Další bič na Babiše. Své straně už by nemohl půjčovat, chce Kalouskův muž

Autor: val, ČTK - 
22. 3. 2016
10:20

Opoziční TOP 09 upletla další bič na předsedu ANO a majitele Agrofertu Andreje Babiše. Nově navrhuje, aby si strany mohly v budoucnu půjčovat pouze od bank, nikoli například od firem nebo jednotlivcům. Právě Babiš dosud své hnutí štědře dotoval a také mu velmi výhodně půjčoval. Informuje o tom deník Právo.

Návrh vzešel z pera poslance Martina Plíška (TOP 09), jehož jiný návrh, který směřoval proti Babišovi a který by zamezil firmám členů vlády účastnit se veřejných zakázek, nedávno sněmovna odmítla. Podle Práva má ale tato jeho novinka šanci na úspěch, neboť ji podporuje ČSSD i lidovci.

„Úvěry politickým stranám by v zájmu jejich transparentního financování měly poskytovat věrohodné subjekty, tedy banky licencované Českou národní bankou. Zamezí se tak jejich financování anonymními firmami nebo jednotlivci,“ popsal Plíšek.

ANO přitom získává velkou část financí právě z půjček. Od státu totiž nedostává tolik peněz, jako například ČSSD. Podle Práva dluží Babišovi 65 milionů korun a další miliony si od něj půjčí na letošní krajské volby, na které chce vynaložit 50 milionů. Plíškův návrh hnutí ANO odmítá.

ANO hrozí koncem koalice

Vedení ANO pohrozilo, že by prosazení zákona mohlo způsobit konec koalice. Chvojkův návrh podle nich porušuje koaliční smlouvu.

První místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek informoval po večerním jednání, že se špičky hnutí shodly na tom, že „vztahy v koalici jsou napjaté a intenzita kampaně koaličních partnerů proti ANO je v posledních týdnech velmi vysoká“.

Pokud budou koaliční partneři takto pokračovat, budou to oni, kdo může být zodpovědný za konec koaliční spolupráce, stojí v usnesení předsednictva. Chvojkův návrh označilo předsednictvo za „Lex Babiš“. „Jde o návrh, který je na hraně ústavy, která podle článku 11 zaručuje právo vlastnit majetek,“ řekl Faltýnek.

Sobotka: Omezení podnikání ministrů je správná věc

V pondělí se na jednání svého předsednictva ANO také ostře ohradilo proti dalšímu návrhu, který je podle nich namířen právě na Babiše. Jedná se o návrh poslance ČSSD Jana Chvojky, podle kterého by člen vlády nemohl podnikat.

Návrh na svém profilu na Facebooku podpořil i premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

„Omezení podnikání ministrů je správná a potřebná věc. Člen vlády si musí vybrat mezi vlastním byznysem a službou státu. Sociální demokracie zpřísnění zákona o střetu zájmů v parlamentu podpoří, našim koaličním partnerům to avizujeme dlouhodobě. Není to v žádném rozporu ani s koaliční smlouvou, ani s vládním programem. Není tedy důvod, aby to ohrožovalo koalici a dobré fungování vlády. Naopak, slíbili jsme přece občanům, že prosadíme přísnější zákon o střetu zájmů,“ napsal Sobotka.

"Omezení podnikání ministrů je správná a potřebná věc. Člen vlády si musí vybrat mezi vlastním byznysem a službou státu....

Zveřejnil(a) Bohuslav Sobotka dne 21. březen 2016

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

petram11 ( 22. března 2016 22:30 )

A na to jste přišel sám nebo vám to poradili?

1912 ( 22. března 2016 17:18 )

:Bruselská hovada CO ROZHODUJÍ O LIKVIDACI EUROPY SI NIC JINÉHO NEZASLOUŽÍ A TÉ NAŠÍ POLITICKÉ VERBEŽI POŘÁD NIC NEDOCHÁZÍ ŽE NÁS SE TO NETÝKA ČI JSME PŘIPRAVENI NA VŠE !!!jAK JE VIDĚT ŽE JEN A JEN OBYČEJNI LIDI NA TO DOPLATÍ !!! OPUSTIT A VYSTOUPIT Z TÉ ZLOČINCE EU VEDENÉ US

flesch2z ( 22. března 2016 16:51 )

Jen ho mrskejte, podvodníka.

tomik007 ( 22. března 2016 14:01 )

"Další bič na Babiče"

1912 ( 22. března 2016 12:58 )

k KALOUSKU TÁHNI DO P..LE !!JSI NEJVĚTŠÍ ZLO V čESKU !!

Zobrazit celou diskusi
Další videa