Online z boje o Agrofert: „Podělaná“ ČSSD zachránila Babiše, chybělo 5 hlasů
Poslanecká sněmovna na pátečním jednání rozhodovala o vládním návrhu zákona o zadávání veřejných zakázek. Mezi dvěma stovkami navrhovaných změn v zákonu byla i ta od poslance Martina Plíška z TOP 09. Podle ní by se Agrofert ministra financí Andreje Babiše (ANO) nemohl účastnit veřejných zakázek. Šéf hnutí zvažuje převedení firmy na svoji partnerku Moniku, se kterou by se kvůli tomu možná i oženil. Poslanci ale nakonec návrh změny nepodpořili, halsování o zákonu jako celku nakonec odložili.
Firma se nesmí účastnit veřejných zakázek, pokud v ní má ministr alespoň desetiprocentní podíl. To byla ve zkratce změna, kterou navrhl právník a poslanec Martin Plíšek (TOP 09) k zákonu o veřejných zakázkách. Poslanci během pátečního jednání neřešili žádný jiný zákon.
Omezení se mělo dotknout především předsedy ANO Andreje Babiše, jehož Agrofert by tak byl ze hry venku. Podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (ANO) je ale návrh v rozporu s evropským právem. Sociální demokracie se proto o svém postoji ještě ráno radila, nakonec se jednomyslně shodla, že tuto změnu nepodpoří. Proti nakonec hlasovala právě ČSSD, ANO a většina nezařazených poslanců.
Rozhodnutí největší parlamentní strany nesl nelibě předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Pravice si od ČSSD totiž slibovala podporu.
Dopadne to jako vždycky. ČSSD několik dní tvrdila, že to fakt udělá, že ten konflikt zájmů oddělá a dnes se podělá...https://t.co/JqF4Vg6n9B
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) 4. března 2016
„ČSSD se zřejmě lekla výhrůžek Andreje Babiše, že by se mohla rozpadnout vládní koalice. Je otázkou, jestli to myslí se svými slovními deklaracemi proti kumulaci politické, ekonomické a mediální moci vážně,“ reagoval na rozhodnutí nejsilnější strany pro Blesk.cz Martin Plíšek (TOP 09) s tím, že rozhodnutí ČSSD ho překvapilo, protože mu někteří „oranžoví“ poslanci slíbili podporu.
Jednání jsme sledovali online:
Tímto online přenos z pátečního jednání sněmovny končí. Za redakci Blesk.cz děkuji za pozornost, kterou jste mu věnovali, a přeji poklidný víkend.

Podle ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (ANO) nemá Česko šanci stihnout termín, který nám pro účinnost zákona vymezila Evropská komise. Posunutí hlasování ve sněmovně o několik dní už prý nehraje roli. "Sankce nám hrozit budou, ale doufám, že Komise přihlédne k tomu, že už bude zákon třeba platný a bude se čekat pouze na účinnost," řekl k tomu Šlechtová. Zákon bude účinný tři měsíce po podpisu prezidenta, rozhodli o tom dnes v jednom z hlasování poslanci.
Jednotu KDU-ČSL, která Plíškův návrh podpořila, narušil mimo jiné i předseda strany Pavel Bělobrádek. "Byl jsem odhlášen. Nechtěl jsem hlasovat, měl jsem pro to dobré důvody," řekl k tomu vicepremiér. Konkretizovat ale své důvody odmítl.
Proti návrhu Martina Plíška hlasoval i jeden z jeho stranických kolegů. "Je to pan poslanec Tureček. On i pan ministr Jurečka mají už v poslední době blíže k ANO. On už není členem TOP 09 a uvítal bych, aby nebyl ani členem poslaneckého klubu," poznamenal k tomu Kalousek.
Sněmovní jednání pro dnešek skutečně skončilo. Znovu se poslanci sejdou příští úterý, k zákonu o veřejných zakázkách se skutečně vrátí až ve středu.

"Tato vláda se stala vládou korupce, systémové a cílené," okomentoval zamítnutí návrhu svého kolegy Plíška Miroslav Kalousek (TOP 09). "Kdyby se poslanecké kluby zachovaly jednotně, tak ten návrh prošel," posteskl si následně na tiskové konferenci Plíšek. Poukázal například na "zdržení se" vicepremiéra Bělobrádka a ministra kultury Hermana (oba KDU-ČSL). "Tady vidíme, kde všude má Andrej Babiš spojence," dodal Plíšek.
Další možný termín bude zřejmě příští středa.
ODS si chce vzít přestávku na 30 minut. Vzhledem k tomu, že páteční jednání pravidelně končí ve 14:00, se o finální podobě zřejmě hlasovat nebude.
Poslanci dohlasovali o všech pozměňovacích návrzích. Ministryně z množství nadšená není.
Novy zakon o zadavani verejnych zakazek je prave ve tretim cteni ve Snemovne. Klicovy zakon pro celou CR. Pro verejne zadavatele. Zakon pomuze hlavne starostum.Poslanci jsou velmi kreativni :/
Zveřejnil(a) Karla Šlechtová dne 4. březen 2016
Vyloučení firem, kde mají členové vlády alespoň 10% podíl, z veřejných zakázek zákonodárci v Poslanecké sněmovně nepodpořili. Pro bylo jen 77 poslanců z řad KSČM, TOP 09, ODS a KDU-ČSL. Proti byli členové ČSSD, hnutí ANO a většina nezařazených. Návrh neprošel o pět hlasů.
Na pořad hlasování se konečně dostal návrh Martina Plíška (TOP 09). Zatímco ministryně Šlechtová s ním nesouhlasí, Kalousek připomíná, že Ústavně právní výbor návrh doporučil schválit.
Sněmovna schválila také navýšení podílu, o který je možné zdražit stavbu v souvislosti s tzv. vícepracemi. Hranice bude max. 50 %. Poslancům, zdá se, ale špatně fungují hlasovací zařízení. Návrh schválili až na několikátý pokus. Celkem už za poslední tři čtvrtě hodinu hlasovali 33x.
Poslanci dali zelenou zvýšení poplatku za podání podnětu k antimonopolnímu úřadu, a to i přes odpor ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (ANO). Stížnost k Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže bude nově stát 10 tisíc korun.
Po sérii přestávek se rozběhla hlasování. Poslanci musí nejprve rozhodnout o všech pozměňovacích návrzích, následovat bude krátká pauza. Teprve poté přijde na řadu zákon jako takový.
Ve změti návrhů a hlasování je složité se zorientovat. Nezvládli to ani poslanci Úsvitu, kteří si vzali 20 minut přestávku, aby si ujasnili, jak budou hlasovat.
Do debaty už se nikdo z poslanců nehlásí. Blíží se hlasování, které bude velmi obsáhlé. Pozměňovacích návrhů jsou stovky, hlasování tak bude minimálně několik desítek.
"Je to od sociální demokracie zbabělé a hlavně pokrytecké. Tak nám tady nemají vykládat pořád, jak chtějí řešit střet zájmů Andreje Babiše. Když k tomu mají příležitost, tak z toho hned vycouvají. Je to nechutné a je to hra s veřejností. Vytváří to i pochybosti o vůdčí roli premiéra Sobotky ve vládě. Vždyť takhle si ho nemůže vážit ani ten Andrej Babiš," řekl před novináři v tiskovém atriu předseda ODS Petr Fiala.

"Vystupuji zásadně k zákonům ministerstva financí," napsal Blesk.cz Andrej Babiš (ANO) v SMS zprávě. Odpověděl tak na dotaz, zda se do dnešní debaty zapojí, nebo ne. "Opozice nic jiného nemá, ODS a TOP 09 má jediný program – útočit na mě a moji firmu. Podle nich nemám právo být v politice," dodal a poznamenal také, že předsedovi KDU-ČSL Pavlu Bělobrádkovi nevadí, že jeho pravá ruka – ministr zemědělství Marian Jurečka – převedl 35 hektarů na svoji manželku.
Andreje Babiše (ANO) zatím debata vystoupit nedonutila, i když se jeho jméno skloňuje ve všech pádech.

"Disponujeme analýzami, i KDU-ČSL disponuje analýzami, že to v rozporu s evropským právem není," hřímá před poslanci Miroslav Kalousek (TOP 09) a okřikuje předsedu poslanců ANO Jaroslava Faltýnka, který má ze své lavice k jeho vystoupení poznámky.

Do debaty se už podruhé zapojil i čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg. "Střet mezi zájmy Agrofertu a ministerstvem financí už neexistuje! Panu ministrovi se podařilo jejich zájmy perfektně sladit," posteskl si.
Lidovci i přes odpor ČSSD hodlají Plíškův návrh podpořit. Stanovisko zopakoval předseda poslanců KDU-ČSL Jiří Mihola.

"Veškerá debata se vede jen o návrhu pana poslance Plíška. On tady hraje roli bílého psa," poznamenal teď na plénu premiér Bohuslav Sobotka. Zákon se podle něj připravoval dva roky a dříve se zkrátka nestihl.
Pozměňovací návrh Martina Plíška (TOP 09) je zatím zdaleka nejdiskutovanějším bodem zákona o veřejných zakázkách. Jiné návrhy chtějí například také upravit částku placenou za podnět k antimonopolnímu úřadu. Horní hranice by mohla být až 10 tisíc korun.
"Možná návrh TOP 09 není dokonalý, ale ptám se, proč vy jste za celou tu dobu nepředložili jiný účinnější návrh? Nebo vám to nevadí?" reaguje na Dienstbiera podrážděně místopředsedkyně TOP 09 Helena Langšádlová.

"Ten návrh by nefungoval ve skutečnosti. Andrej Babiš se mu v podstatě vysmál. Představa, že současné společnosti bude vlastnit jeho partnerka – to nemůže TOP 09 myslet vážně," prohlásil ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier (ČSSD).
Předseda poslanců ČSSD Roman Sklenák odmítá, že by jeho strana vycouvala. Sociální demokracie se podle něj hodlá soustředit na zákon o střetu zájmů.

Podle Karly Šlechtové (ANO) by změna navrhovaná Martinem Plíškem (TOP 09) narazila u Evropské komise a Česku by v případě jejího schválení hrozila žaloba.
Oproti původním předpokladům nepodpoří návrh na vyloučení firem členů vlády z veřejných zakázek ČSSD. Rozhodl o tom její poslanecký klub na ranním jednání. To se nelíbí opozici, předseda TOP 09 Miroslav Kalousek mluví o tom, že se strana "podělala".
Dopadne to jako vždycky. ČSSD několik dní tvrdila, že to fakt udělá, že ten konflikt zájmů oddělá a dnes se podělá...https://t.co/JqF4Vg6n9B
— Miroslav Kalousek (@kalousekm) 4. března 2016
Jako první si slovo bere předkladatelka zákona, ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová (ANO). Zdůrazňuje, že ČR musí zákon přijmout, protože jde o transpozici evropských směrnic, které je nutné zvládnout do 18. dubna.
Vítáme vás u online přenosu z pátečního jednání sněmovny, kde se řeší mimo jiné možnost firem, ve kterých mají minimálně 10% podíl členové vlády, účastnit se veřejných zakázek.
Podle předsedy ODS Petra Fialy je jednání strany premiéra Bohuslava Sobotky pokrytecké. „Vytváří to i pochybosti o vůdčí roli premiéra Sobotky ve vládě. Vždyť takhle si ho nemůže vážit ani ten Andrej Babiš,“ dodal Fiala.
ČSSD si dala na billboardy heslo "Stát není firma", ale nechce podpořit omezení moci A.Babiše. Je to pokrytecké jednání, raději měli mlčet.
— Petr Fiala (@P_Fiala) 4. března 2016
Předseda sociálnědemokratických poslanců Roman Sklenák ale couvání své strany odmítá. „My se chceme soustředit na zákon o střetu zájmů,“ hájil postoj klubu ČSSD. Podívejte se na celé jeho vyjádření a reakci předsedy ODS Petra Fialy:
Nakonec rozhodlo pouhých pět hlasů. Proti byl například jeden člen poslaneckého klubu TOP 09, neúčastnil se ani předseda lidovců Pavel Bělobrádek nebo ministr kultury Daniel Herman (také KDU-ČSL). Bělobrádek prohlásil, že hlasovat nechtěl a měl pro to dobré důvody. Podívejte se na komentář předsedy lidoveckého poslaneckého klubu Jiřího Miholy a také reakci ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové (ANO):
Babiš útoky nekomentoval
Andrej Babiš se sám k problematice ve sněmovně nevyjádřil. „Vystupuji zásadně k zákonům ministerstva financí,“ napsal Blesk.cz v sms zprávě. Odpověděl tak na dotaz, zda se do dnešní debaty zapojí, nebo ne. „Opozice nic jiného nemá, ODS a TOP 09 má jediný program – útočit na mě a moji firmu. Podle nich nemám právo být v politice,“ dodal a poznamenal také, že předsedovi KDU-ČSL Pavlu Bělobrádkovi nevadí, že jeho pravá ruka – ministr zemědělství Marian Jurečka – převedl 35 hektarů na svoji manželku.
Zákon má mimo jiné také upravit částku, kterou bude stát podnět k antimonopolnímu úřadu. Zatímco ministerstvo pro místní rozvoj podporuje částku 1000 Kč, na stole bude také varianta desetkrát dražší. Důvodem je zahlcení úřadu často nesmyslnými podněty.
Anti-Babiš podruhé, řešit se bude i střet zájmů
Emoce víří i druhý Plíškův návrh, který směřuje k zákonu o střetu zájmů. Ten budou poslanci řešit koncem března a počítá s tím, že člen vlády by nesměl v soukromé společnosti vlastnit více než 40 procent. Po dobu svého působení ve vládě by se majetku musel zbavit, například převodem na někoho z rodiny.
I tento záměr míří proti majiteli Agrofertu. Situaci vyostřil především fakt, že se změnu chystají podpořit oba koaliční partneři hnutí ANO, tedy i lidovci a sociální demokraté.
Andrej Babiš už žertem naznačil, že tedy nakonec přeci jen bude muset do chomoutu. „Možná požádám svou ženu o ruku, ožením se a potom na ni převedu firmu. Když ona měla o svatbu zájem, tak jsem neměl čas a teď ona zase nechce. Ale možná jí díky opozici napíši závěť. Uvidíme,“ vtipkoval v týdnu miliardář.
Většina nespokojených občanů nemá zapotřebí krást, lhát a podvádět. Ty jo?