Jihočeský kraj povede žena. Zimolu nahradí Ivana Stráská z ČSSD

Autor: mah, ČTK - 
24. dubna 2017
15:51

Na nové hejtmance se v pondělí shodla nová koalice. Ivana Stráská z ČSSD v čele kraje nahradí svého stranického kolegu Jiřího Zimolu. Ten se již dříve rozhodl, že se o hejtmanské křeslo znovu ucházet nebude. Noví partneři ČSSD, KDU-ČSL, Jihočeši 2012 a Pro Jižní Čechy by měli ve středu podepsat koaliční smlouvu. Každá strana bude mít v krajské radě jednoho náměstka.

Nová koalice nahradí alianci ČSSD, ANO a Jihočeši 2012. Stráskou coby hejtmanku a vedení kraje patrně zvolí zastupitelé na svém mimořádném zasedání ve čtvrtek. Tam by také měl svou funkci složit dosavadní hejtman Zimola, který již dříve uvedl, že se o ni znovu ucházet nebude.

Pozici statutárního náměstka zaujme Josef Knot (Pro Jižní Čechy), který bude dohlížet na investice a rozvoj. Jaromír Novák z ČSSD se podle dohody stane náměstkem pro finance, náměstek z hnutí Jihočeši 2012 Pavel Hroch bude mít rezort zemědělství a životní prostředí, náměstkem za KDU-ČSL pro školství a sociální věci bude Zdeněk Dvořák.

Uvolněným radním pro dopravu se stane Jiří Švec (Pro Jižní Čechy) a radním pro oblast veřejných zakázek Antonín Krák (ČSSD). Všechny koaliční subjekty potom nominují jednoho člena na pozici neuvolněného radního.

V zastupitelstvu bude mít nová koalice nejtěsnější většinu 28 mandátů z 55. Partneři se shodli na tom, že hodlají změnit systém odměňování ve vedení jihočeských nemocnic řízených krajem. Předseda představenstva společnosti Jihočeské nemocnice Martin Bláha v úterý uvedl, že dá svou funkci k dispozici. Nahradí jej bývalá ministryně zdravotnictví a nyní krajská zastupitelka Zuzana Roithová z KDU-ČSL.

Právě otázka zdravotnictví vedla k pádu předchozí koalice. ANO kritizovalo fakt, že Bláha za své funkce ročně bere 7,2 milionu korun a nechává stavět pro hejtmana Zimolu rekreační dům v Lipně nad Vltavou. Zimola však nepřistoupil na to, že by Bláhu odvolal, protože jej považuje za schopného manažera. Dodal, že Jihočeské nemocnice patří mezi nejlepší zdravotní zařízení v republice.

Hejtman také už před časem uvedl, že domek v Lipně nad Vltavou Bláhovi už částečně zaplatil a zbytek mu uhradí po kolaudaci. Dodal, že na vše má dokumenty a nevidí ve svém chování jakékoliv pochybení.

Po rozpadu koalice se snažilo novou koalici vytvořit i hnutí ANO. Oslovilo rovněž KDU-ČSL, Jihočechy 2012 i Pro Jižní Čechy a navíc chtělo spolupracovat i s ODS. Většina politických subjektů ale dala přednost konkurenčnímu projektu a spolupráci s ČSSD. V jihočeském zastupitelstvu jsou po loňských podzimních volbách kromě výše zmíněných subjektů i komunisté.

VIDEO: Podívejte se, jak Jiří Zimola oznamoval svou rezignaci
Video „Chlapské řešení.“ Zimola veřejně oznámil, že jako hejtman skončí. 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

safez ( 24. dubna 2017 23:06 )

jen tak dál socani

zdenek43 ( 24. dubna 2017 22:23 )

nova taktika soudruhu ............. na urovnani p r u s v i h u - - - - nasadit???? Z E N Y na ty si nikdo N E T R O U F N E - Seznam hejtmanů Středočeského kraje PO PRUSVIHU RATH?????? nastrcena Z E N A - Zuzana M o r a v č í k o v á A PAK PO UKLIDNENI???????????? zase zpet chlapci VLIVNI SOCIALNI DEMOKRATE David Rath 24. listopadu 2008 16. května 2012 ČSSD 3. Zuzana Moravčíková 4. června 2012 20. listopadu 2012 ČSSD 4. Josef Řihák 20. listopadu 2012 23. června 2014 ČSSD 5. Miloš Petera 27. června 2014 18. listopadu 2016 ČSSD 6. Jaroslava Pokorná Jermanová 18. listopadu 2016 ANO Středočeský kraj léta ovládali sociální demokraté se svými hejtmany Davidem Rathem, Josefem Řihákem a Milošem Peterou. Nic na tom přitom nezměnila ani Rathova korupční aféra, po které v roce 2012 lidé opět ČSSD zvolili do vedení kraje. A jeho členové si vybrali na důležitý post ředitele kraje právě Georgieva, který pracoval jako Rathův asistent v době, kdy byl Rath poslancem.

agfor ( 24. dubna 2017 17:11 )

Tak hlavně, že se zloději konečně dohodli, kdo bude okrádat jihočechy. Je to jedno - má si stavět zámek Zimola nebo babochlap.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud