Neděle 10. prosince 2023
Svátek slaví Julie, zítra Dana
Zataženo, déšť se sněhem 0°C

Sobotka dal Babišovi „za uši“ kvůli Romům v Letech. Chce veřejný distanc

Autor: ČTK, kal - 
4. září 2016
11:50

Pokud se místopředseda vlády Andrej Babiš (ANO) ve Sněmovně distancuje od svého výroku ohledně romského koncentračního tábora v Letech, není nutné věc zařazovat na jednání Sněmovny. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) to řekl v neděli televizi Prima. Babišův výrok je podle něj věcí ANO, ne koalice.

Vicepremiér a předseda hnutí ANO ve Varnsdorfu podle fotoreportéra Aktuálně.cz prohlásil, že je lež, že Lety byly koncentračním táborem. „Byl to pracovní tábor. Kdo nepracoval, šup a byl tam,“ řekl údajně. Nahrávka jeho slov není k dispozici. Babiš tvrdí, že se neobratně vyjádřil. „Pokud jsem se někoho dotknul, tak se všem omlouvám. Ale vůbec jsem to tak nemyslel, bylo to vytrhnuté z kontextu,“ uvedl v pátek.

Výroky místopředsedy vlády jsou podle Sobotky zcela nepřijatelné. Řekl, že Babiše požádal, aby se omluvil a aby do Let zajel a poklonil se obětem. V pátek uvedl, že vicepremiér parazituje na problémech soužití s Romy a překročil tenkou hranici mezi populismem a náckovstvím.

Kvůli výrokům Babiš čelí výzvám k rezignaci. Opozice chce bod tento týden zařadit na jednání Sněmovny. Podle Sobotky to nebude nutné, pokud se Babiš od výroků na půdě Sněmovny distancuje.

Tábor v Letech vznikl jako pracovní tábor, později ale sloužil během druhé světové války k internaci Romů, které německý nacistický režim postavil na úroveň Židů. Stejně jako Židé tak byli Romové internovaní v Letech posíláni do vyhlazovacích táborů v Osvětimi, kde jich několik set zemřelo.

Ministr kultury Daniel Herman se 2. srpna zúčastnil vzpomínkové akce v Letech u Písku. Ministr kultury Daniel Herman se 2. srpna zúčastnil vzpomínkové akce v Letech u Písku. | ČTK/Pancer Václav

Video se připravuje ...
Další videa
Články odjinud