Zeman dal rozhovor ruskému novináři bez akreditace. Žádá uzavřít hranice EU

Autor: mts, ČTK - 
23. 5. 2016
22:46

Český prezident Miloš Zeman považuje za správný recept na řešení migrační krize uzavření vnějších hranic Evropské unie, přičemž tento úkol by měl být svěřen společnému ozbrojenému sboru. „Co je třeba udělat? Nejsprávnější by bylo uzavřít vnější hranice Evropské unie. Nechápu, proč Itálie a Řecko nepodnikají žádné kroky, aby kontrolovaly své hranice,“ prohlásil Zeman v rozhovoru s ruským novinářem zbaveným akreditace u českého ministerstva zahraničí, který na své internetové stránce zveřejnil ruský vládní list Rossijska gazeta.

„Potíž je v tom, že Evropská unie si nezvykla na krize a není schopna operativně reagovat. Nelegální migrace je velká krize, možná nejvážnější zkouška EU za celou její historii,“ zdůraznil český prezident, podle něhož je kultura migrantů nekompatibilní s evropskými hodnotami.

K sankcím, které proti Rusku zavedl Západ v reakci na ruskou anexi Krymu a na ruskou politiku proti Ukrajině, Zeman poznamenal, že je obecně proti sankcím a že je považuje za prohru obou stran. „Podobné kroky nepomáhají rozvoji vzájemných vztahů, překážejí nastolení důvěry. Existuje termín win win strategy, tedy dvojí vítězství. Politiku sankcí bych označil za lost lost strategy, tedy dvojí prohru,“ řekl Zeman.

Zapochyboval také o potřebnosti amerického protiraketového štítu v Evropě poté, co dohoda s Teheránem o íránském jaderném programu vedla ke zrušení protiíránských sankcí. „Ano, Íránci samozřejmě mají své balistické rakety a nikdo přesně neví, zda mají jaderné zbraně. Ale teď takový štít není potřebný,“ řekl Zeman.

Rusko proti americké protiraketové obraně od počátku ostře protestuje jako proti hrozbě pro svou národní bezpečnost a varuje, že přijme protiopatření.

Nikdo mnou nemanipuluje. Ani Moskva, ani Washington. Mohu říci, že manipuluji sám sebou. Jindy mnou manipuluje má žena, ale to se netýká politiky,“ řekl Zeman.

Zeman: Také se stýkám s „podezřelými lidmi“

Český prezident rozhovor poskytl Vladimiru Sněgirjovovi, kterému české úřady neprodloužily akreditaci, což v českém tisku vyvolalo spekulace, že ruský žurnalista pro tajné služby představuje bezpečnostní riziko, neboť se stýká s podezřelými lidmi.

Zeman poznamenal, že on sám se také stýká s „podezřelými lidmi“, což považuje za součást své práce a rozhodně za součást práce jakéhokoli novináře, a že jej naprosto nezajímá, zda novinář má, či nemá akreditaci.

Na jeden ze Sněgirjovových dotazů odpověděl, že dveře jeho prezidentské rezidence nadále zůstávají zavřené pro amerického velvyslance v Praze, který mu rozmlouval loňskou návštěvu Moskvy. Pražský hrad může Andrew Schapiro podle Zemana „kdykoli navštívit jako turista“.

Prezident také podle ruského novináře prozradil, že momentálně čte současně dvě knihy - autorem jedné je český sociolog Jan Keller, druhá pak představuje návrat do dětství a je jí Robur Dobyvatel od Julesa Vernea.

Doporučujeme
pavel981 ( 24. května 2016 10:48 )

Heslo dne ( Zemana ): Já musím být hodně dobrý, když na sebe čtu tolik nadávek ..." Zdroj, šiřitel a propagátor "zla".

tgbg ( 24. května 2016 10:23 )

Zeman by měl dostat Nobelovu cenu za blbost.

tosto ( 24. května 2016 08:23 )

i z toho soudku trošku : .......Co se týče čínských turistů, myslíte, že je ČR připravena na nápor čínských turistů? Objevily se spekulace, že některé české hotely připravené nejsou a mohou mít problémy, protože nemají nabídku přizpůsobenou čínské klientele. Samozřejmě nechci, aby byla tato otázka zjednodušena na to, jestli hotely mají čínské nápisy. Samozřejmě po mě čínští představitelé chtějí, aby dokonce v metru měli čínské nápisy a všude možně jsme všechno měli čínsky. Tak na to se ČR opravdu musí připravit. Dva roky nám trvalo, než jsme zrušili ruské nápisy, teď chceme čínské. Víte, to chce čas, toto. Více na http://www.blesk.cz/clanek/zpravy-politika/395835/slechtova-cinane-chteji-cinske-napisy-v-metru-izra elci-zabavu-i-mimo-prahu.html?utm_source=blesk.cz&utm_medium=copy

pavel981 ( 24. května 2016 06:56 )

Ty jsi měl "hodně natroubeno" když jsi to psal. Raději příště jdi spát.

flesch2z ( 23. května 2016 23:39 )

A já žádám aby Zeman rozpustil vládu. Já nechci zelenou, červenou, oranžovou, modrou ani duhovou atd., chci bílou, čistou jako sníh, bez podnikatelů!! Tohle žádám já!! Pokud je Zeman vlastenec, tak to udělá.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa