Úterý 26. září 2023
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Polojasno 22°C

Do práce jen na čtyři dny: České odbory jsou pro plošné krácení pracovního týdne

Autor: simao - 
4. února 2017
05:20

Kalouskova TOP 09 rozproudila debatu o tom, kdy a za jakých podmínek bude Česko připraveno na přechod na čtyřdenní pracovní týden. Ekonomové jsou spíše proti, i když dle některých k tomu doba kvůli výraznější automatizaci a robotizaci ve výrobě spěje. Jak vidí situaci odbory? Šéf ČMKOS Josef Středula tuto možnost nevylučuje. On sám je však pro plošné zkracování pracovní doby. Ne jen v některých odvětvích.

Čtyřdenní pracovní týden zmínila TOP 09 ve svém dokumentu Vize 2030. Tahle vize však má své podmínky, aby mohla být uskutečněna, upozorňoval exministr financí Miroslav Kalousek. Třeba zlepšení současné produktivity práce. S ohledem na stále častější nahrazování lidských zaměstnanců stroji však vidí prostor pro to, aby se o změně začalo v horizontu zhruba 13 let skutečně diskutovat.

„Když se bavíme o vizi, že čím dál tím více se práce bude automatizovat, tak nereálné to určitě není, ale jestli už v horizontu 13 let, to se uvidí,“ řekla Blesk.cz ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD). Změny na trhu práce, které by mohly ovlivnit i délku pracovní doby, chce zkoumat blíže i v souvislosti s průmyslem 4.0. „Máme už k tomu pracovní skupinu s odbory Práce 4.0 a pojedeme do Německa, kde jsou debaty dále. Chceme na to být připraveni,“ dodala.

Dlouhodobější cíle sleduje i Českomoravská konfederace odborových svazů. Její předseda Josef Středula pro Blesk.cz okomentoval vizi Topky.   

„Česká republika patří mezi země EU s jednou z nejdelších týdenních pracovních dob. Debata a experimenty s kratší pracovní dobou nabývají nyní na významu především s přicházející digitalizací ekonomiky. Existují celosvětové propočty, kolik milionů pracovních míst digitální ekonomika doslova zlikviduje, zmizí i některé profese,“ varuje Středula. 

Šéf ČMKOS: Zkrátit pracovní dobu ano, ale pro všechny

Podle Středuly je proto důležitou otázkou pro budoucí digitální společnost, jak se vypořádá s hrozbou nezaměstnanosti, pod kterou by se mohl podepsat příchod plné robotizace. Jako možné cesty, kterými by se mohlo Česko vydat, nadhazuje tzv. garantovaný příjem a zkracování pracovní doby.

„ČMKOS se přiklání k trendu zkracování pracovní doby. Tento proces však musí nastat celoplošně, ne pouze v jedné zemi a v jednom průmyslovém odvětví. Protože tam, kde se kratší pracovní týden zavede, se octne země či odvětví v konkurenční nevýhodě,“ řekl Blesk.cz Středula.

Podle odborů by však takové opatření muselo být zavedeno na základě velmi široké společenské domluvy. Odboráři přitom upozorňují i na studie svých kolegů z Německa, které uvádějí, že modely pracovní doby by se měly rozvíjet nejenom z důvodů digitalizace, ale vývojově se přizpůsobovat i životním etapám a potřebám lidí v průběhu celé produktivní fáze života.

„Podle průzkumu odborového svazu IG Metall si většina dotázaných v budoucnu přeje 30hodinový pracovní týden. I německé odbory tvrdí, že zkracování pracovní doby je možné prosadit pouze za podpory většiny společnosti,“ podotýká Středula. 

VIDEO: Miroslav Kalousek na akci Topky o čtyřdenním pracovním týdnu

EMBED_OFF

Každých padesát let se pracovní doba zkracuje, podotýká Středula

Stejně jako Miroslav Kalousek na konferenci Topky vzpomínal, že se v jeho dětství zkracoval šestidenní pracovní týden na pětidenní, také odboráři přitom poukazují na historický vývoj.

„Před sto padesáti lety se pracovalo 12 hodin denně. Sociální hnutí po první světové válce vedlo k zavedení osmihodinové pracovní doby a konečně v šedesátých letech – po zotavení z druhé světové války – došlo k zavedení stávajícího pětidenního pracovního týdne – zhruba 40 hodin týdně,“ říká dále Středula.

„Historicky tedy každých padesát let docházelo ke zkracování pracovní doby – přibližně o jeden den v týdnu, resp. o osm hodin týdně,“ dodává šéf odborářů.

vari ( 7. února 2017 10:35 )

A jak chcete udržet ekonomiku naživu? Jelikož plánujete robotiku, když lidi nebudou pracovat, páč je nahradí robot, tak nebudou mít lidi peníze a nebudou moc nakupovat výrobky od robota. Je to koloběh a vše je to na sobě závislé!!!

XLADI ( 6. února 2017 07:22 )

Dovolím si tvrdit, že bez odborů by se ty mzdy nezvedly vůbec. Když někdo řekne odborář spoustě lidí se otvírá kudla v kapse a když se řekne zvýšení mezd, hned jsou onálepkováni jako paraziti, nemakačenkůvé, vyděrači atd. A v roce 2013 začaly intervence a díky nim se západním firmám zlevnila práce našich lidí o 10%

djaba ( 4. února 2017 13:35 )

 Za méně hodin méně mincí .To už tady bylo - neplacená půlhodinová přestávka .Jenže 20 šichet krát půl hoďky je za měsíc 10 hodin .A min. litr měsíčně v ppdeli .

snehulak ( 4. února 2017 12:55 )

Já když dělám čtyři hodiny mám toho plný zuby. Jak někdo může dělat dvanáctky, nad tím mi zůstává rozum stát.

gabreta ( 4. února 2017 12:28 )

Já když vidím Středulu, tak si vždycky vspomenu na jeho všechny předchůdce Falbra, Štěcha, Zavadila, jak z odborů vlezli do Senátu, jako přestupní stanice a pak hurá za prachama do parlamentu EU! Všichni prospěcháři, kterým o lidi nikdy nešlo!!!

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud