Sobota 20. dubna 2024
Svátek slaví Marcela, zítra Alexandra
Zataženo, déšť se sněhem 7°C

Sněmovna bude vyšetřovat Babišovy nahrávky. Kvůli úniku z policejního spisu

Andrej Babiš (ANO) bude zajímat vyšetřovací komisi. Ta se ho zřejmě bude ptát, zda nedošlo k úniku z policejních spisů...
Andrej Babiš (ANO) bude zajímat vyšetřovací komisi. Ta se ho zřejmě bude ptát, zda nedošlo k úniku z policejních spisů...  (Autor: ČTK/EPA/Reu)
Autor: zst - 
24. května 2017
12:34

V Poslanecké sněmovně vznikne vyšetřovací komise, která se bude zabývat možným únikem z policejních spisů. Ten se objevil na nahrávkách, kde má mluvit vicepremiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš. Proti zřízení komise byli členové hnutí ANO a několik lidovců, prosadili ji tak členové koaliční ČSSD ve spojení s opozicí.

V sedmičlenné komisi má mít po jednom zástupci každý poslanecký klub. Výsledek zkoumání by komise měla dát plénu do konce srpna.

Komise má prověřit případné protiprávní jednání v souvislosti s možným neoprávněným získáváním spisů orgánů činných v trestním řízení. Má se zaměřit také na to, zda údaje z těchto spisů nebyly zneužívány k ovlivňování politické soutěže nebo destabilizaci demokratického právního státu. „Pokud se objeví informace, že jsou tyto elementární principy v ohrožení, Poslanecká sněmovna by neměla zůstat nečinná,“ řekl za předkladatele Lukáš Pleticha (ČSSD). Právě jeho strana vznik komise iniciovala.

„Neprovádí vyšetřování trestné činnosti, ale získává informace. Odpovědnost je politická,“ dodal s tím, že komise nemá nahrazovat vyšetřování policie, případně policejní inspekce.

Pro zřízení komise hlasovalo 82 ze 130 přítomných členů dolní komory, proti jich bylo 36, zejména z řad hnutí ANO.

Únik informací z policejních spisů naznačuje jedna z uniklých nahrávek, na kterých figuruje ministr financí Andrej Babiš společně s novinářem Markem Přibilem. Šéf hnutí ANO měl podle nahrávky přístup do živého policejního spisu. Babiš to ale striktně odmítá.

„Naši koaliční partneři jdou tak daleko, že mluví o trestném činu, že jsem dostal nějaký živý spis,“ opakuje Babiš. „Žádný živý spis jsem nikdy nedostal, já to zásadně odmítám, je to sprosťárna, je to skandál,“ dodal.

panda82 ( 25. května 2017 07:58 )

No furt se všechno vyšetřuje a nic se konkrétního nevyšetřilo , Sobotkovy vyblitky nemají asi opodstatnění, nebo vyšetřovatlé mají školy z Plzně a neví , neví co ten Sobotka chce, taky má jen mgr na právech, na státnice už neměl, kdo by mu je napsal

hejhej ( 24. května 2017 20:35 )

Miliardová zápletka vládní krize :O tom nás media zamínají informovat: Dne 27. dubna odvolací soud v Lucembursku s konečnou platností rozhodl o tom, že společnost Diag Human je v právu a může v Lucembursku zabavit finanční prostředky České republiky až do výše dlužné částky. V současnosti je to zatím více než třináct miliard korun. Zapomínají psát o Součkové, která dala ze státních peněz odměnu 1 mil.korun.

spalek ( 24. května 2017 19:20 )

PS bude vysetrovat A proc nevysetruje stare, letite prusvihy, ktere danove poplatniky pripravily o miliardy? Mohou proklepnout i usetrene nahrady Sobotky.

sensadrak ( 24. května 2017 16:34 )

No jo, Zemana od pobytu v Číně už nikdo neviděl, Babiš konečne odtáhnul a vyplouvají na něho nepěkné věci. Preference oběma ***.dům klesají.

panda82 ( 24. května 2017 15:35 )

Sněmovna by měla pracovat a ne se zabývat drbama, jsou drazí to jim nedochází, no ale vlastně oni ty makovice co nosí na krku stejně nic neumí

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa