Babiš se pustil do Sobotky: Otravujeme lidi. ČSSD je ve vnitřní krizi

Autor: simao - 
14. listopadu 2016
12:10

Andrej Babiš (ANO) se zostra pustil do Bohuslava Sobotky (ČSSD). Nelíbí se mu totiž, že si premiér pozval „na kobereček“ ministra dopravy Dana Ťoka (za ANO). Babiš to označil za otravování lidí, premiéra nařkl, že vládu zatahuje do údajných vnitřních problémů ČSSD.

Vicepremiér Andrej Babiš předstoupil před kamery a začal se omlouvat občanům, že „obtěžujeme s touhle problematikou“. „Ale naše hnutí musí reagovat na poslední výroky pana premiéra, který říká, že by rád, kdyby mohl, odvolal i pana ministra Ťoka a i další funkcionáři ČSSD pana Ťoka napadají. A napadají ho z věcí, za které on nemůže a které zdědil a na kterých se podílela také ČSSD. Jako mýto a další věci,“ postěžoval si Babiš.

Upozornil na to, že kritizovaný ministr dopravy Ťok byl pozván k premiérovi „na kobereček“. „Mě velice mrzí tahle komunikace ze strany ČSSD a pana premiéra. Já jako předseda hnutí jsem nebyl informován o tom, že pan premiér si zve naše ministry na schůzky. Ani jsem nebyl pozván. A to se vidíme s panem premiérem každý týden,“ čertil se dál Babiš. 

Babiš: Nekupuju si přízeň krajů, aby mě zvolili předsedou

„Mě to mrzí, že vlastně pan premiér nás zatahuje do těchto problémů,“ říkal později. Podle Babiše má kritika Dana Ťoka jen „odvrátit pozornost od problémů, které jsou vevnitř ČSSD“. „ČSSD prohrála krajské volby a měsíc se nic nedělo. Zrazu po měsíci pan premiér se rozhodl odvolat dva svoje neúspěšné ministry a vzhledem k tomu, že asi je tlak vevnitř ČSSD, aby se snažil odvolat i nějaké další ministry, tak je celá tahle kampaň a negativní informace vůči panu ministrovi dopravy,“ myslí si Babiš.

A označil to i za „marketingovou akci pana premiéra“. „Já jsem si myslel, že po krajských volbách se ta nálada ve vládě znormalizuje. Opak je pravdou,“ podotkl Babiš.

Sám šéf ANO však přiložil pod kotel s kritikou. Jeho hnutí prý nejmenovalo ministry kvůli tomu, aby vyšlo vstříc krajským organizacím. To podle něj dělá naopak ČSSD. „Zásadně jmenuje a přiděluje ministerské posty krajským organizacím,“ uvedl Babiš s tím, že kvůli tomu se podle něj ministry stali odvolaný Svatopluk Němeček či Jan Mládek.

Babiš mluvil i o hysterii v řadách ČSSD. A rýpl si také přímo do Sobotky. „Já jako předseda hnutí si nekupuju přízeň krajských organizací, aby mě někdo zvolil za předsedu,“ říkal Babiš. „My naše ministry hodnotíme podle práce, ne podle výsledku krajských voleb, ne podle nálady v našem hnutí. Mě to velice mrzí, že se vlastně vyvolávají takové další koaliční konflikty. Nemůžeme si to nechat líbit, že někdo mluví o nás nepravdy,“ podotkl Babiš.

Obtěžování lidí mě mrzí, říkal Babiš

Podle něj bylo nešťastné, když Bohuslav Sobotka napsal v dopise členům ČSSD o hnutí ANO jako o hlavní opoziční straně. Babiš prý doufal, že se po krajských volbách situace zklidní, ale opak je prý pravdou.

„ČSSD je v krizi, probíhá tam nějaký vnitrostranický boj. Příští rok mají sněm a my nechceme být součástí a také nechceme, aby tyhle aktivity měly negativní dopad na práci vlády. Ta vláda je úspěšná. Samozřejmě mě mrzí, že takhle obtěžujeme lidi. Protože lidi to v podstatě nezajímá,“ pokračoval Babiš při tiskovce na ministerstvu dopravy. 

„My jsme zvyklí řešit problémy za zavřenými dveřmi, hnutí ANO v krajských volbách nemělo žádný oslňující výsledek. My samozřejmě to řešíme v rámci hnutí,“ dodal Babiš předtím, než se ke slovu dostal Ťok.

Ministr dopravy mluvil o tom, že se podle něj podařilo resort stabilizovat - řeší věci pro občany, které je pálí. „Každý zodpovědný politik ví, že to nejhorší, co je, je častá výměna vedení ministerstva,“ říkal Ťok. On sám nahradil předchozího ministra z řad ANO Antonína Prachaře v prosinci 2014.

Ťok zmínil 7,4 miliardy korun poslaných do krajských silnic. „Stát a ministerstvo lze řídit jako firmu. A to asi není dobře, když se tyto věci potvrzují,“ řekl také Ťok před schůzkou se Sobotkou. Právě s kraji měl však Ťok ještě před krajskými volbami roztržku ohledně dalších peněz na opravy silnic II. a III. třídy pro rok 2017.

Premiér Sobotka na pondělní bilanční schůzce s ministrem dopravy ale jeho možný konec ve vládě neprobíral. I když to zmiňoval o víkendu. 

marais ( 15. listopadu 2016 11:06 )

 Rozpočet vyjde letos v plusu a tak proč pro další období BABIŠ navrhl deficit?

panda82 ( 14. listopadu 2016 12:55 )

Babiš se pustil do Sobotky oprávněně, Sobotkovi utíká pevná půda pod nohama sa zabývá se blbostma, on to už projel, jen si to nechce přiznat, mělo by ho zajímat co dělá vláda konkrétně, proč jsou křesla na zasedání prázdná, že si každý ministr hraje na svém písečku a neinformuje, poslance co ne/splnili pro Česko, Slyšeli jsme jak nový president USA už jednal s Čínou o spolupráci a naši ministři hlavně Herman to boří, zase budem na chvostu, že Sobotko?

viIli ( 14. listopadu 2016 12:46 )

Pro tebe určitě, když to máš na furt.

pajaad ( 14. listopadu 2016 12:35 )

Lepši debil, než koblihář ....

viIli ( 14. listopadu 2016 12:34 )

Ty zůstaneš debilem v jakémkoliv nicku!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud