Klec svou velikostí odpovídá po přepočtu na člověka velikosti kleci pro lišku. „Samotné hlasování ve Sněmovně potrvá dvacet sekund a během nich se rozhodne o životě a smrti desítek tisíc lišek a norků. Nesmíme dopustit, aby toto hlasování zapadlo jako jedno z mnoha,“ uvedl předseda spolku Marek Voršilka. Spolek tak chce poslancům při cestě do práce i z práce každý den připomínat dosah jejich rozhodnutí.

Do klece se budou aktivisté zavírat po celý měsíc, i kdyby byla norma ve Sněmovně schválena dříve. Následně by totiž o zákonu hlasoval ještě Senát. Zatím není jasné, v jakém znění Sněmovna novelu schválí. Norma by mohla zavést odklad zákazu pro dosavadní chovatele. Ministerstvo zemědělství prosazuje návrh, aby nemusely skončit farmy věnující se například chovu lišek nebo norků, které by splňovaly podmínky programu WelFur o životních podmínkách chovaných zvířat.
Tadeáš se na protest nechal do klece na Malostranském náměstí zavřít už v 7 hodin ráno, z klece se dostane až za 12 hodin.
Tadeáš se na protest nechal do klece na Malostranském náměstí zavřít už v 7 hodin ráno, z klece se dostane až za 12 hodin.
Autor: ČTK

Kdy politici zakážou farmy?

Podle předsedy sněmovního výboru pro životní prostředí Robina Böhnische (ČSSD) ale jde o program chovatelů kožešinových zvířat. Podle Parlamentního institutu by Česko bylo zřejmě jediným státem EU, který by umožňoval výjimku pro držitele certifikátu WelFur, který je financovaný soukromou evropskou asociací chovatelů kožešinových zvířat.

Zatím není zřejmé, ke kterému datu by zákaz platil. Zákaz by podle poslanců, kteří ho prosazují, měl platit od konce příštího roku. Böhnischův výbor doporučil odklad na konec ledna 2019, Böhnisch sám navrhl leden 2021 spolu s úpravou kompenzací. Ještě rok navíc navrhoval dát provozovatelům farem poslanec ANO Josef Kott, doporučoval jim také kompenzovat nejen náklady spojené s ukončením chovu, ale i roční čistý zisk. Zemědělský výbor doporučil odklad až na deset let, co je podle předkladatelů novely neopodstatněné. Novela by měla zakázat »chov a usmrcování zvířat výhradně nebo primárně za účelem získání kožešin«. Netýkala by se tedy například chovu králíků nebo nutrií. Provozovatelé by mohli žádat kompenzace od státu, podle návrhu by neměly být nárokové. Chovatelé by podle zemědělského výboru měli dostat od státu kompenzaci za zrušení farmy, ovšem jen v případě, pokud chov zahájili nejpozději koncem loňského června.