem, kde se řeší věci, takže to má za následek, že předmětem jednání, a tudíž také psaní je v podstatě všechno. Pokud bych to měl říci velice stručně, od pouliční prostituce až k Einsteinově teorii,“ řekl.

Práci stenografům stěžuje i nárůst počtu různých zkratek, v nichž se už nelze zpaměti zorientovat a je nutné je hledat na internetu, a také zhoršující se artikulace vystupujících. „Bohužel realita je taková, že my často sedíme půldruhého metru od řečníka, a při nejlepší vůli nerozumíme, co řekl,“ postěžoval si Novák. Na druhou stranu zdůraznil, že obsahová stránka projevů neklesá.

VIDEO: Jiří Novák o stenografii a Sněmovně
Video Sněmovní stenograf o řečech politiků: Rozebírají vše od prostitutek po Einsteina - Blesk/Jakub Kopřiva

Nejdřív myslet, pak mluvit

Dává přednost, jak uvedl, řečníkům, kteří nejdříve myslí a pak teprve mluví. Novák to vysvětluje i tím, že ani v těsnopisu, byť je stručnější než latinka, není možné zaznamenat řeč doslova a musí se krátit. Potom je důležitá logická struktura projevu. V první lize jsou v tomto směru podle stenografa současný a předchozí prezident, tedy Miloš Zeman a Václav Klaus. „Měl jsem předem jistotu, že nemůže nastat něco, čemu bych nerozuměl,“ řekl.

Bez těsnopisu by se Novák neobešel, a to nejen kvůli práci v dolní komoře, ale zejména kvůli své duševní práci. Nejde podle něho jen o záznamový prostředek pro mluvenou řeč, ale hlavně o prostředek racionalizace. „Když si potřebuju cokoli poznamenat, činím to těsnopisem,“ poznamenal. A ačkoli se nyní často mluví o konkurenci digitálními záznamovými prostředky, je podle Nováka mnoho situací, kdy není celý záznam potřeba, je naopak jen zdržením.

 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Zobrazit celou diskusi
Další videa