Zeman o volbách: Babiš si úspěch zaslouží. Na hrobě ČSSD tančit nechci

Autor: Jaroslav Šimáček, dv - 
9. října 2016
11:58

Ve štábu ANO se rozlévalo šampaňské, hnutí Andreje Babiše ovládlo krajské i senátní volby. Naopak ústup ze slávy zaznamenala ČSSD Bohuslava Sobotky, která po předchozí „oranžové tsunami“ uspěla jen ve dvou krajích. Na hrobě sociální demokracie však Miloš Zeman tančit nechce, vzkázal v pořadu S prezidentem v Lánech. Babiš si však podle něj vítězství zaslouží. Proč?

Andrej Babiš (ANO) vítězem, Bohuslav Sobotka (ČSSD) poraženým. Měření sil dvou koaličních partnerů na krajské úrovni jednoznačně vyznělo pro vicepremiéra, premiér musel sklopit hlavu. Co Miloš Zeman říká na to, že ANO vyhrálo hned v devíti krajích, zatímco ČSSD jen v Jihočeském a na Vysočině? Co mu jako první přišlo na mysl?

„Stará židovská anekdota, kde umírající rabín na posteli říká: Synu, prozradím ti nejdůležitější tajemství života. Všechno je jinak,“ glosoval v pořadu S prezidentem v Lánech Miloš Zeman volební výsledky. „Pro nás všechny to zřejmě bylo překvapení,“ dodal.

„Já bych řekl, že platí: Sláva vítězům, čest poraženým. Chtěl bych blahopřát Andreji Babišovi a jeho hnutí ANO k výsledku, který snad ani on sám nečekal, protože on říkal, že bude spokojený, když hnutí ANO zvítězí v pěti krajích. Myslím, že si to zaslouží i za práci, kterou odvádí jako ministr financí,“ gratuloval Zeman Babišovi.

Podívejte se na exkluzivní komentář prezidenta Miloše Zemana k výsledku voleb:

Video  Zeman naznačuje: Sobotka by měl odstoupit. 

Zeman o koalicích po volbách: Nesportovní

Jedna věc je však v kraji vyhrát, jiná sestavit koalici a získat post hejtmana. „Při koaličních vyjednáváních se velice často spojí druhý a třetí proti prvnímu. Já to pokládám za nesportovní,“ upozornil Zeman.

Počet hejtmanů je podle něj stále ještě ve hvězdách. Aktuální dění v Královéhradeckém kraji, kde se má spojit proti vítěznému ANO hned pětice subjektů včetně ČSSD, chápe jako „mírně bizarní“.

I proto ale Zeman předpovídá ANO méně než devět hejtmanů a očekává, že hnutí výjimečně při vyjednáváních nabídne i post hejtmana, aby vstoupilo do koalice. Ve většině případů si však podle něj ANO hejtmany udrží. 

Na hrobě ČSSD Zeman tančit nechce

Pozastavil se také nad tím, jak hodně ČSSD od posledních krajských voleb, kdy se Českem prohnala oranžová tsunami, ztratila. Sobotka si původně brousil zuby hned na sedmičku hejtmanů. Do teď jich ČSSD měla devět.

Já bych tady byl do určité míry soucitný. Rozhodně nechci přeneseně řešeno tančit na hrobě sociální demokracie a teď ji lacině kritizovat,“ komentoval Zeman ztráty Sobotkových sociálních demokratů. Připomněl, že straně věnoval osm let svého politického života. Nikdo prý není rád, když jeho práce tak trochu přichází nazmar.

„Chtěl bych sebekriticky připomenout, že když jsem já byl předseda sociální demokracie, tak v roce 2000 byly první krajské volby a sociální demokracie pod mým vedením tam dostala v průměru asi 13 procent hlasů. Byla to porážka, já jsem tehdy uvažoval o rezignaci,“ přiznal Zeman.

Důležité je podle něj proto nyní netvářit se, že porážka není a že se nic nestalo. Nemyslí si ale, že důvod neúspěchu ČSSD je ve špatné práci v krajích. Podle něj byly vedeny dobře, vypozoroval to při svých cestách z kraje do kraje.

„Pak musí být, podle mého názoru, na celostátní úrovni. Ono se říká, že v krajských volbách vždycky vyhrála opozice. Teď je trochu komické se radovat, že vyhrála vládní strana,“ říká Zeman. ANO je podle něj totiž opozice ve vládě, a tak opět vyhrála opozice.

Na rozdíl od Bohuslava Sobotky si myslí, že výsledky jsou předzvěstí celostátního hlasování. Premiér uvedl, že nešlo o referendum o vládě. Změnu ve vedení strany si však musí ČSSD rozhodnout sama, uvedl Zeman a připomněl, že z ní po rozkolu s Jiřím Paroubkem vystoupil. Vítězství ve dvou volebních krajích ale podle Zemana nikdo za úspěch pokládat nebude.

Hašek nemluvil pravdu v TV, hrubá chyba“

O své křeslo přišel i jihomoravský hejtman Michal Hašek, jeden z protagonistů lánské schůzky s prezidentem. Zeman připomněl, jak v tomto případě mátly předvolební průzkumy. „Michal Hašek byl společně s Jiřím Zimolou trvale uváděn jako nejpopulárnější hejtman, a to i po lánské schůzce. Jestli mu něco uškodilo, včetně problému jeho tiskové mluvčí, který se velmi medializoval, tak to nedokážu posoudit,“ řekl o něm Zeman.

S Haškem prý po volbách tentokrát nemluvil. „Já to, že nemluvil pravdu v televizi, pokládám za hrubou chybu,“ rýpl si Zeman do Haška v pořadu Blesku.

Již příští rok přitom Česko čeká volební kolotoč znovu – tentokrát kvůli volbám do Poslanecké sněmovny. Podle politologa Jana Kubáčka z agentury Phoenix Research přitom má Andrej Babiš dobře našlápnuto stát se českým premiérem.

„I v krajských volbách voliči hlasovali na základě celostátních úvah,“ souhlasil Zeman. Současnou vládní koalici to ale podle něj neovlivní. „Do voleb je zhruba rok a to už nestojí za to rozbíjet koalici,“ míní.

Zeman přitom před volbami čelil kritice, že se jen několik dnů před otevřením volebních místností vydal do Zlínského kraje, kde na kandidátce SPO – někdejších Zemanovců – byl lídrem Vladimír Kruliš a nacházeli se tam také kancléř Vratislav Mynář a prezidentův ekonomický poradce Martin Nejedlý.

SPO na Zlínsku čekalo kruté vystřízlivění. Krajské volby tam ovládli lidovci v čele s Jiřím Čunkem, Strana práv občanů nezískala žádného zastupitele a jen hubených 2,2 % hlasů.

Zeman je rád, že Kalousek neuspěl

Prezident však před volbami odmítal, že by některou ze stran podporoval, že by jakoukoli stranu favorizoval. Co však podle něj nyní udělali někdejší Zemanovci špatně?

„Já si myslím, že příliš spoléhali na vlastní síly, protože totéž se stalo v Pardubickém kraji, nejenom ve Zlínském. A naopak asi v 11 dalších krajích, kde byla koalice SPD a SPO, tak tam tato strana v 11 krajích se dostala do zastupitelstva, což je nesporně úspěch,“ dodal Zeman. Je prý pro integraci politických subjektů s podobným politickým programem.

Zeman se pozastavil k závěru svého hodnocení voleb ještě nad neúspěchem TOP 09. Považuje ji za poněkud vyčpělý marketingový produkt. „Miroslav Kalousek založil celý svůj politický program na útocích na dva lidi – na Andreje Babiše a na mě,“ uvedl Zeman. Byl prý proto zvědavý, jak Kalousek s takovým programem zaujme. „Jsem samozřejmě rád, že úspěšný nebyl,“ dodal Zeman.

Prezident také před volbami navrhoval, aby v případě volební neúčasti padaly pokuty a volby byly de facto povinné. Volební účast v krajských ani senátních volbách opět nebyla nijak zázračná. Zeman připomněl, že byla povinná i za první republiky. „Tam ta pokuta byla ve výši lepší večeře pro celou rodinu, dva až tři tisíce korun,“ doplnil prezident.

Podívejte se na celý záznam osmého dílu pořadu S prezidentem v Lánech:

Video  S Prezidentem v Lánech VIII. - záznam z 9. 10. 2016  - David Vaníček

VŠE O VOLBÁCH ČTĚTE ZDE

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

muscula ( 10. října 2016 05:52 )

Zemane teče ti do bot. Příští kandidát bude z ANO a určitě tě odrovná

zdenek43 ( 9. října 2016 23:17 )

Kritici zpackané české kupónové metody privatizace – mezi nimi i Miloš Zeman, ještě coby předseda opoziční ČSSD – uvádějí K o s t e l e c k é u z e n in y jako vzorový příklad jiné, lepší cesty, kterou se transformace ekonomiky na počátku devadesátých let mohla ubírat. K tomu by ovšem bylo zapotřebí vytvořit i regulační a legislativní rámce, jež by podobný typ podniků ochránily. Právě na jejich absenci Kostelecké uzeniny doplatily. ----Objevili se tři zájemci. Jiří Malúš, majitel Agropolu, firmy, kterou později, v roce 2009, rovněž koupil Agrofert. Agrární podnikatel a ministr zemědělství Štrougalovy vlády, vloni poctěný státním vyznamenáním, Miroslav Toman. A konečně Andrej Babiš. Ten pak ke mně začal jezdit, někdy i se svým ředitelem strategického rozvoje Janem Kadaníkem,“ popisuje Jan Boček. Andrej Babiš se vetřel Janu Bočkovi do přízně stejným způsobem, jako to udělal později i v případě Bohumíra Rady. Rád demonstroval svůj vliv a moc. „To třeba ke mně přijel, vyndal si z kapes čtyři mobily, ale volal z mojí pevné linky. Pak se na mě podíval a řekl: A víte, co se stane, když použiju tenhle telefon? Já říkám: Standa, ne? (tehdejší premiér Stanislav Gross – pozn. red.) Machroval. Dělal ramena. Ukazoval, jak si platí různé ministry. Spoustu jsem si toho vyslechl, když jsme spolu jednou cestovali týden po slovenských masozávodech, to už pak neměl ani co povídat, dokonce mi dovolil v jeho autě kouřit,“ vypráví Boček. V roce 2007 už je tedy Agrofert jediným vlastníkem Kosteleckých uzenin. Firma s tehdejším ročním obratem čtyři miliardy korun jej nepřišla ani na miliardu. 300 milionů zaplatil za první třetinu, 550 milionů zaplatil za postoupení investičního úvěru z České konsolidační agentury. Za většinu akcií družstva, které mu přinesly kontrolní většinu, zaplatil něco přes dvacet milionů.

zdenek43 ( 9. října 2016 23:01 )

v roce 1997 posvětit spojení několika chemických a rafinérských podniků do jedné mamutí státní společnosti s názvem Unipetrol a začala mluvit o privatizaci firmy, bylo to přesně to, co Andrej Babiš potřeboval. V tu dobu nevýznamný podnikatel bojující o ovládnutí Lovochemie – pro niž bylo spojení s Unipetrolem klíčové – v podstatě během osmnácti měsíců nově vzniklé impérium ovládl. I když ho nikdy nevlastnil. V roce 1998 nastoupila vláda Miloše Zemana a pro Andreje Babiše to bylo požehnání. S ministrem průmyslu Miroslavem Grégrem našel Babiš okamžitě společnou řeč a do čela Unipetrolu byl dosazen Babišův klíčový manažer Pavel Švarc. Historie dalších pěti let je popsána v řadě článků zveřejněných v tu dobu v Respektu. Takže jen velmi zjednodušeně. Vláda Miloše Zemana – bez jejího posvěcení by nešlo rozhodnout ve strategickém státním podniku Unipetrol o ničem – vycházela Babišovi neuvěřitelně vstříc a Babišova Lovochemie na společných smlouvách se státním Unipetrolem docela neobyčejně profitovala. A pak to skončilo známou privatizací Unipetrolu do rukou Agrofertu. Málokdo už si ale pamatuje, co poté zjistil Respekt. Obří Unipetrol byl v roce 2001 za velkého a prokazatelného přispění Miloše Zemana - bojoval třeba za to, aby ze soutěže o Unipetrol byla vyřazena společnost, které nabízela víc peněz - přiklepnut poměrně malému Agrofertu. Jenže pak se ukázalo, že ani vláda neví, kdo je skutečným majitelem Agrofertu. Babiš tvrdil, že on jím není, majitel byl skryt za švýcarskou schránkou O.F.I., která byla jen zástěrkou „panamského“ střihu. Zjednodušeně řečeno, vláda prodala klíčový český strategický podnik neznámému investorovi. Agrofert pak Unipetrol nezaplatil a musel firmu vrátit státu – chvíli poté, co Miloš Zeman odešel z čela vlády i sociální demokracie. Nicméně, Andrej Babiš toho získal hodně: zajistil si pro vlastní firmy smlouvy se státním podnikem, který skoro tři roky ovládal prostřednictvím svých manažerů. Operace Unipetrol, rozjetá vládou Václava Klau

freecooIin_zika ( 9. října 2016 14:49 )

Tak se běžte udat!

deep_ass_flsting ( 9. října 2016 14:48 )

Zdenkku, nebol pořád jako malá parchant a zamysli se nad sebou i nad svým zpackaným životem.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud