Mládek se měl před cestou do Ruska opřít do sankcí. Ministr formulace popřel

Autor: ČTK - 
18. října 2016
19:32

Česká republika je pro co nejrychlejší zrušení protiruských sankcí Evropské unie, které poškozují obě strany. Ruské agentuře TASS to v úterý v Praze řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek. Česko je nicméně členem EU, a proto je povinno rozhodnutí o sankcích respektovat, dodal podle ruské agentury Mládek. Ministrův mluvčí ale takovou interpretaci výroků odmítl.

TASS v úvodu své zprávy doslova uvedl, že podle Mládka je „Česká republika pro co nejrychlejší zrušení protiruských sankcí EU. Způsobují vzájemné škody RF (Ruské federaci) i EU“. TASS v další části zprávy s odkazem na Mládka napsal, že „Česko je členem EU, a proto je povinno plnit rozhodnutí EU o sankcích“. 

„Od samého počátku účinnosti sankcí neustále opakujeme, a to i premiér Bohuslav Sobotka, že sankce nepovažujeme za rozumné,“ citovala ruská agentura z Mládkových písemných odpovědí. „Věříme, že budou postupně zrušeny, protože působí problémy oběma stranám - Ruské federaci i EU.“  

V písemných odpovědích pro TASS takové odpovědi prý nejsou 

V písemných odpovědích Mládka na otázky TASS, které večer poskytl ministrův mluvčí Roman Prorok, tyto formulace nejsou. Podle mluvčího se ministr proti „hrubému posunu“ svých skutečných výroků na téma protiruských sankcí důrazně ohrazuje. 

„Česká republika je členem Evropské unie. Od začátku platnosti evropských sankcí jsme, včetně premiéra Bohuslava Sobotky, hovořili opakovaně o tom, že sankce nepovažujeme za optimální a rozumné řešení. Věříme v jejich postupné rušení, protože přinášejí problémy oběma stranám,“ uvedl Mládek na dotaz týkající se ekonomických sankcí v písemné odpovědi pro TASS, kterou poskytl ministrův mluvčí. 

„Nemyslíme si ale, že sankce jsou jedinou příčinou současného poklesu vzájemného obchodu. Přinesly sice dílčí problémy některým našim exportérům, především v oblasti zemědělských produktů a potravin, ale nikoliv problémy zásadní. Pokles vzájemného obchodu se týká nejen sankčních, ale prakticky všech položek. Máme proto skutečný zájem na zachování a rozšíření hospodářských vztahů, založených na dialogu, vzájemné důvěře a regionální spolupráci,“ sdělil rovněž ruské agentuře podle svého mluvčího český ministr.

Poukázal i na snížení vzájemného obchodu 

Mládek, který ve středu odcestuje na krátkou návštěvu ruské Samarské oblasti, poukázal na pokles vzájemného obchodu, který se loni snížil o 40 procent a klesá i letos. „Je to důsledek sankcí a odvetných kroků a také situace na světovém surovinovém trhu a snížení kurzu ruského rublu. I v podmínkách různých omezení máme zájem na zachování dobré hospodářské spolupráce českých podniků s jejich ruskými partnery,“ řekl.

Mládek podle ruské agentury ve středu zamíří do povolžského města Togliatti, kde chce podpořit českého výrobce zapalovacích svíček Brisk Tábor. Jeho nový závod má v Rusku vyrábět devět milionů svíček ročně, zejména pro automobilky AvtoVAZ a Renault. 

zdenek43 ( 18. října 2016 23:38 )

Ing. Jan Mládek, CSc. ++++V letech 1991–1992 pracoval na postu poradce a později náměstka federálního ministra hospodářství a v období let 1992–1995 jako externí poradce ministra průmyslu a obchodu........V období let 1998–1999 zastával funkci náměstka místopředsedy vlády pro hospodářskou politiku a od roku 1999 do května 2001 byl prvním náměstkem ministra financí............ +++++++++Mostecká Uhelná - Appian Group - Appian Fond - Antonín Koláček - apián uhelný : 2004 : Majitel dolu Mostecké uhelné Antonín Koláček po skole nastoupil jako personální referent v továrne na cokoládu. Pocátkem 90. let presel do stejné funkce v Komercní bance. Svůj neobycejný dar k jednání s lidmi osvedcil hned dvakrát : jednak ho zamestnanci delegovali do dozorcí rady jako svého zástupce, jednak chéfy Komercní banky natolik zaujal, ze mu v roce 1995 nabídli, at zastupuje jejich fond v polostátní Mostecké uhelné. Po príchodu Kolácka do Mostecké uhelné v ní propukla divoká privatizace : kdosi neznámý zacal rychle a tise skupovat na volném trhu i od obcí akcie Mostecké uhelné. Nez se státní úredníci rozkoukali, v dubnu 1998 mely doly nového majitele. tehdejsí predseda Fondu Národního Majetku FNM Roman Češka je presvedcen, ze výkup akcií Mostecké rídili sami její manageri v cele s Koláckem za peníze Mostecké , ze prelévali peníze Mostecké uhelné takovým způsobem, aby je mohli pouzít na její koupi. Doly mely na úctu 3 miliardy jako rezervu na rekultivace po tezbe a vydelávaly půl miliardy rocne. Mostecká byla koupena za 3,5 milardy.

zdenek43 ( 18. října 2016 23:33 )

takze nam soudruh-komunista-pritel MLADEK citi konec????? takze to bude fofr...... bude muset rychle provest vse SAMO PRO CESKOU REPUBLIKU TO NEJHORSI ..... protoze si naivne myslel se soudruhem-pritelem B.Sobotkou a dalsimi soudruhy-prateli , ze budou mit jeste cas do VOLEB 2017..... a ono zas tak neeeeee po PRUSVIHU ve VOLBACH 2016 +++++Ing. Jan Mládek, CSc. Před listopadem 1989 byl členem KSČ (1986–1989). Od roku 1995 je členem České strany sociálně demokratické Za působení Jana Mládka na Ministerstvu průmyslu a obchodu byla poprvé od roku 2004 aktualizována Státní energetická koncepce. Plánuje vývoj tuzemské energetiky na příštích 25 let. +++Vláda ČSFR (min. předseda M. Čalfa) - Ministerstvo hospodářství 1991 - poradce ministra 1991 - 1992 - náměstek ministra +++1992 - 1995 Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR - externí poradce (externí poradce ministra) +++1998 - 1999 Úřad vlády ČR - náměstek (náměstek místopředsedy vlády pro hospodářskou politiku) +++1999 - 2001 Ministerstvo financí ČR - 1. náměstek ministra +++2000 Česká exportní banka, a.s. - předseda představenstva (dříve Česká exportní banka, a.s. , zkráceně ČEB, a.s.) +++2002 - 2005 Poslanecká sněmovna PČR (2002 - 2006) - poslanec 2002 - 2004 Zahraniční výbor - člen 2002 - 2005 Rozpočtový výbor - člen 2002 - 2005 Podvýbor pro vnější ekonomické vztahy - předseda 2002 - 2005 Stálá komise pro bankovnictví - místopředseda 2002 - 2005 Poslanecký klub České strany sociálně demokratické - člen ------------O severomoravském gigantu OKD a jeho ukradnutí a zpeněžení ze strany bývalých nejvyssích komunistů pred ocima : české vlády, obou komor parlamentu, vsech slozek policie ČR a českých tajných sluzeb : OKD bylo ovládnuto ekonomicky a financne neuveritelným způsobem. Mezi nejvetsími kriminálními úniky majetku v 90. letech 20. století v ČR bude mít tato operace významnou kapitolu. Koláckova skupina získala OKD za peníze získané úverem z IPB, který nebyl nikdy splacen a ta

sendrasak ( 18. října 2016 22:54 )

Sankce zvýšit, rusáky uzbrojit.

agfor ( 18. října 2016 20:32 )

Mládku, pozor na bludné rakety, které sestřelují zahraniční letadla.

dumik ( 18. října 2016 20:25 )

 pozdě, ale přece....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud