Čtvrtek 8. června 2023
Svátek slaví Medard, zítra Stanislava
Oblačno, bouřka 21°C

Škromach hraje o bazének, Váňa zkouší kamaráda. Ostré momenty boje o Senát

 • Autor: Jaroslav Šimáček - 
  15. 10. 2016
  05:00

  Druhé kolo senátních voleb v sobotu finišuje a už odpoledne bude jasno o třetině nových senátorů. Zaradují se „zelenáči“, nebo ti, co už v Senátu sedí? Zdeňka Škromacha (ČSSD) vyzvala Anna Hubáčková (KDU-ČSL), za ANO kandiduje i žokej Josef Váňa, který by rád porazil svého kamaráda – senátora Jana Horníka (STAN). A do třetice souboj se senátorkou – Alenu Dernerovou vyzval v Mostě Jiří Šlégr. Dočkáme se překvapení? Vybrali jsme pro Vás trojici zajímavých senátních soubojů. 

 • 1.Škromach od bazénku versus starostka v kroji

  Četnou pozornost přitahuje především hodonínský obvod s číslem 79. Do 2. kola se tam dostali „těžká váha do Senátu“ Zdeněk Škromach (ČSSD) a starostka Ratíškovic Anna Hubáčková (KDU-ČSL). Ta přitom Škromacha v prvním kole porazila – v poměru 28,3 % ku 24,26 %. Na hlasy to konkrétně bylo 9203:7892. Jenže nyní se začíná opět od nuly.

   

  Škromach proto bije na poplach. „A máme tady volební víkend. Nezapomeňte, že kde jste volili do Senátu, je teď druhé kolo. Jsou to jediné volby, kdy nedostanete volební lístky domů, ale musíte si je vyzvednout ve volební místnosti. Tak neváhejte a jděte volit. Jinak budete zase 6 let nadávat na to, koho Vám tam zvolili,“ vzkázal voličům v pátek na sociální síti.

   

  Hodonínský rodák, místopředseda Senátu a někdejší člen vlád Grosse, Paroubka i Špidly je zkušeným politickým matadorem, exministrem práce a sociální věcí, krátce byl i pověřeným ministrem zdravotnictví. Dnes žije v Rohatci a je mj. fanouškem focení selfie a hovorů od bazénku, v teplých letních měsících i přímo z něj. Cyklistům (nejen) na Moravě by rád dopřál toleranci k alkoholu do 0,8 promile. V dobách minulých zůstalo již i jeho působení v čele ČSSD, byl totiž také jedním z účastníků dnes už legendární lánské schůzky za zády premiéra Bohuslava Sobotky.

  Anna Hubáčková se zatím zaměřovala na komunální politiku, v čele Ratíškovic stojí coby starostka od listopadu 2014. Coby nestraník tam vyhrála komunální volby v čele kandidátky KDU-ČSL.

   

  Je absolventkou Fakulty stavební na VUT v Brně, dříve byla vedoucí referátu životního prostředí na hodonínském okresním úřadě a odboru životního prostředí na krajském úřadě. „Životním prostředím, ochranou půdy i vody, budováním vodovodů a dalšími podobnými věcmi se zabývám celý život,“ řekla Hubáčková pro HN.


  K přírodě má blízko i z jiného důvodu. S manželem mají na Slovácku tradiční vinný sklep i vinohrad. A doma kroje, do kterých se Hubáčková neváhá obléct. I po 1. kole jí je jasné, že porazit Zdeňka Škromacha nebude snadné. Postará se Hubáčková o jedno z překvapení senátních voleb?

 • 2.Váňa proti kamarádovi: Kolik dali na kampaň?

  V Karlových Varech, které jsou naopak volebním obvodem 1, se utkají Jan Horník (STAN) a Josef Váňa (za ANO). První kolo vyznělo lépe pro prvního jmenovaného. I tady se přitom jedná o souboj zkušeného senátora s nováčkem.

   

  Horník je senátorem od listopadu 2004. Vedle toho je již od roku 1990 starostou Božího Daru. V krajských volbách minulý týden na kandidátce STAN obhájil mandát v Zastupitelstvu Karlovarského kraje.

   

  Politický „zelenáč“ Josef Váňa nezastírá, že by se v Senátu chtěl pokusit pomoci i sportu v Česku. Legendární český dostihový závodník vynechal letošní Velkou pardubickou, do její historie se však zapsal nesmazatelně. Vyhrál ji osmkrát. Závodění však přenechal synovi, nyní má politické ambice.

  „Samozřejmě já nemůžu mít takovou kampaň jako měl tady můj kolega, protože za prvé jsem ji neuměl ani pořádně udělat, za druhé ty finanční prostředky byly tak minimální, že jsme pár plakátů někde pověsili a to bylo asi tak všechno, co jsem mohl pro to udělat. Na rozdíl teda od kolegy, který určitě má v tom zkušenosti a tu kampaň vedl určitě líp jak já,“ přiznával Váňa na ČT 24.

   

  V televizi se rázem tykalo. Proti sobě se postavili Honza a Pepík, jak si oba kandidáti důvěrně říkali. „Já nevím, jestli jsem vedl kampaň líp než tady Pepa Váňa,“ reagoval Horník, který podotkl, že chtěl v kampani dát lidem něco, co jim zůstane – a tak neměl billboardy, ale vydal cyklomapu a běžecké mapy, které by nemusely skončit hned po volbách v koši. Podotkl, že náklady na jejich kampaně budou zhruba srovnatelné (on prý měl k dispozici prostředky kolem 700 tisíc, Váňa údajně 800 tisíc korun).

   

  Váňa kroutil hlavou. „Tady tohlecto číslo, které řekl pan Horník - nebo Honza Horník, který je můj dlouhodobý kamarád - to byly peníze, které jsme dostali od Agrofertu na pořádání... Moji kampaň financují moji kamarádi, ale také samozřejmě hnutí ANO, které do toho nám dalo asi 200 tisíc, do mé kampaně,“ dodal.

 • 3.Šlégr proti Dernerové: Takhle pálí Guma?

  A do třetice souboj zkušeného člena Senátu s ambiciózním vyzyvatelem. Senátorka Alena Dernerová vyhrála v Mostě první kolo s přehledem, získala 8134 hlasů (36,66 %), jenže její vyzyvatel pro kolo druhé je zatvrzelý sportovec tělem i duší.

   

  „Takhle pálí Guma,“ rozplýval se při gólu do kanadské sítě v Naganu 1998 moderátor Robert Záruba. Na mysli měl samozřejmě Jiřího Šlégra. Nestraník Jiří Šlégr kandiduje do Senátu za ČSSD. V 1. kole získal 3644 hlasů (16,42 %) a proti senátorce Dernerové to na první pohled nebude mít snadné.

  Alena Dernerová je také nestraníkem, zároveň však i jednou z političek, které své křeslo ve volbách obhajují. Nerada by dopadla třeba jako senátorka Ivana Cabrnochová na Praze 10, která se nakonec neprobojovala ani do 2. kola a se Senátem se bude muset rozloučit.

   

  Lékařka Dernerová se do Senátu dostala v roce 2010 za hnutí Severočeši.cz. Právě tohle hnutí však mělo kvůli vnitřním sporům problém před krajskými volbami, ze kterých bylo na popud své místopředsedkyně Hany Jeníčkové vyškrtnuto.

   

  Dernerová to označila za „podlé“. Ona sama je známá svou kritikou severočeského „klondajku“, kdy kritizovala předražené nákupy Krajské zdravotní a zdravotní politiku Ústeckého kraje, čímž si udělala nepřátele a „byla prý odejita“ z mostecké nemocnice. Jak ukázalo 1. kolo senátních voleb, voličů jí neubylo.

   

  Na rozdíl od žokeje Váni však má již bývalý hokejový reprezentant Jiří Šlégr politické zkušenosti bohatší. Od května 2010 do června 2013 byl poslancem, dva a půl roku také místopředsedou Paroubkovy strany LEV21, je zastupitelem města Litvínov.

   

  Jak Dernerová, tak Šlégr se přitom shodují, že hlavním tématem a problémem Mostecka jsou vyloučené lokality. Otázku přistěhovávání nepřizpůsobivých jedinců do města otevřela v ČT Dernerová. „Mostecko obecně velmi tíží obrovský přísun nepřizpůsobivých jedinců a to je hlavní problém, který teď vnímám. Dále je to samozřejmě otázka košatých sociálních dávek a otázka práce pro lidi, kteří dlouhodobě nepracovali,“ uvedla.

   

  „Především je to bezpečnost našich lidí na Mostecku, a to především ve vyloučených lokalitách, jako jsou Janov a Chánov,“ vidí Šlégr hlavní problém také v sociální oblasti. Zmínil i lacinou pracovní sílu „Lidé u nás těžce shání zaměstnání, když už ho seženou, tak opravdu ta hodnota toho zaměstnání je strašně nízká, dělají za minimální mzdy a to si myslím, že je trápí. Rozhodně se lidé neztotožňují s tím, aby se pobírali sociální dávky jen tak bez toho, aby lidé chodili pracovat, protože se tito lidé poflakují po ulicích a normální pracující lidé chodí okolo nich, koukají na ně a to si, myslím, že logicky není dobrá známka,“ dodal. Dostane se do Senátu na úkor Dernerové on, nebo senátorka své křeslo uhájí?

 • 4.Mládek „pařil“ na Michala Davida, v Senát doufá i režisér večerníčků

  Druhé kolo senátních voleb však přináší i řadu dalších zajímavých duelů. V Plzni-městě se střetnou scénárista a autor „zvířecích večerníčků“, ale nově také od krajských voleb zastupitel Plzeňského kraje Václav Chaloupek (Občané patrioti), který by rád do Senátu postoupil na úkor dosavadní senátorky Dagmar Terelmešové (ČSSD).

  Objeví se i tváře z vlády. Exministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) na Praze 11 soupeří s Ladislavem Kosem (koalice stran Hnutí pro Prahu 11, KDU-ČSL, Piráti, zelení). V Táboře vyzve ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka (ČSSD) Jaroslav Větrovský (ANO). Mládka vyrazil krátce před volbami na koncert Michala Davida do Tábora podpořit i vládní kolega Svatopluk Němeček, který šéfuje českému zdravotnictví.

  Mládkův předchůdce a exministr Jiří Cienciala (Občané spolu – nezávislí) soupeří s Pavlou Golasowskou (ČSSD), zajímavý bude i souboj ředitele Gymnázia Jana Keplera na Praze 6 Jiřího Růžičky (TOP a STAN) s filozofem Václavem Bělohradským (SZ a ČSSD).

  Druhé kolo senátních voleb se koná v těchto obvodech: Karlovy Vary, Most, Plzeň-město, Český Krumlov, Tábor, Beroun, Praha 11, Praha 10, Praha 6, Mělník, Ústí nad Labem, Liberec, Jičín, Kutná Hora, Pardubice, Ústí nad Orlicí, Blansko, Jihlava, Brno-město (obvody 55 a 58), Olomouc, Bruntál, Nový Jičín, Ostrava-město, Frýdek-Místek, Kroměříž a Hodonín.

slusny_rom ( 15. října 2016 12:47 )

Takhle bys se svými rodiči mluvit neměl, smrade!

1pravda1 ( 15. října 2016 12:16 )

Ale o nich se dnes nerozhoduje

1pravda1 ( 15. října 2016 11:22 )

Dementní Škromach z bazénku mi vadí nejvíce, ve vysoké politice je 20 !!!! let a to chce ještě kandidovat na prezidenta Ať už jde něco dělat, kromě vysedávání v Senátu, bazénku a podrazech na předsedu vlády a lezení do zadku Zemanovi.

ellenic ( 15. října 2016 10:30 )

Jasně, že jim jde hlavně o peníze, Šlégr vychovává syny své nynější manželky a to něco stojí . Když k tomu přičtu ještě, kolik ona utratí za oblečení, tak na to bude nejspíše i plat senátora málo . O Váňovi si myslím své, také člověk, který neumí včas odejít a ještě se cpe do senátu. Copak asi ten vymyslí, divný člověk. V sedle koně možná, no raději nekomentovat. Když jsem ho slyšela mluvit, tak jsem si říkala, že ještě, že jezdí jen dostihy. Zrušit senát, stejně není k ničemu , jen to užírá ze státního rozpočtu na neopodstatněně vysoké platy. Škromach mi nevadí, byla jsem pod jeho ministerstvem, slušný ministr.

havran2 ( 15. října 2016 09:00 )

! ! ! ! !

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa